Nie robimy rozrywki. 3 edycja festiwalu Inne Sytuacje

Nie robimy rozrywki. 3 edycja festiwalu Inne Sytuacje

 Trzecia edycja bydgoskiego, międzynarodowego festiwalu teatralnego Inne Sytuacji zaczyna się już 26 maja. Podczas poniedziałkowej konferencji prasowej przedstawiono program festiwalu. Wśród gości znajdzie się nagrodzony na Festiwalu Fringe w Edynburgu Teatr Pieśń Kozła i wychowanka
słynnej Piny Bausch – Afra Crudo.

„Teatr zawędrował za daleko i poprzez efekciarstwo zatracił to, co najważniejsze, dlatego zapraszamy teatry, które przywracają równowagę pokazując to, co w teatrze pierwotne” – mówił podczas poniedziałkowej konferencji prasowej Andrzej Stróż, dyrektor programowy festiwalu. Inne Sytuacje konsekwentnie, od pierwszej edycji, swoich korzeni szukają w nurtach teatru laboratoryjnego, którego duchowym przywódcą pozostaje Jerzy Grotowski. „Jeżeli teatr jest formą dialogu, to poprzez zapraszane sztuki chcemy prowadzić dialog z widzem” – mówił Stróż.
W tym roku w Bydgoszczy zobaczymy grupy ze Słowacji, Polski i Włoch, jednakże kraj jaki reprezentują jest czysto umowny. Studio Matejka gromadzi aktorów z USA, Szwajcarii, Słowacji i Polski, Teatr Pieśń Kozła budują Szkoci, Włosi, Francuzi i Polacy, Teatr Chorea składa się z aktorów belgijskich, brytyjskich i polskich, zaś Afra Crudo jest Włoszką żyjącą we Francji. Grupy te łączy jedno – poszukiwanie drogi życia poprzez teatr i badanie jego granic oraz wykorzystywanie ruchu i tańca jako bardzo ważnego środka przekazu. „To co pokazujemy to nie jest rozrywka. Nie zapraszamy widza by się rozerwał, ale by dotknął tego co najistotniejsze w teatrze i życiu” – mówił dyrektor festiwalu Jacek Puzinowski – „Fizyczność, gest, taniec to jest przyszłość teatru” – dodał.
Co zobaczymy? Słowackie STUDIO MATEJKA pokaże Niezręczne szczęście lub wszystko, czego nie pamiętam z naszych spotkań. Spektakl jest refleksją na temat daremności poszukiwań szczęścia inspirowaną książkami Milana Kundery i Pascala Brucknera. TEATR CHOREA przyjedzie ze sztuką Bachantki wg Eurypidesa w reżyserii Tomasza Rodowicza. To opowieść o dzisiejszym społeczeństwie przedstawionym jako grupa, w której szybko i z łatwością wyznacza się zbiorową odpowiedzialność. TEATR PIEŚŃ KOZŁA wystawi Pieśni Leara ukazujące świat energii i rytmów rządzących słynnym szekspirowskim dramatem. Międzynarodowa premiera Pieśni Leara miała miejsce na Festiwalu Fringe w Edynburgu w 2012 roku, gdzie spektakl otrzymał trzy prestiżowe nagrody. Włochy reprezentuje AFRA CRUDO ze spektaklem tańca L’ultima Madre, będącym obrazem życia kobiety na południu Włoch i zła, które zrodziła tam kultura patriarchalna. Festiwal organizuje bydgoska Fundacja Yakiza, przy współpracy Miejskiego Centrum Kultury w Bydgoszczy.
– – –
3. INNE SYTUACJE
Międzynarodowy Festiwal Teatralny
Bydgoszcz 27-29.05.2013
Miejskie Centrum Kultury w Bydgoszczy / Teatr Polski w Bydgoszczy
Dyr. Programowy Andrzej Stróż
Organizacja: Fundacja Yakiza, bcsk.yakiza@gmail.com3. INNE SYTUACJE
Międzynarodowy Festiwal Teatralny
Bydgoszcz 27-29.05.2013
Miejskie Centrum Kultury w Bydgoszczy / Teatr Polski w Bydgoszczy

PROGRAM
27 maja /poniedziałek/ godz. 19.00 / MIEJSKIE CENTRUM KULTURY
STUDIO MATEJKA Słowacja/Polska
Niezręczne szczęście lub wszystko, czego nie pamiętam z naszych spotkań
28 maja /wtorek/ godz. 19.00 / MIEJSKIE CENTRUM KULTURY
TEATR CHOREA Polska
Bachantki
28 maja /wtorek/ godz. 20.30 / TEATR POLSKI w BYDGOSZCZY
TEATR PIEŚŃ KOZŁA Polska
Pieśni Leara
29 maja /środa/ godz. 19.00 / MIEJSKIE CENTRUM KULTURY
AFRA CRUDO Włochy/Francja
L’Ultima Madre