Kameralne święto alternatywy obchodzi 10-lecie (Noce Teatralia Strachy)

Kameralne święto alternatywy obchodzi 10-lecie (Noce Teatralia Strachy)

Od dekady młodzi zapaleńcy pochodzący z Krosna wracają do swojej rodzinnej miejscowości, by zorganizować oryginalne, kameralne i klimatyczne wydarzenie kulturalne. Mowa tutaj oczywiście o festiwalu Nocne Teatralia Strachy.

Warunek prezentacji spektaklu albo innego dzieła artystycznego, a tym samym uczestnictwa w przeglądzie jest jeden – bycie przedstawicielem tzw. alternatywy artystycznej. Tutaj każdy znajdzie coś dla siebie – zarówno teatroman, jak i wielbiciel ciekawych brzmień muzycznych czy osoba zainteresowana zdrowym żywieniem (warsztaty wegańskie!). Sama wracam do Krosna, by zobaczyć przede wszystkim frapujące, oryginalne w swojej wymowie, spektakle. Całości dopełnia cudowna kawiarenka, prowadzona przez wolontariuszy. W czasie przerw publiczność zabawiają w niej festiwalowi artyści, którzy przedstawiają krótkie etiudy. W niej także odbywają się żywiołowe, kuluarowe rozmowy i zacięte dyskusje orazbezpośrednie spotkania artystów i widzów.

Co by było, gdyby Polski… nie było! Zastanawia się w spektaklu Bum Teatr Realistyczny ze Skierniewic. Artystki zaprezentowały bardzo przewrotną i ciekawą fabułę, w której widzimy futurystyczny obraz zamachu na Polskę – w jego wyniku cały nasz kraj zostaje wysadzony w powietrze, pozostaje po nim czarna dziura. Jedynymi ocalałymi osobami są cztery kobiety, które tego zamachu dokonały. Z automatu spada na nie ogromna sława, czy – jakby powiedziały to współczesne nastolatki – „fejm”, za którym idzie także wielki „lans” – zarówno w mediach społecznościowych, jak i światowej prasie. Nadmierna ekspresja momentami zaburzała odbiór spektaklu, ale finalnie ta alternatywna grupa doskonale wybroniła się aktorsko. Kreatywne wykorzystanie nowych mediów sprawiło, że obserwowaliśmy interesujące napięcia między wizualizacjami a żywą grą na scenie. Ciekawe kostiumy (kombinezony, duży miś znany z galerii handlowych, itp.) sprawiły, że spektakl oglądało się z żywym zainteresowaniem.

Kamica79 to druga teatralna propozycja mówiąca o kondycji współczesnego człowieka – w tym przypadku kobiety. Marta Grygier na scenie pokazuje wiele wcieleń i ról, które musi udźwignąć – tylko na pozór słaba – kobieta. Z jej spektaklu wypływa bowiem z jednej strony obraz mocarności, z drugiej – pracy ponad siły i samotnego borykania się z problemami. Kobieca tematyka , choć pozornie banalna i od lat eksploatowana na scenie, została tutaj ubrana w niezwykle ciekawą formę.

Marta Grygiel tworzy w swoim monodramie kompletny i przejmujący obraz kobiety borykającej się z samotnością, macierzyństwem oraz chorobą, która odbiera jej radość życia – depresją. Scenografia jest umowna – tworzy ją kilkanaście kamieni o sporych rozmiarach, biały ekran i lina podwieszona do sufitu. Monodramistka z tych kilkunastu kamieni potrafi stworzyć wiele przedmiotów czy postać dziecka. Ponadto umiejętnie nimi żongluje, co w pewnym sensie zbliża jej spektakl do teatru formy.

Kolejną próbą spotkania z tematem kobiecości był spektakl Teatru Nikoli. Ta alternatywna grupa teatralna z Krakowa to jeden z festiwalowych weteranów i ulubieniec krośnian. W tym roku krakowscy artyści zaprezentowali spektakl Lolita Dolly, oparty na kanwie skandalizującej powieści Lolita Vladimira Nabokowa. Montaż scen luźno związanych ze wspomnianą książką to niemalże klasyczna pantomima. Świetnie poprowadzone zostały tutaj światła, które stają się sternikiem całego spektaklu,

Kobiecość i różnorodność. Te dwa słowa z pewnością dookreślają tegoroczne Nocne Teatralia Strachy. Zdominowała je z pewnością postać kobiety, pojmowana w różnych – niejednokrotnie odmiennych – kontekstach. Zaś różnorodność od 10 lat charakteryzuje ten ambitny, doskonale wpisany w kulturalny kalendarz Podkarpacia festiwal. Pozostaje trzymać kciuki i mieć nadzieję, że ta inicjatywa będzie trwać jeszcze długi, długi czas.

Anna Petynia, Teatralia Rzeszów 
Internetowy Magazyn „Teatralia”, numer 207/2017

10. Nocne Teatralia Strachy, Krosno 7-9 września 2017 Teatr Realistyczny, Skierniewice
Bum

Reżyseria, choreografia: Anna Sadowska, Ilona Paluchowska, Katarzyna Pągowska, Iwona Konecka

Scenariusz: Zespół na podstawie tekstów własnych oraz Mariusza Babickiego

Muzyka: Alles

Dźwięk: Piotr Magdziarz, Wizualizacje: Piotr Magdziarz

Światło: Maciej Ratajczyk

Obsada: Anna Sadowska, Ilona Paluchowska, Katarzyna Pągowska, Iwona Konecka, głos: Wojciech Jaworski

Marta Grygier, Kraków

Kamica79

Reżyseria: Arti Grabowski

Scenariusz: Marta Grygier i Arti Grabowski

Światło, dźwięk: Tomasz Grygier

Obsada: Marta Grygier

Teatr Nikoli, Kraków

Lolita Dolly

Reżyseria: Mikołaj Wiepriew, Michail Milmieister

Scenariusz: na motywach powieści V. Nabokova „Lolita”

Scenografia: Mikołaj Wiepriew, Dominika Jucha

Choreografia: Eryk Makohon

Obsada: Dominika Jucha – Owca/Lolita, Mikołaj Wiepriew – Wilk/Humbert