Matka Matki Ziemi (Americano z Jadwigą Majewską)

Postać Anny Halprin, która w tym roku obchodzi 95. urodziny, stanowi punkt zwrotny w historii myślenia o tańcu i roli, jaką odgrywa ciało człowieka wobec innej osoby, a przede wszystkim wobec natury. Wykład, a także film poświęcony jej wieloletniej twórczości były niezwykłą okazją do przybliżenia festiwalowej publiczności sylwetki tej wyjątkowej postaci.

Przemowa Jadwigi Majewskiej, prowadzona bardzo przystępnym językiem, pozwalała słuchaczom umiejscowić to, czym zajmuje się Anna Halprin w kontekstach historycznym, społecznym i politycznym. Dzięki temu audytorium mogło lepiej zrozumieć istotę myślenia artystki o tańcu.

Z kolei film Powracając do domu autorstwa Andy’ego Abrahama Wilsona stanowił świetną okazję do wysłuchania samej bohaterki oraz obejrzenia kilku wystąpień w jej wykonaniu. Osiemdziesięcioletnia wówczas kobieta pokazuje, w jaki sposób myśli o związku człowieka z naturą. Dosłownie wnika w głąb ziemi, stając się częścią gleby, z kolei innym razem leży bezwolnie na brzegu oceanu, pozwalając falom niejako „wciągnąć” swoją osobę w wodną otchłań. Człowiek nigdy nie był i nie będzie w centrum wszechświata. Jest jedynie elementem składowym większej całości, z którą musi współdziałać w harmonii. Z takiej postawy wobec środowiska musi wynikać podstawa myślenia o tańcu jako zestawie absolutnie naturalnych ruchów, wyzbytych z teatralności czy określonych technik.

Jeśli celem tych wydarzeń było zaciekawienie słuchaczy tańcem współczesnym, to podczas krótkiego, acz treściwego spotkania poświęconego Annie Halprin, festiwalowe zamierzenia z pewnością udało się osiągnąć.

 

Piotr Gaszczyński, Teatralia Kraków
Internetowy Magazyn „Teatralia”, numer 148/2015

 

  1. Krakowskie Reminiscencje Teatralne, 12-17 października 2015

Americano z Jadwigą Majewską

wykład: Jadwiga Majewska

Powracając do domu

reżyseria, zdjęcia, montaż: Andy Abraham Wilson

premiera: 2003

 

 

Piotr Gaszczyński (1987) – absolwent filologii polskiej oraz teatrologii na Uniwersytecie Jagiellońskim. W „Teatraliach” publikuje od 2010 roku. Miłośnik groteski pod każdą postacią, fan Manchesteru United i czarnej kawy.