Młodzież w całej Polsce wpadła w „Pułapkę na myszy”!

Młodzież w całej Polsce wpadła w „Pułapkę na myszy”!

W czwartek 6 marca, punktualnie o godz. 10:00, prosto z desek Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie rozpoczęła się internetowa transmisja na żywo spektaklu Pułapka na myszy. Dzięki niej setki uczniów szkół ponadpodstawowych w całej Polsce zyskało szansę zobaczenia przedstawienia, pokonując bariery finansowe i geograficzne, uniemożliwiające im wizytę w Krakowie. Wszystko to w ramach projektu „Internetowy Teatr TVP dla szkół”.

Po tym jak dokładnie 29 października 2012 roku dzieci ze 100 szkół podstawowych w Polsce zobaczyły inaugurujący projekt spektakl Czarnoksiężnik z krainy Oz, „Internetowy Teatr TVP dla szkół” nabrał nadspodziewanego rozpędu. W ślad za Teatrem im. Juliusza Słowackiego poszły inne teatry z Krakowa i całej Polski. Obecnie nie ma miesiąca, w którym zabrakłoby tego typu transmisji – w roku 2014 TVP dokona w sumie siedemnastu realizacji, co więcej planowane jest objęcie projektem również pacjentów dziecięcych hospicjów oraz uczniów szkół polskich poza granicami kraju.

Pułapka na myszy Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie to nieśmiertelna opowieść angielskiej królowej kryminału Agathy Christie w brawurowej inscenizacji polskiej królowej reżyserii teatralnej i kabaretowej – Olgi Lipińskiej, gwarantująca rozrywkę, rewelacyjne kreacje aktorskie i doskonałe, angielskie poczucie humoru!

Do niewielkiego pensjonatu pod Londynem przyjeżdżają pierwsi goście. Nie wiedzą jeszcze, że poprzedniego dnia w mieście popełniono zbrodnię. Morderca zapowiedział kolejne ofiary, a jego trop prowadzi wprost do pensjonatu, który właśnie został odcięty od świata przez zamieć śnieżną. Właściciele i goście „Monkswell Manor” znajdują się w śmiertelnym niebezpieczeństwie, ale równie dobrze każdy z nich może okazać się mordercą. Atmosfera niepokoju i wzajemnych podejrzeń gęstnieje z minuty na minutę…

Ten legendarny spektakl jest najdłużej nieprzerwanie granym przedstawieniem w historii angielskiego teatru – już od ponad 60 lat bawi widzów londyńskiego St. Martin’s Theatre, gdzie został zaprezentowany ponad 25 000 razy, a od dwóch lat jego obsada odbywa tour po teatrach całej Wielkiej Brytanii! W repertuarze Teatru im. J. Słowackiego spektakl gości nieprzerwanie od niemal siedmiu lat. Będąc realizacją przygotowaną na Scenę Miniatura, zyskał tak wielką popularność, że został przeniesiony na Dużą Scenę, której widownię po dziś wypełnia po brzegi!

Przy takim „cudeńku” można jedynie, jak to się robi przy kominku z książką, wyciągnąć nogi i rozkoszować się opowieścią. – Justyna Stasiowska, Dziennik Teatralny.

O ile spektakl został przygotowany jako adaptacja jednego ze sławniejszych dzieł królowej kryminału światowego, trudno mi go określić jako utwór tego gatunku. Wszystko przez tę Olgę Lipińską: przygotowała świetną komedię, lekką jak sitcom i inteligentną jak kabaret, ale jednocześnie – zaskakującą i trzymającą w napięciu. (…) I tu reżyserka wygrała: udało się jej stworzyć spektakl, który nie jest ciężkim, tatarskim kryminałem, a pięknym, lekkim deserem. – Anna Maria Piękoś, Dziennik Teatralny Kraków.

Agatha Christie, Pułapka na myszy

reżyseria: Olga Lipińska

scenografia: Ryszard Melliwa

kostiumy: Magdalena Tesławska

muzyka: Jan Kanty Pawluśkiewicz

reżyseria światła: Tomasz Wert

asystent reżysera: Marcin Kuźmiński

inspicjent : Anna Wójcicka

Obsada:

MOLLIE RALSTON: Karolina Kazoń

PANI BOYLE: Anna Sokołowska

PARAVICINI : Marcin Kuźmiński

GILES RALSTON: Grzegorz Łukawski

CHRISTOHER: Grzegorz Mielczarek

MAJOR METCALF: Feliks Szajnert / Jerzy Światłoń

PANNA CASEWELL: Marta Chodorowska

SIERŻANT TROTTER: Krzysztof Piątkowski / Błażej Wójcik (gościnnie)

Czas trwania: 1 godz. 45 min.

Lista szkół objętych akcją „Internetowy teatr TVP dla szkół” opracowana została przez

Telewizję Polską S.A. Szczegóły na www.iteatr.tvp.pl.