Oddajmy głos młodym!

Oddajmy głos młodym!

Zewsząd docierały do mnie informacje na temat nowego spektaklu studentów Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie. Jak na przedstawienie studenckie, MP4 jest dość dobrze promowane – słyszałam o nim w radiu, czytałam gdzieś w Internecie, ktoś ze znajomych mówił, że podobno dobre, ktoś inny – że był i warto zobaczyć. Miał to być przyjemnie spędzony wieczór z piosenką, odrobiną rozrywki na niezłym poziomie. Przy mojej sympatii dla spektakli AT oraz sentymencie do przedstawień muzycznych – nie mogłam się oprzeć i wybrałam się do Teatru Powszechnego, gdzie od listopada wystawiane jest MP4.

Co zastaliśmy, jako publiczność, na scenie Teatru Powszechnego podczas pokazu MP4? W stu procentach profesjonalny koncert piosenki aktorskiej z bardzo oryginalnym repertuarem (piosenki m.in. Jacquesa Brela, Édith Piaf, Wojciecha Młynarskiego, Marka Grechuty i Kabaretu Starszych Panów), muzyką na żywo, fantastycznymi wykonawcami i, ku memu zdumieniu, widownią wypełnioną po brzegi.

MP4 nie pretenduje do miana musicalu, nie dorabia sztucznie fabuły, która miałaby połączyć ze sobą wybrane piosenki. Jest to po prostu koncert. Świetny koncert. Młodzi wykonawcy prezentują piosenki popularne i te mniej znane, wybrany przez nich repertuar momentami może wydawać się zbyt trudny – gdy usłyszałam pierwsze dźwięki piosenki Milord, byłam przerażona. Do tej pory żyłam w przekonaniu, że nikt poza Édith Piaf nie powinien wykonywać tego utworu. Moje zdziwienie, gdy usłyszałam głos maleńkiej, niepozornej szatynki wykonującej tę piosenkę (Maria Pawłowska), było nie do opisania…

Na szczególne wyróżnienie zasłużył także duet Piotr Piksa i Krzysztof Szczepaniak wykonujący m.in. piosenkę Kabaretu Starszych Panów, oraz Paulina Korthals, która absolutnie uwiodła publiczność wykonaniem Murzyna w Głownie, wiersza Jana Brzechwy z muzyką Africa Simone. Cały zespół wykazał się ogromną wrażliwością i poczuciem humoru, genialnym wyważeniem repertuaru i nie lada umiejętnościami wokalnymi i – oczywiście – aktorskimi. Jeżeli więc ktoś ma już dosyć słuchania radiowych przebojów, niech czym prędzej kupuje bilety na MP4 i przypomni sobie piosenki, które niesłusznie odeszły w zapomnienie, ale dzięki studentom warszawskiej AT – przeżywają drugą młodość.

Marta Kaszuba, Teatralia Warszawa
Internetowy Magazyn „Teatralia” numer 51/2013

Teatr Powszechny im. Zygmunta Hübnera w Warszawie

MP4

reżyseria: Mariusz Benoit

scenografia i kostiumy: Karolina Benoit
choreografia: Emil Wesołowski
przygotowanie muzyczne: Miłosława Brzezińska
światło i projekcje: Michał Jankowski
muzycy: Miłosława Brzezińska, Dawid Lubowicz, Mateusz Wachowiak
obsada: Katarzyna Hołtra, Monika Janeczek, Paulina Komenda, Paulina Korthals, Maria Pawłowska, Ola Radwan, Adam Fidusiewicz, Piotr Piksa, Krzysztof Szczepaniak, Mateusz Weber

Koprodukcja Teatru Powszechnego im. Zygmunta Hübnera i Akademii Teatralnej w Warszawie

premiera: 23 listopada 2012

Marta Kaszuba, rocznik 1990, studentka IV Polonistyki na Uniwersytecie Warszawskim, z teatrem związana praktycznie od zawsze, z „Teatraliami” – od 2012 roku. W przyszłości chciałaby pisać. O literaturze, o teatrze, o filmie… Po prostu pisać.