Lipiec: warsztaty teatralno-dziennikarskie w Rzeszowie

Zastanawiasz się jak wygląda przestrzeń za kulisami teatru albo studio radiowe? Chcesz poznać sekrety sztuki aktorskiej? A może ciekawi cię, jak wygląda praca dziennikarzy radiowych? Odpowiedzi na wszystkie te pytania znajdziesz, spędzając tydzień wakacji na organizowanych przez Teatr „Maska” we współpracy z Polskim Radiem Rzeszów warsztatach. Prowadzone przez aktorów, dziennikarzy i plastyków warsztaty mają inspirować do poszukiwania własnych środków wyrazu, uczyć dialogu z tekstami i zjawiskami kultury, otwierać na odbiór i rozumienie sztuki  – w szczególności tej kryjącej się pod nazwą teatr ożywionej formy. W planie zajęć między innymi: gra w żywym planie, techniki animacji, teatr przedmiotu, sposoby na tworzenie scenografii i lalek teatralnych z ogólnodostępnych, zwykłych materiałów, poszukiwanie niecodziennych instrumentów i dźwięków oraz poszukiwanie, nagrywanie i montowanie materiału dziennikarskiego.

Do udziału w warsztatach zapraszamy młodzież w wieku 15-18 lat. Zajęcia odbywać się będą w Teatrze „Maska” i Polskim Radiu Rzeszów od poniedziałku do piątku, przez cztery godzinny dziennie w czterech grupach tematycznych:

1) aktorska (w programie zajęć  znajdą się między innymi: poszukiwanie  ekspresji ruchowej, nauka animacji, praca z formą, praca nad interpretacją tekstu, ćwiczenia poszerzające granice wyobraźni, próby budowania postaci, praca nad emisją głosu, ćwiczenia wokalne, ćwiczenia na koncentrację, metody zwalczania tremy i stresu, praca na emocjach)

2) scenograficzna (sekrety teatralnej scenografii, środki plastyczne w niej stosowane, proste sposoby na tworzenie masek, lalek, rekwizytów i elementów scenograficznych z ogólnodostępnych materiałów, rola światła i sposoby jego zastosowania w budowie nastroju spektaklu, kostium teatralny jako sposób przedstawienia charakteru postaci)

3) multimedialna (eksperymenty muzyczne – poszukiwania dźwięków i działania kreatywne,

nasłuchiwanie  i naśladowanie dźwięków miasta i rytmu miasta stworzonymi przez siebie dźwiękami i próba wplecenia go do obrazu, zabawa w dźwiękowe kalambury tworzone przy pomocy butelek, puszek, kartonów itp., konstruowanie własnych instrumentów,
nagrywanie fragmentów muzycznych, praca z efektami komputerowymi)

4) dziennikarska (zajęcia będą odbywać się w Teatrze „Maska” i Polskim Radiu Rzeszów i będą miały formę warsztatu dziennikarstwa radiowego. Obejmą część teoretyczną i ćwiczenia  pozwalające  zapoznać się z gatunkami i formami radiowymi. Praktyczna formuła zajęć, m.in. redagowanie informacji, słuchanie i omawianie materiałów radiowych, nagrania reporterskie, montaż, ćwiczenia  mikrofonowe, umożliwi samodzielne  przygotowanie, zrealizowanie  i zaprezentowanie  audycji radiowej.  W programie zajęć między innymi: charakterystyka radia na tle innych mediów, oczekiwania i potrzeby słuchaczy, zasady etyki zawodowej, źródła i sposoby zdobywania informacji, konstrukcja i rodzaje informacji radiowej, zasady pracy przed mikrofonem: wymowa, akcentowanie, modulacja głosu itp.).

Zajęcia poprowadzą:

Kamil Dobrowolski  – od 2011 r. aktor Teatru „Maska“. Doskonały animator, pasjonat teatru przedmiotu. Tworzy wizualizacje do spektakli, reportaże z teatralnych wydarzeń, etiudy filmowe i trailery. Aktywnie działa w lokalnych stowarzyszeniach twórczych.

Mariusz Haba – snycerz i konserwator dzieł sztuki, rzemieślnik teatralny pracowni plastycznej Teatru „Maska”. Swoją wiedzą i doświadczeniem zawodowym dzieli się z dorosłymi, dziećmi i młodzieżą, prowadząc liczne zajęcia edukacyjne (w tym warsztaty) poświęcone między innymi scenografii, tworzeniu lalek i masek teatralnych.

Michał Dąbrowski – student reżyserii teatru lalek  Akademii Teatralnej w Warszawie Wydział Sztuki Lalkarskiej w Białymstoku. Jego drugą pasją jest muzyka, łowienie dźwięków i poszukiwanie niecodziennych instrumentów. Reżyseruje i tworzy muzykę do przedstawień teatralnych, nagrywa piosenki z własnym zespołem „Akuku”.

Adam Głaczyński –  dziennikarz Polskiego Radia Rzeszów. Reporter, komentator, autor programów i akcji antenowych. Zajmuje się  głównie tematyką  społeczno-polityczną, a także  kulturą i sztuką (film, teatr, sztuki plastyczne ). Ma na swoim koncie wywiady z najwybitniejszymi artystami teatru i filmu. Od 1996 współpracuje z TVP Rzeszów. Od 2001r prowadzi w WSIiZ w Rzeszowie zajęcia  ze studentami dziennikarstwa.

Zgłoszenia i dodatkowe informacje pod numerem telefonu 17 86 25 717. O przyjęciu na warsztaty decyduje kolejność zgłoszeń.

Terminy warsztatów: 1 – 5 lipca 2013; 15 – 21 lipca 2013

Cena za kurs: 300 zł