Niemen. Rekonstrukcja i  Finał

Niemen. Rekonstrukcja i Finał

Piątkowy koncert finałowy – Total Niemen, czyli o czym trąbodzwonisz uwieńczyli widzowie sowitymi oklaskami na stojąco. Podzielone na dwie części widowisko cieszyło oko nie tylko warstwą dźwiękową, lecz także w większości występów – wizualną.

Pierwsza połowa – występy finalistek konkursu Aktorskiej Interpretacji Piosenki – wyłoniła zwyciężczynię. Grand Prix 35. Przeglądu Piosenki Aktorskiej – Tukana Złotego oraz 20 tysięcy złotych – otrzymała Irena Melcer, studentka Akademii Teatralnej w Warszawie. Pełna temperamentu i uroku uczestniczka wykonała dwa utwory: Komu ja Grzegorza Ciechowskiego i Nie hajtaj się (Never Marry a Man) z repertuaru The Tiger Lillies; w tłumaczeniu Michaliny Olszańskiej. Irena Melcer odsłoniła dwie twarze – jedną pełną erotyzmu i nienasycenia, drugą – przez widzów bardzo chętnie przyjętą, z nutą ironii i niewybrednego dowcipu. Artystka w utworze Nie hajtaj się odradza kobietom zamążpójście na rzecz czerpania z mężczyzny wyłącznie fizycznej i finansowej korzyści.

Chociaż Irenie Melcer uroku, aktorskich umiejętności i wdzięku odmówić nie sposób, to wokalnie gasła przy porywającym głosie i umiejętnościach Natalii Lubrano. Wrocławska artystka porywająco zaprezentowała Avec le temps (Léo Ferré) i Wariatka tańczy (Agnieszka Osiecka i Seweryn Krajewski). Otrzymała jedynie wyróżnienie, czego przyczyną, jak sądzę, okazał się brak interpretacji stricte aktorskiej. Atmosferę, jaką stworzyła Lubrano na scenie Capitolu – intymną, kameralną, tajemniczą, szczęśliwie docenili jednak widzowie, którzy wręczyli artystce Tukana Publiczności.

Wracając jeszcze do „interpretacji stricte aktorskiej” – tej z kolei znacznie nadużyła Klara Broda, performując na scenie w sposób dość odważny, ale niestety przejaskrawiając przesłanie obu piosenek.

Na choćby wzmiankę zasługuje także Karolina Czarnecka – absolwentka Wydziału Sztuki Lalkarskiej w Białymstoku. W pierwszym wykonaniu (Arlekino z repertuaru Ałły Pugaczowej, w tłumaczeniu Michaliny Olszańskiej) obroniła się dykcją, rytmicznością i dynamiką. W drugim (Hera, koka, hasz, LSD, The Tiger Lillies, w tłumaczeniu Romana Kołakowskiego) – pokazała się jako artystka wielowymiarowa, także aktorka i świetna perfomerka.

W jury konkursu zasiedli Katarzyna Groniec i Mariusz Kiljan – aktorzy i wokaliści, Włodek Pawlik – kompozytor i pianista, Wojciech Kępczyński – twórca przedstawień muzycznych, dyrektor warszawskiego Teatru Muzycznego Roma, oraz Jacek Sieradzki.

Na drugą część koncertu złożyły się utwory Czesława Niemena w wykonaniu Mietka Szcześniaka, Piotra Roguckiego, Marcina Januszkiewicza, Sambora Dudzińskiego, Janusza Krucińskiego oraz Natalii Niemen. Wokaliści zaprezentowali takie utwory, jak Spojrzenie za siebie, Niepotrzebni czy Sukces. Nie zabrakło oczywiście wykonania Dziwny jest ten świat, w którym triumf święciła Natalia Niemen. Oklaski na stojąco były najlepszą oceną fantastycznego koncertu – poruszającego, pełnego wzruszeń i wokalnych popisów na najwyższym poziomie. Spoiwem poszczególnych utworów były nagrania z wywiadu z Czesławem Niemenem oraz jego własne obrazy. Niemena zainscenizowano jako artystę kompletnego, tworzącego muzykę, poezję i obraz w całości. Na scenie różne rodzaje sztuki rozkwitły w pełni.

Karolina Obszyńska, Teatralia Wrocław
Internetowy Magazyn „Teatralia” numer 95/2014

35. Przegląd Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu

I część – Finał Konkursu Aktorskiej Interpretacji Piosenki

Finalistki konkursu: Klara Broda, Karolina Czarnecka, Natalia Lubrano, Irena Melcer, Katarzyna Pośpiech, Ewelina Przybyła, Paulina Walendziak
Scenariusz i reżyseria: Jacek Bończyk

II część – Total Niemen, czyli o czym trąbodzwonisz – piosenki Czesława Niemena

scenariusz i reżyseria: Jacek Bończyk
kierownictwo muzyczne i aranżacj: Piotr Dziubek
scenografia: Grzegorz Policiński
animacje: NEWMOTION Studios
W scenografii wykorzystano grafiki Czesława Niemena. W koncercie udział biorą: Natalia Niemen, Mieczysław Szcześniak, Sambor Dudziński, Piotr Rogucki, Marcin Januszkiewicz i Janusz Kruciński

premiera: 28 marca 2014