Miłość w obiektywie aparatu (120675026 SZUKAM NA TWOIM CIELE. Snapchat)

Miłość w obiektywie aparatu (120675026 SZUKAM NA TWOIM CIELE. Snapchat)

Historia dwóch ciał. Dwóch emocjonalnie naładowanych organizmów płci żeńskiej i płci męskiej. Mężczyzna nosi spodnie, a kobieta biały kombinezon baletnicy. Papieros staje się rekwizytem, a piosenka „Because the night” dopełnieniem ich miłosnego opętania. Zręcznie zebrany w słowach zbiór pretekstów, zaprzeczeń, niedopowiedzeń, których ostatecznie nie można rozszyfrować w dialogu. Nośnikiem prawd w tym spektaklu jest ciało. Uwieczniony na fotografiach zbiór emocji.

Inspiracją do stworzenia tekstu Marzeny Sadochy były listy Aliny Szapocznikow do jej męża Ryszarda Stanisławskiego, krytyka sztuki i dyrektora muzeum. Jedna z najwybitniejszych polskich rzeźbiarek XX wieku pisze w swym liście: „ciało ludzkie jest najwrażliwszym, jedynym źródłem wszelkiej radości, wszelkiego bólu i wszelkiej prawdy”.

Tematem czytania SZUKAM NA TWOIM CIELE. snapchat w reżyserii Eweliny Marciniak jest relacja miłosna młodej kobiety z młodym mężczyzną. Bohaterowie tworzą na scenie specyficzny klimat damsko-męskiej awantury. Szukają swojego miejsca między jednoosobowym fotelem a dwuosobowym łóżkiem. Ona, targana namiętnościami, krzyczy, pali papierosy, uzewnętrznia emocje. On cierpliwie słucha wyrzutów. Też pali. Ona chce, by łączyła ich prawdziwa miłość. On być może boi się, że to jedynie toksyczne uzależnienie. W rozmowie wracają myślami do pierwszego spotkania. Ona wciąż zadaje pytania. On unika odpowiedzi. Sytuacja buduje napięcie. Konflikt między kobiecym sentymentalizmem a męską nonszalancją jest nieunikniony. Z tego konfliktu rodzą się więc emocje. Postaci wybuchają, szukają siebie nawzajem, bo pragną bliskości. Ciała szukają dotyku również wtedy, kiedy serca kłócą się o rację w klasycznym dialogu „kochasz czy nie kochasz”. Jeśli punktem kulminacyjnym dla dwóch bliskich sobie ciał jest seks, to gdzie znajduje się punkt kulminacyjny dla dwóch obcych sobie serc?

Tekst jest pełen emocji, a te zostają uwiecznione na zdjęciach. Twarze i ciała aktorów można zobaczyć na fotografiach w powiększeniu i w tle na dużym ekranie. Zastosowanie komunikatora snapchat pozwala silniej uwydatnić rolę, jaką w tym przedstawieniu odgrywa ciało.

SZUKAM NA TWOIM CIELE. snapchat to historia opowiadana za pomocą obrazu. Ciało w obiektywie aparatu jest okiełznane i unieruchomione. Wtedy,z twarzy, ruchu i gestu naprawdę dobrze się czyta.

Angelika Szubert, Teatralia Wrocław
Internetowy Magazyn „Teatralia”, numer 122/2015

Teatr Polski we Wrocławiu

Marzena Sadocha

120675026 SZUKAM NA TWOIM CIELE. Snapchat

reżyseria: Ewelina Marciniak

czytają: Małgorzata Gorol, Tomasz Kocuj i Aleksandra Śnieżek

Scena na Świebodzkim, 15 grudnia 2014

fot. Aleksandra Śnieżek

Angelika Szubert - Studentka historii sztuki. Absolwentka dziennikarstwa. Estetka, sentymentalistka, miłośniczka surrealizmu i teatru dramatycznego.