NOCNE TEATRALIA STRACHY, FESTIWAL TEATRÓW ALTERNATYWNYCH: KROSNO, 6-7.09.2013

nocne teatralia strachy plakat

NOCNE TEATRALIA STRACHY

FESTIWAL TEATRÓW ALTERNATYWNYCH

6-7 WRZEŚNIA

REGIONALNE CENTRUM KULTUR POGRANICZA W KROŚNIE, ul. Kolejowa 1

PROGRAM

6 września
17.30 – „Mglisty Billy” – Teatr Figur Kraków (7zł)
19.00 – „Modlitwa” – Teatr Terminus A Quo, Nowa Sól (7zł)
20.00 – „Tumor Witkacego” (106′) – Wytwórnia Filmów Oświatowych w Łodzi (wstęp wolny)

7 września
18.30 – „Grosse Aktion” – Teatr Ecce Homo, Kielce (7zł)
20.00 – Wykład „Per-wersje Witkacego” – Aneta Jabłońska (wstęp wolny)
20.30 – „Konwent – spotkanie tematyczne” – Teatr Na Chwilę, Gryfino (7zł)
21.30 – „Jak się kochają ludzie pierwotni” – Grupa Teatralna Xaoc, Lublin (7zł)
23.00 – Koncert – Angela Gaber Trio – Klubokawiarnia Ferment (wstęp wolny)

KARNET (6 i 7 września): 25zł 

Wydarzenia towarzyszące:

Wystawa Fotografii – Marta Krajewska „Kury”

Wystawa Prac „Sztuka Plakatu – warsztaty grafiki”

Oczytani – przyjdź na Nocne Teatralia Strachy i wygraj jedną z ponad 100 książek

 

6 września

17:30

„Mglisty Billy” (bilet 7zł)

Teatr Figur Kraków to nowoczesny teatr formy, którego misją jest kreowanie autorskich spektakli i wydarzeń artystycznych, poszukiwanie nowych środków wyrazu oraz odnajdywanie współczesności w tradycyjnych technikach lalkowych.

Reżyseria: Mateusz Przyłecki

Scenariusz: Mateusz Przyłęcki – na podstawie komiksu „Mglisty Billy. Dar ciemnowidzenia”

Muzyka: Andrzej Bonarek

Scenografia: Agnieszka Polańska

Dźwięk, światło: Murat Kornaev

Występują: Kinga Wilczyńska, Dagmara Żabska 

Mówią na niego Mglisty Billy. Lubi samotność, noc, deszcz i melancholię. Uwielbia robić draństwa swojej młodszej siostrze Jane i topić mrówki w czekoladowej ślinie. Kiedyś miał też kota Tarzana, był jego najlepszym przyjacielem. Pewnego dnia znalazł go
zesztywniałego w ogrodzie.  Spektakl powstał na podstawie komiksu Guillaume’a Bianco, zrealizowany jest w technice teatru cieni z użyciem płaskich lalek. W groteskowej formie, z dużą dawką czarnego humoru reżyser bardzo serio podejmuje temat radzenia sobie ze śmiercią.

 

19:00

„Modlitwa” (bilet 7zł)

Teatr Terminus A Quo, Nowa Sól teatr wykorzystuje eksperymentalne formy pracy scenicznej oparte na doświadczeniach Jerzego Grotowskiego. Na przestrzeni prawie 40-stu lat swojej działalności grupa ma za sobą ponad 200 premier. Są to zarówno spektakle autorskie jak i adaptacje sceniczne poezji oraz działania performatywne. W teatrze TAQ pierwsze kroki na scenie stawiała aktorka Magdalena Różczka.

Reżyseria i scenariusz: Edward Gramont

Muzyka: Vangelis/Jon Anderson

Występują: Adriana Boś, Edward Gramont

Premiera „Modlitwy” miała miejsce 31 grudnia 1981roku, w mieszkaniu Włodzimierza
Butryma, podczas nielegalnego wyjazdu Ireny Kasprzak i Edwarda Gramonta. To pierwszy w pełni autorski spektakl Gramonta, którego ostrze wymierzone było w przywódcę stanu wojennego – Wojciecha Jaruzelskiego. Zawarty był w nim żal i rozpacz o końcu wolności w Polsce, która tak pięknie zaczęła się rozwijać na fali ruchu „Solidarność”. Po 30 latach twórca ponownie zmierzył się z „Modlitwą” – skromna dekoracja, oszczędne wykonanie
i duża dbałość o jakość słowa, to cechy, które zdominowały wskrzeszony spektakl.

 

20:00

„Tumor Witkacego” (106′) (wstęp wolny)

Wytwórnia Filmów Oświatowych w Łodzi istniejąca od 1949 roku, przejęła częściowo kompetencje Instytutu Filmowego w Łodzi. Była jednym z największych w kraju producentów krótkometrażowych filmów szkolnych i instruktażowych oraz jedynym producentem filmów popularnonaukowych, przeznaczonych dla masowego widza. Dorobek Wytwórni to ok. 5 tysięcy filmów, głównie oświatowych i dokumentalnych.

Gatunek: Biograficzny

Produkcja: Polska

Premiera: 25 lutego 1985

Reżyseria: Grzegorz Dubowski

Scenariusz: Grzegorz Dubowski, Alain van Crugten

Aktorzy: Janusz Zakrzeński, Jerzy Bińczycki, Anna Seniuk

Dokumentalna rekonstrukcja życia i twórczości Stanisława Ignacego Witkiewicza, znanego pod pseudonimem Witkacy – został wyprodukowany specjalnie z okazji setnej rocznicy urodzin artysty.

 

7 września

18:30

„Grosse Aktion” (bilet 7zł)

Teatr Ecce Homo, Kielce powstał w 1996 roku z inicjatywy nieżyjącego już artysty plastyka i animatora kultury Tadeusza Maja. Przez ponad 9 lat poruszał się pomiędzy teatrem ruchu, plastyki, muzyki i teatrem ulicznym. Od 2006r. Ecce Homo wykonał zwrot w stronę teatru słowa i literatury, opartego na akcji. Adaptuje na swoje potrzeby Moliera, Manna i Sołżenicyna, Dostojewskiego, Miłosza, pod opieką reżyserską Marcina Bortkiewicza-absolwenta Mistrzowskiej Szkoły Reżyserii Filmowej Andrzeja Wajdy i Stanisława Miedziewskiego z Teatru Rondo w Słupsku.

Reżyseria: Marcin Bortkiewicz

Scenariusz: Marcin Bortkiewicz, na motywach powieści Łaskawe J. Littella

Występują: Agata Orłowska, Karol Górski, Marek Kantyka, Michał Pustuła       

Spektakl powstał na podstawie jednej z najgłośniejszych i najbardziej kontrowersyjnych książek ostatnich lat, powieści „Łaskawe” amerykańskiego pisarza Jonathana Littella. To fikcyjne wspomnienia byłego oficera SS Maximiliana Aue. Człowieka wszechstronnie wykształconego, doktora prawa, miłośnika muzyki, literatury i filozofii. Mroczny i lodowaty spektakl unika czyhających w podjętym temacie mielizn i manowców. Nie pyta i nie daje odpowiedzi, a jedynie każe nam bezsilnie patrzeć.

 

20:00

Wykład „Per-wersje Witkacego” (wstęp wolny)

Aneta Jabłońska

studentka V roku polonistyki na Uniwersytecie Warszawskim; założycielka i przewodnicząca Koła Literatury XX wieku. Pomysłodawczyni i organizatorka konferencji „Profile Tuwima”. Przygotowuje pracę magisterską pt. „Poczucie tragizmu istnienia w powieściach S. I. Witkiewicza”. Właśnie ontologiczno – egzystencjalna sfera twórczości Witkacego interesuje ją najbardziej.

„Per-wersje Witkacego” – wykład, w którym postaramy się scharakteryzować nie tylko twórczość Witkiewicza, lecz także jego zadziwiająco barwną osobowość. Dlaczego Witkacy nie chodził do szkoły? W jakim celu wyjechał aż na Tropiki? Dlaczego trzymał w biurku niedopałek papierosa Piłsudskiego? Dlaczego społeczeństwo nazywał „baranami”, a kobiety „demonami”? Poznanie Witkacego zapewnia nie tylko intelektualne dywagacje lecz także, a może przede wszystkim, wzmożoną refleksję nad sensem własnego istnienia.

 

20:30

„Konwent – spotkanie tematyczne” (bilet 7zł)

Teatr Na Chwilę, Gryfino

jest studenckim teatrem niezależnym funkcjonującym na terenie miasta Gryfino. Założycielami i aktorami teatru są Natalia Nikonowicz, Ewa Chmielewska, Paweł Kubicki i Dominik Smaruj. Teatr ma w repertuarze dwa spektakle, jest członkiem Zachodniopomorskiej Offensywy Teatralnej i Ligi Teatrów Studenckich.

Reżyseria: Zespół

Scenariusz: Zespół

Występują: Ewa Chmielewska, Natalia Nikonowicz, Dominik Smaruj, Paweł Kubicki

„Konwent – spotkanie tematyczne” powstał z analizy i rozmów na temat dzisiejszych czasów. Jest spektaklem o konwencjach i wzorach zachowań widocznych w naszej kulturze oraz próbą analizy i zobrazowania niektórych z nich – od wzorów konwencji interpersonalnych po konwencje kultury masowej. Temat przedstawiony w groteskowy sposób ma zachęcić widza do refleksji nad świadomym uczestnictwem w kulturze.
W spektaklu wykorzystywany jest wiersz Mirona Białoszewskiego.

 

21:30

„Jak się kochają ludzie pierwotni” (bilet 7zł)

Grupa teatralna Xaoc, Lublin jest kontynuacją grupy teatralnej, która powstała z inicjatywy Patryka Kusia w Lubartowie w 2009 roku, a zarazem całkiem nowym projektem działającym od kwietnia 2012 roku pod patronatem Politechniki Lubelskiej. Kreowanie nowego teatru nieograniczonego żadną formą jest podstawą koncepcji grupy. Teatr przede wszystkim jest dla nas zabawą w odkrywanie. Chłonni świata, jak małe dzieci, chcemy próbować wszystkiego na nowo w nieznany jeszcze nikomu sposób.  

Reżyseria i scenariusz: Krystyna Jabczyńska, Patryk Kuś

Muzyka: Patryk Kuś

Scenografia: Joanna Baraniak

Choreografia: Krystyna Jabczyńska,  Patryk Kuś

Dźwięk: Magdalena Jamróg

Światło: Piotr Kuszyk

„Jak się kochają ludzie pierwotni” to spektakl dwóch osób – kobiety i mężczyzny. Opowiada on o ich wzajemnych relacjach, ale czy spowodowanych miłością? A może po prostu przyjaźnią? Para aktorów chce pokazać, jak to jest albo jak może być między dwojgiem ludzi. Pokazanie codziennego życia z nieco innej strony, pokazanie absurdalności
i śmieszności niektórych ludzkich zachowań, wydawać by się mogło – podstawowych.

 

23:00

Koncert – Angela Gaber Trio (wstęp wolny)

Klubokawiarnia Ferment, ul. Portiusa 4

„polsko-kazachski proces muzyczny” połączenie gitar, energetycznych bębnów z ciepłym wokalem i osobistym światem  improwizacji. Oryginalne aranżacje i interpretacje muzyki z łuku Karpat. W marcu 2013 roku wydali swój debiutancki album „Opowieści z Ziemi”. Materiał został zarejestrowany w kościele w Mrzygłodzie. Tworzyli muzykę do spektaklu „Ciemny las” Andrzeja Stasiuka. Są laureatami m.in. Festiwalu Folkowego Polskiego Radia, Grechuta Festival.

Występują/grają na instrumentach/śpiewają:

Angela Gaber – śpiew kolorowy (śmiechy, piski, krzyki) , bęben obręczowy

Aleksander Czikmakow – gitary wszelakie, grzechotki na butach, śpiew

Ernest Drelich – conga, bongosy, djembe, didgeridoo