“Wszyscy byli odwróceni” – najnowszy projekt Michała Zadary

Michał Zadara inscenizuje kultowe opowiadanie Marka Hłaski ze znakomitą obsadą aktorską. Premiera już w lipcu w nowo otwartym Muzeum Historii Żydów Polskich.

Jeden z najważniejszych polskich reżyserów teatralnych, Michał Zadara, wystawia opowiadanie Marka Hłaski „Wszyscy byli odwróceni” z wspaniałymi aktorami: Edwardem Linde-Lubaszenką, Anną Cieślak, Barbarą Wysocką, Arkadiuszem Brykalskim, Mateuszem Janickim, Oskarem Hamerskim i Michałem Krukiem.

Hłasko opowiada o polskich Żydach w Izraelu w latach pięćdziesiątych, tworząc fascynujący pejzaż losów ludzi, którzy w epoce po Zagładzie i przy narodzinach nowego państwa starają się poradzić sobie z życiem w zmieniających się warunkach. Hłasko uchwycił doświadczenie ludzi pomiędzy dwoma światami, starającymi się odbudować swój świat i samych siebie po zagładzie i po diasporze. Jest to opowieść o lojalności, miłości i samotności.

Inscenizacja jest połączeniem muzyki, wizualizacji oraz słowa. Aktorzy są także operatorami świateł i instrumentalistami, obsługują całą maszynę inscenizacyjną, znajdującą się na scenie. Razem z kompozytorem Janem Duszyńskim (twórcą m.in. muzyki do filmu Pokłosie), operatorem Arturem Sienickim (operator kamery m.in. przy wielokrotnie nagradzanej Obławie) i projektantem ubrań Arkiem Ślesińskim, Michał Zadara stworzył sceniczny świat odpowiadający kultowej wizji Marka Hłaski. Projekt jest koprodukcją Centrali (nowej organizacji teatralnej związanej z Fundacją Gospodarki i Administracji Publicznej założoną przez prof. Jerzego Hausnera), Muzeum Historii Żydów Polskich oraz Teatru Nowego im. Kazimierza Dejmka w Łodzi. Premiera spektaklu odbędzie się 18 lipca 2013 r.
Przedstawienie będzie grane w Muzeum Historii Żydów Polskich również 19, 20, 26 i 27 lipca. Premiera tego spektaklu w Łodzi odbędzie się jesienią 2013 r.

Wszyscy byli odwróceni

tekst Marek Hłasko
reżyseria i scenografia Michał Zadara
muzyka Jan Duszyński
film i światła Artur Sienicki
kostiumy Arek Ślesiński
premiera 18 lipca 2013r. w Muzeum Historii Żydów Polskich
kolejne spektakle 19, 20, 26 i 27 lipca 2013r.

KONTAKT MEDIALNY:
MAGDALENA POHRYBIENIUK
mpohrybieniuk@jewishmuseum.org.pl
+48 22 47 10 308