Męskie wcielenie Baubo i kobiece pin-up (W brzuchu wilka)

Męskie wcielenie Baubo i kobiece pin-up (W brzuchu wilka)

Spektakl W brzuchu wilka zaprezentowany podczas tegorocznych KON-TEKSTÓW był teatralną propozycją dla młodzieży i dorosłych. W przeciwieństwie do znanej nam wersji Czerwonego Kapturka Jana Brzechwy ta współczesna reinterpretacja nie pełni funkcji przestrogi przed czyhającym złem.

Po udanej pierwszej scenie narodzin Wilka wiemy, że w pewnym sensie jest to postać tragiczna. Wyswobodzony z kokonu, czy może bardziej z białego kaftana, Wilk obdarzony zostaje pierwiastkiem zła. Głos z offu jest pierwotną siłą perswazji i ogranicza możliwość wypowiadanych słów. Cierpienie zatem staje się drogą do samopoznania, a z czasem przewagą i sposobem na zdobycie władzy nad tymi, którzy żyją w bezpiecznej nieświadomości. Każdy jednak pragnie poznać wnętrze brzucha Wilka, gdyż zło jest niebezpiecznie podniecające.

Czerwony Kapturek (Agnieszka Chodźba) mimo młodego wieku jest kobietą świadomą pragnień swego ciała. Zdaje się, że przy próbie inicjacji jest odważniejsza od swojego chłopaka. Pierwotna intuicja przeważa nad intelektem, dlatego w spektaklu dominują seks i namiętność. Czerwień połączona z czernią podkreśla erotyczną wymowę sceny, podczas której Dziewczyna tańczy tango z Wilkiem. Kostiumy niczym z burleski zawierają mało oryginalną symbolikę. Wilk jako czarny charakter ma czarną rozpiętą koszulę i wysokie wiązane buty. Należy jednak pamiętać, że burleskę od taniego striptizu dzieli tylko jeden krok. Tymczasem reżyser, Dariusz Wiktorowicz, przesadził z nagością aktorki – w każdej scenie spektaklu Czerwony Kapturek jest rzekomo nieświadomą swego wdzięku kokietką.

Zawsze istnieje ryzyko, że nieumotywowana nagość w teatrze czy na dużym ekranie zostanie odebrana jako pospolite efekciarstwo. Zdaje się, że i w tym przypadku miało to miejsce. Trochę szkoda, ponieważ estetycznie, głównie za sprawą Tomasza Dajewskiego, odpowiedzialnego za ruch sceniczny, spektakl ma bardzo wysoki poziom.

Natalia Grygiel, Teatralia Poznań
Internetowy Magazyn „Teatralia”, numer 62/2013

6 Międzynarodowy Festiwal Sztuk Współczesnych dla Dzieci i Młodzieży KON-TEKSTY, 13–17 maja 2013, Teatr Animacji w Poznaniu

W brzuchu wilka

reżyseria: Dariusz Wiktorowicz, scenografia: Pavel Hubicka, muzyka: Mateusz Wiktorowicz
ruch sceniczny: Tomasz Dajewski, realizacja video i animacja komputerowa: Mateusz Makselon, kompozycja aranżacji utworów muzycznych: Michał Makulski, asystent reżysera: Michał Kusztal, obsada: Elżbieta Okupska (gościnnie), Tomasz Dajewski (gościnnie), Agnieszka Chodźba (gościnnie), Patrycy Hauke, Karol Kojkoł, Michał Kusztal, Dariusz Wiktorowicz (głos)

premiera: 21 września 2012