Kolejna edycja Olsztyńskiego Tygodnia Teatrów Lalkowych Anima

Przed nami kolejna szesnasta już edycja Olsztyńskiego Tygodnia Teatrów Lalkowych Anima!

Jak co roku dołożyliśmy starań, aby zadowolić zarówno najmłodszą, jak i nieco starszą Widownię. Udało nam się zaprosić spektakle różnorodne pod względem formalnym i tematycznym. Zaprezentujemy więc zabawny, chwilami mroczny spektakl teatru tańca, łączący slapstickowy styl z baletową precyzją; poetyckie i pełne ciepła przedstawienie o początkach życia; mądrą i piękną plastycznie opowieść sceniczną o fascynujących, ale i niebezpiecznych wyzwaniach jakie stawia przed nami życie; historię, która z niezwykłą delikatnością i dbałością o psychikę dziecka oswaja je z problemem strachu i wreszcie sceniczną adaptację znanej bajki, przygotowaną z entuzjazmem i radością przez grono młodych, kreatywnych twórców.

Będzie więc różnorodnie, ciekawie, fascynująco.

Liczymy na Państwa obecność.

Tym razem dziecięce jury wybierze najlepsze przedstawienie przeglądu teatralnego  i przyzna nagrodę ANIMA.

Karnet na 6 spektakli 70 zł. (dostępne od 30.10.2012)

Bilet normalny 18 zł, bilet ulgowy 14 zł.

Szczegóły na stronie: http://www.teatrlalek.olsztyn.pl/repertuar,11,2012.html

INFORMACJE O SPEKTAKLACH:

  • Teatr Tańca Emanuelli Amichai – Tel Awiw (Izrael)

Zielony smutek sąsiadów

Cztery kobiety i mężczyzna – zniewoleni codzienną rutyną, która graniczy z absurdem. Archetypiczna kuchnia w stylu lat 50-tych, na kształt studia telewizyjnego. W kontrolowanych, starannie utrzymanych relacjach  pojawiają się pęknięcia. Związki między postaciami okazują się zaburzone i skomplikowane ,  a zachowania całkowicie nieoczekiwane.

Zabawny, chwilami mroczny spektakl Teatru Tańca Emanuelli Amichai łączy slapstickowy styl z baletową precyzją. Publiczność na przemian śmieje się i płacze.

Spektakl nagrodzony za najlepszą choreografię, ruch sceniczny i projekty kostiumów na Acco National Contemporary Festival w Izraelu. Zdobywca nagrody aktorskiej na Międzynarodowym Festiwalu Teatralnym „Walizka” w Łomży.

Spektakl wizualny, bez słów. Dla Widzów od lat 16. Czas trwania: 00:55, Scena duża

Twórcy:

Twórca i dyrektor teatru: Emanuella Amichai

Aktorzy – tancerze:

Ayala Bresler-Nardi,

Jeremie Elffasy,

Merav Dagan,

Meirav Alchadef,

Tamar Levin

światła: Erez Shwertzbaum

muzyka: Tami Barak

obsługa dźwięku: Emanuella Amichai

projekty kostiumów: Amalia Nimrod, Yaarit Eliyho

scenografia: Yasmin Harel, Emanuella Amichai.

  • Katarína Aulitisová 

Śpiąca Królewna wg Braci Grimm

przekład: Marta Guśniowska

W październiku Olsztyński Teatr Lalek zaprasza na premierowy spektakl Śpiąca Królewna wg tekstu Katariny Aulitisovej, w tłumaczeniu Marty Guśniowskiej. Inscenizacji sztuki podjął się Petr Nosalek, czeski reżyser, którego olsztyńska publiczność poznała dzięki bardzo udanym realizacjom dwu spektakli: „Igraszki z diabłem”, czy „Historia całkiem zwyczajna”.   Do współpracy zaprosił znaną w Europie i mającą swój niepowtarzalny styl scenografkę Evę Farkašovą oraz kompozytora Pavla Helebranda. Śpiąca Królewna, to pełna baśniowej magii, wielu osobliwych postaci, komizmu sytuacyjnego i słownego opowieść o zaczarowanym królestwie, na którym ciąży klątwa Złej Wróżki. W naszym przedstawieniu nie zabraknie Króla, Królowej, Śpiącej Królewny, książąt, siedmiu wróżek i kamiennej Żaby. Akcja sztuki toczy się wartko, a niebywałym jej atutem są dowcipne dialogi i mnóstwo zabawnych sytuacji. Serdecznie zapraszamy.

Spektakl familijny dla dzieci od 7 lat. fot. Przemek Wiśniewski.

Twórcy:

reżyseria: Petr Nosálek

scenografia: Eva Farkašová

muzyka: Pavel Helebrand

teksty piosenek: Marta Guśniowska

  • Zespół Teatralny A.K. ENTREPÔT – SAINT-BRIEUC (Francja)

Początek – Prémice(s)

Pewnego dnia kobieta zasiała na polu jajko… czy to już początek życia? Prémice(s) –  Początek to wyjątkowy, poetycki i pełen ciepła spektakl stawiający pytanie: kiedy zaczyna się życie, gdzie zaczyna się świat? Czy tuż po wyjściu z kobiecego łona, w pierwszym pełnym miłości i podziwu spojrzeniu? Twórcy nie podają widzom gotowych odpowiedzi, nie interesują ich naukowe wyjaśnienia genezy życia. Wręcz przeciwnie. Pragną jedynie zwrócić uwagę na cud narodzin, podkreślić tajemnicę i magię tego wydarzenia, ukazać cykl życia: narodziny, dorastanie, przemijanie.

Zespół został założony w 1998 r. w Strasburgu. Jego przedstawienia adresowane są głownie do najmłodszej publiczności, pobudzają wyobraźnię i twórczą ekspresję dziecka.

Szczegóły o Stowarzyszeniu i spektaklu na stronie:

www.akentrepot.fr

Stowarzyszenie zarejestrowanie w DRAC Bretagne (dyrekcji ds. kultury regionu Bretanii), Radzie Departamentu Côtes d’Armor i stowarzyszeniu gmin Moncontour.

Wsparcie: program europejski Leader +, Le Scénith (56), Théâtre en Rance (22), Ośrodek Kultury Le Rallye (35).

Spektakl przeznaczony dla małych dzieci w wieku od 18 miesięcy do 5 lat, Czas trwania: 00:35, S.  kameralna

Twórcy:

autor: Laurance Henry

reżyseria: Laurance Henry

asystent : Erik Mennesson

wykonawca: Mélanie Del Din

scenografia: Laurance Henry

muzyka: Pierre Payan — Vassili Caillosse

  • Teatr Baj z Warszawy

Prawdziwe – nieprawdziwe

Na pierwszy rzut oka prosta opowieść o rodzeniu się życia, radości dorastania, ciekawości świata i zachwycie nad poznawaną rzeczywistością.

Siostrzyczki – Bazie, z właściwą dzieciom niecierpliwością. Poznają Słońce, Strumyk, Wiatr i wielu innych przyjaciół. Uczą się, jak należy postępować. Jedna z siostrzyczek zostaje odłączona od rodziny i dokonuje wyboru, któremu wszyscy się dziwią. Jednak jej decyzja przemienia serce niegrzecznego chłopca. Czy to jest prawdziwa droga?

Jaka jest granica między ufnością a ostrożnością? Czy wszyscy na świecie są dobrzy? Co jest właściwe, a co nie? Na czym polega prawdziwa przyjaźń? Jakie są granice poświęcenia i przywiązania? Która miłość jest prawdziwa, a która… mniej?

Opowieść o uczeniu się życia – o jego pięknych stronach, ale też i niebezpiecznych i o wyborach, które nie są oczywiste.

zdjęcia: Krzysztof Bieliński.

Spektakl familijny dla dzieci od 6 lat. Spektakl z przerwą. Czas trwania: 01:00, Scena duża

Twórcy:

autor: Vytaute Žilinskaite

tłumaczenie: Alicja Rybałko

reżyseria: Rimas Driežis

scenografia: Julia Skuratova

muzyka: Faustas Latenas

animacje komputerowe: Ewa Łuczak

asystent reżysera: Jan Plewako

  • Białostocki Teatr Lalek

Jest królik na księżycu

Dawno, dawno temu, pewnej mrocznej nocy narodził się Thomas Snout. Od tamtej pory kolekcjonuje noce, chwytając je gołymi rękami, co nie jest łatwym zadaniem, ponieważ ciemność jest czarna, brudzi i zostawia plamy. Zajęcie to jest także niebezpieczne, gdyż – podobnie jak ryby w morzu – w mrokach nocy żyją przeróżne strachy.

Przez lata Thomas Snout zgromadził 3845 nocy, większych i mniejszych, rozświetlonych księżycem bądź bezksiężycowych, rozgwieżdżonych i pozbawionych gwiazd, swych własnych nocy, nocy należących do innych oraz mu wypożyczonych…

Spektakl przeznaczony jest dla najmłodszych widzów. Jego twórcy z niezwykłą troską o delikatność i wrażliwość psychiki dziecka starają się oswoić je z problemem strachu, ciemnością i tajemnicą nocy.

Spektakl przygotowany we współpracy z Vélo Théâtre – Apt (Francja). Spektakl zrealizowany ze wsparciem Ambasady Francji w Polsce.

Spektakl dla najmłodszych od lat 3, Czas trwania: 01:15, Scena kameralna

Twórcy:

koncepcja, scenariusz i realizacja spektaklu:

Tania Castaing, Francesca Bettini, Charlot Lemoine

współpraca: Maria Żynel

przekład: Marek Waszkiel

  • Teatr Lalek Arlekin (Łódź)

Kot w butach

Sceniczna adaptacja znanej bajki o sprytnym i sympatycznym kocie. Klamrą dla spisanej w XVII wieku przez Perraulta opowieści o poczciwym Młynarczyku i magicznym Kocie jest utrzymana w formie klaunady, teatru ulicznego i w konwencji komedii dell’arte zabawa dwójki urwisów. Po rozsunięciu się kurtyny, stają się oni jednocześnie narratorami i aktorami historii. Wprowadzają widzów w groteskowy świat, któremu bliżej do fantastyczności rodem z “Alicji w Krainie Czarów”, niż do świata ludowych opowieści. Przygotowana z radością i entuzjazmem przez pełne zapału grono młodych realizatorów inscenizacja ta z pewnością zainteresuje najmłodszych widzów, a ich rodzicom pozwoli oderwać się od dorosłej codzienności. W sezonie 2010/2011 spektakl został uznany za najlepsze przedstawienie w teatrach lalkowych i nagrodzony Złotą Maską.

Spektakl familijny, od lat 5, Czas trwania: 01:05, Scena duża

Twórcy:

autor: Agata Biziuk

reżyseria: Anna Nowicka

scenografia: Marika Wojciechowska

muzyka: Wiktor Szostak