NATIONAL THEATRE LIVE w Kijów.Centrum. 100% teatru w kinie

W czwartek 9 października o godzinie 18:30 odbędzie się w kinie Kijów.Centrum retransmisja londyńskiej inscenizacji głośnej sztuki Tennessee Williamsa pt. „Tramwaj zwany pożądaniem”, która zapoczątkuje otwarcie nowego sezonu teatralnego 2014/2015. Przedstawienie zostanie pokazane w kilkuset kinach świata, w ramach popularnego cyklu „National Theatre Live” .

Londyński Teatr Narodowy – czołowa scena Wielkiej Brytanii – tym razem nie pokazuje swojej inscenizacji, a zaprosił do współpracy inną kompanię: „Tramwaj zwany pożądaniem” został przygotowany przez zespół Young Vic. Reżyserii podjął się BENEDICT ANDREWS, a w obsadzie gwiazdy małego i dużego ekranu: GILLIAN ANDERSON („Z archiwum X”) jako Blanche DuBois,BEN FOSTER („Sześć stóp pod ziemią”) jako Stanley Kowalski i VANESSA KIRBY („Wielkie nadzieje”) jako Stella Kowalski.

Ta jedna z najsłynniejszych teatralnych historii rozgrywa się w parnej i wilgotnej aurze lat 40. ubiegłego wieku w Nowym Orleanie. To tam pod oknami mieszkania Kowalskich przejeżdża tramwaj, z którego pewnego dnia wysiada zmysłowa Blanche. Jej kruchy świat właśnie się rozsypuje, dlatego, szukając pocieszenia, zwraca się ona ku swojej siostrze. Nie znajduje jednak u niej ulgi, bo twarz Stelli skryta jest w cieniu jej brutalnego męża. Duszna atmosfera zaczyna narastać. Dokąd tak naprawdę zawiezie bohaterów tramwaj, który jeździ na ulicę Desire (‘pożądanie’)?

Sceniczne dzieło Williamsa inspirowało nie tylko twórców filmowych i gwiazdy Hollywoodu (Vivien Leigh jako Blanche DuBois, Marlon Brando jako Stanley Kowalski i Kim Hunter jako Stella Kowalski, reż. Elia Kazan, 1951), ale i kompozytorów oraz śpiewaków: André Previn napisał pod koniec XX wieku operę na jego podstawie (święciła w niej tryumfy Renée Fleming).

Przedstawienie będzie prezentowane z polskimi napisami, które zostały opracowane na podstawie wydanego w 2012 roku przez wydawnictwo Znak przekładu JACKA PONIEDZIAŁKA, aktora i reżysera na co dzień związanego z warszawskimi scenami: Nowym Teatrem i TR. Artysta jako tłumacz jest reprezentowany przez Agencję Dramatu i Teatru „ADiT”.

 

Pełen program tutaj

 

Informacja prasowa

Kino Kijów.Centrum