Małe Strachalia

Małe Strachalia

Przy okazji piątej, jubileuszowej, edycji festiwalu teatrów alternatywnych – Nocne Teatralia Strachy – jego organizatorzy (Teatr s.tr.a.c.h. z Krosna oraz Regionalne Centrum Kultur Pogranicza) poszerzyli swoją ofertę teatralną i przygotowali kilka atrakcji z myślą o najmłodszych. W programie Małych Teatraliów Strachy znalazły się dwa spektakle: Życie jest piękne oraz Czterej muzykanci z Bremy.

Performance cieniowy Życie jest piękne w reżyserii Pawła Wrony z Teatru s.tr.a.ch rozpoczął Małe Teatralia Strachy. Sztuka jest efektem wakacyjnych warsztatów prowadzonych z krośnieńską młodzieżą.

Spektakl ten składa się z plastycznych etiud stworzonych w technice teatru cieni. Obserwując postacie zbudowane z dłoni aktorów, poznajemy kolejne etapy życia człowieka – od poczęcia, przez dojrzewanie, aż po późną starość. Ta stosunkowo krótka i – wydawać by się mogło –przewidywalna opowieść, stawia przed widzem poważny problem. Zmęczeni codziennością, popadamy w rutynę. Zamiast oswajać się z nią powinniśmy zawalczyć o swoje szczęście. Tu pojawia się pytanie – jak to zrobić?

Mimo niebłahej tematyki, performance zawiera elementy humorystyczne, co czyni przedstawienie bardziej atrakcyjnym dla najmłodszej części widowni. Ta na pozór prosta historia bawi, ale także zmusza do przemyśleń.

Drugi spektakl to adaptacja znanej baśni braci Grimm Czterej muzykanci z Bremy, również w reżyserii Pawła Wrony. Niezwykle barwna scenografia oraz interesująca i umiejętnie zaserwowana młodym widzom fabuła, wywołały żywe reakcje wśród dzieci, które dały się ponieść wyobraźni podczas odkrywania kolejnych przygód czwórki bohaterów. Dialogi zagrane w przystępny dla kilkuletniego dziecka sposób mobilizowały do abstrakcyjnego i kreatywnego myślenia.

W przerwach pomiędzy przedstawieniami aktorzy i grupa warsztatowa Teatru s.tr.a.c.h. poprowadzili zajęcia przybliżające zasady pracy na scenie. Dodatkową atrakcją było zwiedzanie zaplecza scenicznego Regionalnego Centrum Kultur Pogranicza, dzięki czemu młodzi miłośnicy teatru mogli poznać go od kulis.

Tomasz Wasiak, Teatralia Poznań

Teatr s.tr.a.c.h. (Krosno)

Życie jest piękne

reżyseria: Paweł Wrona

scenariusz: Paweł Wrona

światło: Paweł Wrona

scenografia: Zespół

obsada: Katarzyna Brymerska, Diana Wais, Monika Raś, Kamila Bargieł, Alicja Moskal, Karolina Mięsowicz, Krzysztof Sajdak, Paulina Jarzębska

premiera: 9 września 2011 roku

 

Teatr s.tr.a.c.h. (Krosno)

Czterej muzykanci z Bremy

reżyseria: Paweł Wrona

scenariusz: Zespół

światło: Paweł Wrona

scenografia: Adrianna Woś

obsada: Monika Raś, Kamila Bargieł, Alicja Moskal, Karolina Mięsowicz, Krzysztof Sajdak, Marcin Łącki

premiera: 6 września 2012 roku