Łowcy dźwięków (Stolik)

Łowcy dźwięków (Stolik)

Otaczający nas świat jest fabryką dźwięków i stanowi nieograniczoną inspirację dla artystów. Drewniany stół i czterech niepokornych muzyków – tyle wystarczy, aby wyczarować niezapomniany wieczór w teatrze.

Dawno temu członkom eksperymentalnej grupy muzycznej Karbido znudziła się gra na zwyczajnych instrumentach. Szukali swojej artystycznej ścieżki, a od zwyczajności uciekali do absurdu. Pomysł na granie na stole kiełkował w głowach muzyków dwa lata, zaś niezwykła przemiana stołu z drewna klonowego w instrument zachwycający niesłychanym bogactwem dźwięków trwała tylko dwa miesiące. Tyle bowiem wystarczyło, by pod okiem fachowców stworzyć prototypowy instrument dla kwartetu, zaopatrzony w tajemnicze skrytki, struny i rurki. Czuły na najmniejsze drganie, wrażliwy na głaskanie, pocieranie i uderzania.

Stolik to zuchwałe, a czasem zabawne sposoby na wydobywanie dźwięków z drewnianej maszyny, które układają się w znane melodie, jak Kołysanka Krzysztofa Komedy z filmu Dziecko Rosemary albo drapieżne I Wanna Be Your Dog The Stooges. To podróż dookoła świata poprzez muzykę Dalekiego Wschodu i melodie ludowe (Siała baba mak) aż po odgłosy natury. To podróż w nieznane, którą publiczność podejmuje bez wahania, przez cały czas zachodząc w głowę, jak bez użycia tradycyjnych instrumentów i wzmacniaczy można wyczarować tak hipnotyzujące dźwięki.

Magdalena Jedynak, Teatralia Wrocław
Internetowy Magazyn „Teatralia” numer 90/2014

Stolik
Karbido w składzie: Michał Litwiniec, Paweł Czepułkowski, Igor Gawlikowski, maot, Tomasz Sikora, Jacek Tuńczyk Fedorowicz.
Fot. Krzysztof Pawłowski

Magdalena Jedynak – szybko się uzależnia, ale tylko od piękna. Zasłuchuje się w jazzie, zaczytuje w polskiej literaturze, porusza ją skandynawskie kino, śmieszy Woody Allen, a zaskakuje Jan Klata. W wolnej chwili biega (maratony) albo pochłania książki, czym niewątpliwie przyczynia się do poprawy polskich statystyk. Dzień bez kontaktu z kulturą to dla niej dzień stracony. O tym, co lubi, kocha i szanuje, opowiada na blogu prowadzonym z siostrą bliźniaczką: kulturapogodzinach.blogspot.com.