W LUSTRZE STEREOTYPÓW – projekt Teatru Mumerus

plakat_w lustrze stereotypow_1011x718

W lustrze stereotypów to artystyczno-edukacyjny projekt Teatru Mumerus realizowany we współpracy z Vyšší odborná škola herecká z Pragi, Divadlo Kontra z Nowej Wsi Spiskiej oraz Trojan Martą i Gabriellą Hadzikostową z Węgier (Budapeszt). Projekt poświęcony jest stereotypom we wzajemnym postrzeganiu się narodów: polskiego, czeskiego, słowackiego i węgierskiego.

W lustrze stereotypów odbijają się zarówno fałszywe przekonania o podobieństwie języków (szczególnie czeskiego i polskiego), jak i tematy związane z konfliktami między naszymi państwami. Jeden jest sposób na rozbrojenie stereotypów – odbić je w krzywym zwierciadle. Niech Czech spogląda na Lecha, Madziar na Słowaka – a wszyscy razem na siebie. Podczas otwartego dla publiczności happeningu wieńczącego projekt, śmiechu będzie przy tym co niemiara.

Program
13.01. 2014, godz. 18:00:
Panel dyskusyjny na temat stereotypów we wzajemnym postrzeganiu się narodów

15.01. 2014: godz. 18:00:
“Lustro stereotypów” happening/performans w wykonaniu wszystkich uczestników projektu
Miejsce: Teatr Zależny Politechniki Krakowskiej, Kraków, ul. Kanonicza 1
Wstęp wolny

Realizacja:

STOWARZYSZENIE TEATR MUMERUS  we współpracy z: Vyšší odborná škola herecká (Praga), Divadlo KONTRA (Nowa Wieś Spiska) oraz Trojan Marta i Hadzikostowa Gabriella (Budapeszt) 

Autor plakatu i logotypu projektu: Jan Polewka

Projekt współfinansowany ze środków Międzynarodowego Funduszu Wyszehradzkiego

Patroni medialni: Bookeriada, Co Na Scenie, Kulturatka, Magazyn Studencki MANKO, Miasteczko Studenckie, Modny Kraków, Radio Spektrum, Serwis Teatralny THEATRON, Teatr dla Was, Teatralia

Partnerzy: Centrum Czeskie w Warszawie, Centrum Węgierskie w Krakowie, Regionalny Ośrodek Debaty Międzynarodowej w Krakowie, Stowarzyszenie Teatrów Nieinstytucjonalnych STeN, Węgierski Instytut Kultury w Warszawie.

Fanpage projektu na FB