Nagrody i wyróżnienia Festiwalu „Rzeczywistość przedstawiona” 2012

28 października poznaliśmy laureatów nagród XII Festiwalu Dramaturgii Współczesnej „Rzeczywistość przedstawiona” 2012.

Jury w składzie Edward Linde-Lubaszenko (przewodniczący), Zenon Butkiewicz, Bogdan Ciosek obradujące już w nocy 27 października przyznało szereg  nagród i wyróżnień.

Nagrodę im. Stanisława Bieniasza w formie medalu zaprojektowanego przez Zygmunta Brachmańskiego – Hanochovi Levinowi za dramat „Udręka życia” zrealizowany w Teatrze im. Juliusza Słowackiego w Krakowie. Jury podejmując tę decyzję pragnęło wskazać na wagę żywotnej obecności w repertuarze polskiego teatru dramaturgii zmarłego w 1999 r. autora,

Nagrodę Główną festiwalu Remigiuszowi Brzykowi za reżyserię spektaklu „Korzeniec” z Teatru Zagłębia w Sosnowcu w wysokości 6 tys. zł,

Nagrodę Jackowi Głombowi za reżyserię spektaklu „Orkiestra” z Teatru im. Heleny Modrzejewskiej w Legnicy, ze szczególnym uwzględnieniem umiejętności kreowania zespołowego kształtu przedstawienia, w wysokości 3 tys. zł,

Nagrodę za wizję inscenizacyjną spektaklu „Trash story” z Lubuskiego Teatru w Zielonej Górze dla: Marcina Libera i Grupy Mixer (scenografia i kostiumy), Aleksandry Gryki (muzyka) w wysokości po 3 tys. zł.

Nagrody aktorskie po 3,5 tys. zł dla: Marii Bieńkowskiej za rolę w spektaklu „Korzeniec” z Teatru Zagłębia w Sosnowcu, Tomasza Międzika za rolę Jony Popocha w spektaklu „Udręka życia” z Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie, Jolanty Olszewskiej za rolę w spektaklu „Kto zabił Alonę Iwanowną” Młodej Sceny Teatru Dramatycznego w Warszawie, Agnieszki Przepiórskiej za rolę w spektaklu „I będą święta” z Teatru Konsekwentnego w Warszawie,

Wyróżnienia aktorskie po 1 tys. zł dla: Anny Koniecznej za rolę w spektaklu „Nieskończona historia” z Teatru Nowego w Zabrzu, Agaty Ochoty-Hutyry za rolę Poliny Szestakowej w spektaklu „Do dna” z Teatru im. Adama Mickiewicza w Częstochowie, Krzysztofa Ogłozy za rolę w spektaklu „Kto zabił Alonę Iwanowną” Młodej Sceny Teatru Dramatycznego w Warszawie.

Jury wyraziło uznanie dla organizatorów za umożliwienie konfrontacji na artystycznej płaszczyźnie festiwalu spektakli, które stały się źródłem polemik i kontrowersji wybiegających poza granice sztuki teatralnej. Jury na wniosek Dyrekcji Teatru im. Stefana Jaracza w Łodzi nie wzięło pod uwagę podczas formułowania werdyktu spektaklu „Posprzątane”.

O nagrodzie Grand Prix –  Nagrodzie Publiczności poinformowała Maria Popławska. Oddano 195 ważnych głosów. Grand Prix otrzymał spektakl „I będą święta” w wykonaniu Agnieszki Przepiórskiej w reż. Piotra Ratajczaka z Teatru Konsekwentnego w Warszawie. Tym samym po raz pierwszy w historii nagrody otrzymał ją monodram.

Jury Młodych w składzie: Katarzyna Boroń (przewodniczący), Martyna Samiec, Paweł Janicki przyznało Nagrodę dla Gabrieli Muskały za rolę Virginii w spektaklu „Posprzątane”w Teatrze im. S. Jaracza w Łodzi.

Przyznało Nagrodę dla Ewy Galusińskiej za rolę Francuzki w spektaklu „Orkiestra” w Teatrze im. H. Modrzejewskiej w Legnicy.
Przyznało Nagrodę dla Uli Kijak za wizję artystyczną w spektaklu „Nieskończona historia” w Teatrze Nowym w Zabrzu.
Przyznało Nagrodę za całokształt spektaklu „I Będą Święta” dla Agnieszki Przepiórskiej z Teatru Konsekwentnego w Warszawie.
Przyznało Nagrodę dla Pawła Palcata za reżyserię spektaklu „Zrozumieć H.” oraz rolę Pana Biedy w spektaklu „Orkiestra” w Teatrze im. H. Modrzejewskiej w Legnicy.