Mityczna dolina szczęścia (Dziura w niebie)

Zgodnie z założeniem tegorocznej edycji Dni Sztuki Współczesnej prezentowane treści poszczególnych sztuk dotyczą interpretacji przestrzeni swobody. Stąd też w programie znalazła się Dziura w niebie Tadeusza Konwickiego – słuchowisko Polskiego Radia w reżyserii Pawła Łysaka.

Jest piękny słoneczny dzień. Wśród fantazyjnych rzeźb i XIX-wiecznych drewnianych zabudowań białostockiego Muzeum Rzeźby na zielonej trawie gromadzą się widzowie. Przypomina to trochę rodzinny piknik w nietypowym miejscu. Sielankowy nastrój stanowi doskonałe entrée w świat przedstawiony przez Konwickiego. Z rozstawionych głośników zaczynają płynąć pierwsze dźwięki słuchowiska, a widz przenosi się do magicznej doliny szczęścia.

Owa dolina Konwickiego jest pewnego rodzaju azylem, miejscem do którego wraca się we wspomnieniach. To przestrzeń, w której można zacząć od nowa, miejsce bezpieczne i pełne nadziei. Dziura w niebie jest opowieścią o beztroskim dzieciństwie, o zabawach w wojnę, pierwszych miłościach i pierwszych rozstaniach. Polek – główny bohater słuchowiska – przeżywa odtrącenie swojej pierwszej wielkiej sympatii. Nadchodzi czas, kiedy boleśnie styka się ze światem dorosłych, gdy wymaga się od niego podjęcia ważnych decyzji. Zagrożona zostaje także dolina, gdyż chodzą słuchy, że mają się w niej zjawić nieznajomi, którzy wszystko zmienią. Polek ze strachem wyczekuje ich przybycia.

Słuchowisko w barwny sposób pokazuje mityczny świat dzieciństwa, nadając mu romantyczny charakter, niepozbawiony jednak świetnego, ale stonowanego humoru. Jest idealnym zestawieniem szarego świata dorosłych z barwną krainą dziecięcych marzeń. Rewelacyjny tekst Konwickiego został znakomicie, bo w prosty sposób, zaadaptowany, wyreżyserowany i udźwiękowiony. Wszystkie elementy słuchowiska współgrają ze sobą, pozwalając bohaterom autentycznie zaistnieć w aktorskich głosach.

Maria Górecka, Teatralia Trójmiasto
Magazyn Internetowy „Teatralia”, numer 62/2013

 

28 Dni Sztuki Współczesnej w Białymstoku, 17–26 maja 2013

Dziura w niebie

Tadeusz Konwicki

reżyseria: Paweł Łysak
adaptacja słuchowiska: Bogumiła Prządka, opracowanie muzyczne: Renata Baszun, realizacja akustyczna: Maciej Kubera, obsada: Andrzej Blumenfeld, Marek Molak, Robert Kuraś, Mirosława Krajewska, Lech Łotocki, Jerzy Bończak,Tomasz Sapryk, Grzegorz Kwiecień, Stanisław Brudny, Kamila Boruta, Monika Pikuła, Krzysztof Szczerbiński, Przemysław Wyszyński, Kajetan Lewandowski, Arkadiusz Bazak

fot. Maria Górecka

Maria Górecka – rocznik 1989, absolwentka kulturoznawstwa, obecnie studentka dziennikarstwa i komunikacji społecznej, zakręcona na punkcie teatru i dobrego filmu, lubi tańczyć, kocha dalekie podróże.