Krawiec Niteczka w Ateneum

Krawiec Niteczka w Ateneum

Premiera baśni Krawiec Niteczka, którą zaplanowano na najbliższą sobotę, 24 maja, będzie ostatnią w tym sezonie realizacją Śląskiego Teatru Lalki i Aktora Ateneum w Katowicach. Sceniczna wersja pięknej, poetyckiej opowieści Kornela Makuszyńskiego, którą zaproponował teatrowi Zbigniew Głowacki, autor sztuki i reżyser spektaklu, adresowana jest do młodszych dzieci.

Pan Niteczka, ceniony krawiec z miasteczka Tajdarajda, pewnego dnia – za sprawą olśnienia – zostaje poetą. Niestety od tej pory uszyte przez niego ubrania może i mają w sobie coś z poezji, ale nie nadają się do noszenia. Oburzony Burmistrz wyrzuca nieszczęśnika z miasta; Niteczka rusza w świat. Po drodze zaprzyjaźnia się Strachem na wróble i odtąd wędrują już razem na spotkanie z przygodą. Po kilku zabawnych, ale i niebezpiecznych zdarzeniach trafiają do zalanego deszczem Pacanowa, w którym od dawna pada i pada bez końca.

Niteczka przywraca mieszkańcom słońce, zgrabnie łatając dziurę w niebie, a w nagrodę otrzymuje tron i rękę królewny. Motyw drogi, oryginalne postaci, zabawne przygody, podczas których bohaterowie pokonać muszą własne słabości i lęki, unosząca się nad baśniowym światem aura poezji, zrównoważona absurdalnym humorem i groteską – wszystko to znajdziemy w inscenizacji, zrealizowanej przez międzynarodową ekipę twórców.

Świetne, charakterystyczne lalki i bardzo ciekawą plastycznie przestrzeń zaprojektowała słowacka scenografka, Eva Farkašová, znana doskonale śląskiej publiczności, podobnie jak czeski kompozytor, Pavel Helebrand, którego muzyka zawsze podbija serca widzów. W głównych rolach zobaczymy Jacka Popławskiego (Niteczka) i Ewę Reymann (Strach), pozostałe postaci zagrają: Danuta Baska, Marta Popławska, Marek Dindorf i Piotr Janiszewski.

Dodajmy, że spektakl został dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Premiera odbędzie się 24 maja o godz. 17.00, a zaraz po niej – w niedzielę, 26 maja o godz. 16.00 przedstawienie pokazane zostanie w ramach VII Metropolitalnego Święta Rodziny (bilety w promocyjne cenie 10 zł). Po widowisku przewidziano warsztaty muzyczne, które poprowadzi kompozytor.

Renata Chudecka

Zbigniew Głowacki

KRAWIEC NITECZKA

(na motywach baśni Kornela Makuszyńskiego)

reżyseria: Zbigniew Głowacki

scenografia: Eva Farkašová

muzyka: Pavel Helebrand

premiera: 24 maja 2014, godz. 17.00

Śląski Teatr Lalki i Aktora Ateneum