Nabór na warsztaty w Instytucie Grotowskiego

To wyjątkowa okazja zarówno dla miłośników teatru, jak i amatorów pracy z ciałem oraz głosem. W Instytucie im. Jerzego Grotowskiego we Wrocławiu trwają nabory na wyjątkowe warsztaty. Warto się pospieszyć, liczba miejsc jest bowiem ograniczona!

Instytut Grotowskiego prowadzi nabór na wiosenne warsztaty. Już w marcu w historycznej siedzibie Teatru Laboratorium odbędą się zajęcia prowadzone przez wybitnych specjalistów, zarówno w dziedzinie treningu fizycznego, aktorskiego, jak i wokalnego. Warsztaty skierowane są do osób o różnym poziomie zaawansowania – ciekawą propozycję znajdą początkujący, ale i dla doświadczonych praktyków organizatorzy przygotowali coś wyjątkowego. Warto już teraz pomyśleć o zapisach, ponieważ czasu na przesyłanie zgłoszeń zostało coraz mniej, zaś liczba miejsc jest ograniczona.

Wszystkich pasjonatów pracy z ciałem i głosem zainteresuje z pewnością staż prowadzony przez Jorge Parente – kontynuatora metody treningowej Voice and Body opracowanej i rozwijanej przez niemal pięćdziesiąt lat przez Zygmunta Molika, współzałożyciela i aktora Teatru Laboratorium Jerzego Grotowskiego. Trening wykorzystuje precyzyjne działania fizyczne – „alfabet ciała”, umożliwiając uczestnikom otwarcie swojego głosu i ciała. Metoda obejmuje również pracę nad zharmonizowaniem oddechu z ruchem, zakładając wykorzystanie spontaniczności i naturalności w śpiewie oraz mowie. W trakcie sześciodniowych warsztatów uczestnicy będą wykonywać ćwiczenia fizyczne, angażujące i wzmacniające całe ciało, ale również aktywujące wokalne impulsy. Zajęcia zakładają także indywidualną i grupową pracę nad emisją głosu. Warsztaty odbędą się w dniach 11– 16 marca i będą prowadzone w językach francuskim, angielskim i polskim.

Drugą, nie mniej interesującą propozycją będą Spotkania przeciwstawień prowadzone przez lidera Studia Matejka, reżysera i aktora Teatru ZAR – Mateja Matejkę. Uczestnicy podczas warsztatów skupią się na sprzecznościach, traktowanych nie jako ograniczenie, lecz jako źródło poszukiwań aktora. Celem pracy oscylującej między tańcem, teatrem a ruchem będzie zniesienie granic między wspomnianymi technikami i wyzwolenie wewnętrznego potencjału, w którym rodzi się działanie. Warsztaty wymagają dużej koncentracji i precyzji od uczestników, dlatego skierowane są do osób mających doświadczenie z pracą nad ciałem w dziedzinie tańca i teatru. – Naszym celem nie będzie stworzenie ciała, które byłoby plastycznym przyrządem, opowiadającym teatralne historie – mówi Matej Matejka. – Wręcz przeciwnie. Poprzez zaangażowanie całego „ciało-umysłu”, ciało staje się świetlistym odbiciem wewnętrznych myśli i kanałem jaźni – dodaje. Warsztaty odbędą się od 23-28 marca. Oprócz Mateja Matejki z uczestnikami pracować będą Zuzana Kakalikova oraz Guillaumarc Froidevaux – aktorzy Studia Matejka. Zajęcia prowadzone będą w języku angielskim.

Termin zapisów na warsztaty Spotkania przeciwstawień prowadzone przez Mateja Matejkę upływa w środę, 20 lutego. Chętni proszeni są o przesyłanie zgłoszeń do Marty Grundwald Wilantewicz na adres: marta@grotowski-institute.art.pl. Odpowiedzi zostaną przesłane do 22 lutego. Zgłoszenia na staż Jorge Parente można przesyłać do piątku, 22 lutego do Ewy Oleszko-Molik na adres: eomolik@gmail.com. Liczba miejsc na oba warsztaty jest ograniczona. Więcej informacji na temat zajęć, prowadzących i warunków uczestnictwa na stronie Instytutu.