Międzynarodowy Festiwal Kontakt Improwizacji Warsaw Flow: 18-23 czerwca

Międzynarodowy Festiwal Kontakt Improwizacji Warsaw Flow: 18-23 czerwca

Międzynarodowy Festiwal Kontakt Improwizacji Warsaw Flow, organizowany przez Fundację Artystyczną PERFORM, doczekał się swojej V edycji. W tym roku będzie to niezwykłe wydarzenie z udziałem Nancy Stark Smith – współtwórczyni tej techniki – oraz wielu znakomitych nauczycieli i tancerzy ze Stanów Zjednoczonych i Europy. Po raz pierwszy w Polsce w ramach Festiwalu odbędzie się także Global Underscore – taneczny event organizowany corocznie przez Nancy Stark Smith jednocześnie w 50 krajach świata. Partnerem Festiwalu jest Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski.

Od 18 do 23 czerwca mogą znaleźć tu coś dla siebie zarówno osoby zawodowo zajmujące się tańcem, jak i wszyscy, którzy dopiero stawiają pierwsze kroki w technice contact improvisation i tańcu.

Contact Improvisation (CI) – nazywana w Polsce improwizacją kontaktową, kontakt improwizacją lub improwizacją w kontakcie – jest dziedziną tańca, która swoje korzenie ma w tańcu współczesnym i łączy różne formy pracy z ciałem, od elementów akrobatyki, przez jogę, po medytację. To forma improwizacji ruchowej, w której kluczowym elementem jest kontakt z drugą osobą/grupą osób oraz kontakt z podłogą. Ciało i ruch stają się narzędziem i sposobem komunikacji – dzięki korzystaniu z wielu różnych elementów, elastycznie dostosowywanych do psychofizycznych możliwości tańczących. CI opiera się na założeniu, że każdy ma swoje unikalne warunki do ruchu tanecznego i każdy może je rozwijać.

Świadomość ciała

Anatomia i mechanika ruchu, kinetyczne właściwości ciała, grawitacja i jej oddziaływanie na ruch będą bazą pracy warsztatowej. Każdy dzień warsztatów będzie rozpoczynał się od pracy z wybranymi aspektami, odwołującymi się do struktury ciała i jego możliwości, by następnie eksplorować i zgłębiać dany materiał podczas kontakt improwizacji. Skupimy się także na holistycznym procesie poznawczym – oprócz aspektu fizycznego ważnym elementem będzie także praca z energią, obecnością umysłu i emocji w tańcu. W ten sposób wykreowany podczas improwizacji kontaktowej taniec będzie opierał się na dialogu pomiędzy świadomością ciała a umiejętnością rozpoznawania i wykorzystania stanów umysłu.

Wiedza i rozwój

Warsztaty, laboratoria i pozostałe wydarzenia na Festiwalu Warsaw Flow skoncentrowane będą na obecności w improwizacji i improwizacji kontaktowej, w której decyzje podejmuje się na bieżąco, reagując na sytuację i propozycje płynące od innych ludzi. Uczestnicy festiwalu będą uczyć się, jak świadomie korzystać z inteligencji ciała i poszukiwać najlepszych rozwiązań ruchowych – korzystając z własnej intuicji, otwartości, zaufania do siebie i innych. Dowiedzą się, jak integrować predyspozycje fizyczne z umiejętnościami technicznymi. Słuchanie swojego ciała oznacza słuchanie siebie – to podstawa do kreowania pięknej improwizacji w tańcu, ale także wielu umiejętności przydatnych na co dzień, związanych z budowaniem własnej tożsamości, relacji z ludźmi i ze światem. W tańcu – tak jak w życiu – liczy się prawdziwość i umiejętność takiego improwizowania, które daje nam dobre doświadczenia. Tego będą też uczyć zaproszeni na tegoroczny Festiwal nauczyciele CI – by taniec był wolny, lekki i prosty.

Obecność w improwizacji kontaktowej

Improwizacja jest jedną z najciekawszych, a zarazem bardzo wymagających metod kreacji scenicznej – pozwala ukazać prawdziwe i unikatowe przejawy własnej wrażliwości, wymagając jednocześnie ogromnej otwartości i utrzymywania ciągłej obecności w działaniu. Ruch improwizowany to nie tylko dokonywanie wyborów, ale często też sprawdzian kreatywności. Praca w grupach zadaniowych, kreacja postaci, interakcja z obiektem i przestrzenią, konsekwencja w ruchu, płynność i plastyczność w podejmowaniu decyzji podczas ruchu improwizowanego, odnajdywanie oryginalnych jakości ruchowych – to niektóre z elementów pracy warsztatowej, proponowane w ramach tegorocznego programu.

Program V Warsaw Flow

V edycja Festiwalu to światowej klasy nauczyciele i zróżnicowane propozycje działań tanecznych – warsztaty o różnym poziomie zaawansowania, laboratoria, filmy, działania site-specific, jamy, video dance, performance oraz odpoczynek na łonie natury. Honorowym gościem będzie Nancy Stark Smith – współtwórczyni techniki kontakt improwizacji.

Warsztaty i laboratoria poprowadzą także:

Mike Vargas (USA)

Andrew Harwood (USA)

Ray Chung (USA)

Thomas Mettler (CH)

Jonathan Megaw (UK/AU)

Agnieszka Rybak (PL)

Paulina Święcańska (PL)

Filip Wencki (PL)

W ramach Festiwalu odbędzie się XV Global Underscore – taneczny event organizowany corocznie przez Nancy Stark Smith jednocześnie w 50 krajach świata, a w Polsce po raz pierwszy. Wydarzenie będzie otwarte dla uczestników Festiwalu i wszystkich chętnych.

Jak co roku nie zabraknie także wydarzeń performatywnych. 23 czerwca zobaczymy performance, w którym zatańczą wspólnie Nancy Stark Smith, Ray Chung i Andrew Harwood.

Specyfika Festiwalu

Specyfiką Warsaw Flow (podobnie jak innych festiwali kontakt improwizacji) jest nastawienie na praktykę taneczną, w tym także działania o charakterze performatywnym. Program pozwala na spotkanie osób z różnymi umiejętnościami i doświadczeniem tanecznym, by wzajemnie się uczyć i inspirować. W Festiwal od jego pierwszej edycji wpisane są także otwarte wydarzenia, niewymagające rejestracji i obecności na całym festiwalu:

1. tzw. jamy – swobodna formuła wykraczająca poza typowy warsztat, taneczne spotkanie, pozwalające praktykować kontakt improwizację osobom z różnym doświadczeniem, także zupełnie początkującym. Podczas Warsaw Flow odbędą się jamy tematyczne, ze wspólną rozgrzewką i wprowadzeniem (jak music jam z muzyką na żywo czy blind jam pozwalający eksperymentować z tańcem beż użycia wzroku).

2. wieczór działań performatywnych – pokazy zaproszonych na Festiwal nauczycieli, osób i grup tanecznych, skupiających się w pracy scenicznej na CI i szeroko rozumianej improwizacji (w tym także uczestników Festiwalu).

Celem Festiwalu Warsaw Flow jest rozpowszechnianie techniki CI oraz budowanie środowiska osób związanych z tym nurtem, by kontakt był obecny w polskim tańcu regularnie i w różnych aspektach (praktycznym, teoretycznym, badawczym).

Zależy nam na tym, by stolica była miejscem kulturotwórczym i społecznie otwartym. Uczestnicy Warsaw Flow nie tylko razem tańczą – spędzają też wspólnie czas wolny, wymieniają się doświadczeniami, rozmawiają o tańcu i wielu innych tematach, grają na instrumentach, śpiewają, obdarowują pozytywną energią. Mamy nadzieję, że ludzie współtworzący Festiwal poprzez swoją obecność, pasję, ciekawość, kreatywność zmotywują i zarażą innych sympatią do kontakt improwizacji – zwłaszcza, że tej techniki tańca można nauczyć się w każdym wieku, mając bardzo różne predyspozycje i doświadczenia ruchowe czy taneczne.

Animacja przestrzeni miejskiej i mieszkańców Warszawy to także istotne dla nas, jako realizatorów Festiwalu, zagadnienia, nawiązujące do społecznych aspektów kontakt improwizacji, zorientowanej mocno na tematach dialogu, otwartości i różnorodności.

Zapraszamy na stronę i FB Warsaw Flow oraz na stronę i FB Fundacji Artystycznej PERFORM.

Kontakt: e-mail

Ewelina Stasiuk 606 252 359

Ewelina Ambroziak 791 582 383

ilovecontact_4_2