Jubileuszowe Myszy (Elementarz polskiego patrioty)

Jubileuszowe Myszy (Elementarz polskiego patrioty)

Cykl Noce waniliowych myszy od dwóch lat zabawia w jednej z piwnic na Kazimierzu mieszkańców Krakowa i nikomu nie trzeba go przedstawiać. Najnowszy, jubileuszowy, bo już dziesiąty, odcinek, z racji okrągłej liczby oraz tytułu rozpoczyna się od wspomnienia pewnej rocznicy…

Po wielkim sukcesie, jakim jest otrzymanie wyników najnowszych badań dotyczących pewnego wydarzenia, zwanego w spektaklu po prostu katastrofą, okazuje się, że Polacy są w posiadaniu różańca czasu, który, jak sugeruje nazwa, służy do przemieszczania się w czasie. Wobec tego zaplanowana zostaje misja przeniesienia się w przyszłość w celu sprawdzenia, jak rozwinie się współczesna sytuacja geopolityczna Polski. Aby nie zdradzać za dużo, wspomnę jedynie, że w przyszłości w Krakowie pojawi się Kremówkowy Pałac z tajemniczym mieszkańcem, który sporo pozmienia w kraju.

Najnowszy odcinek słynnego krakowskiego kabaretowo-musicalowego serialu teatralnego skupia się na temacie patriotyzmu, korzystając z całego zbioru najróżniejszych skojarzeń. W związku z tym w spektaklu pojawiają się biało-czerwone maki, rzeki piwem płynące, koszulki z motywem patriotycznym i folklorystycznym, przyśpiewki kibicowskie, postaci historyczne, bohaterzy fikcyjni ze znanego serialu oraz nawiązania do polskiego papieża. A wszystko przedstawione w tradycyjny już dla tego cyklu prześmiewczy, ironiczny, a czasem maksymalnie wykrzywiony sposób. Dowcipy, zarówno wyższych, jak i niższych lotów, bazują głównie na humorze politycznym, a wyrażają się w dialogach, sytuacjach oraz świetnie skomponowanych piosenkach. Z resztą muzyka autorstwa Renaty Przemyk wykonywana na żywo, z aktorskim zaangażowaniem w fabułę muzyków stały i mocny punkt kolejnych odcinków, a końcowa piosenka sympatycznym, powtarzalnym akcentem, który, jestem o tym przekonana, znają na pamięć stali widzowie.

Z uwagi na coraz większe zainteresowanie cyklem odnoszę wrażenie, że z odcinka na odcinek zmniejsza się powierzchnia wyznaczona dla wykonawców, w związku z tym jedyną scenografię stanowią projekcje wyświetlane na ścianie. Natomiast kostiumy, rekwizyty i charakteryzacje znakomicie dopełniają fabułę. Tradycyjnie nie zawodzi ekipa aktorska, która świetnie się czuje w kabaretowo-muzycznej formie, wyciskając ostatnie soki ze scenariusza i tworząc perełki nawet z postaci epizodycznych.

I chociaż w porównaniu do poprzednich odcinków Elementarz polskiego patrioty prezentuje się pod kątem fabuły i scenariusza nieco słabiej, nie zmienia to faktu, że śledzenie kolejnych premier Nocy waniliowych myszy staje się obowiązkiem krakowskiego teatromana.

Marcelina Nowakowska, Teatralia Kraków

Internetowy Magazyn „Teatralia”, numer 231/2018

Elementarz polskiego patrioty

Teatr Barakah

autorzy: Dawid Barański, Amadou Guindo, Grzegorz Like

reżyseria: Ana Nowicka

muzyka: Renata Przemyk

scenografia i kostiumy: Monika Kufel

aranżacje muzyczne: Bartosz Buława

obsada: Lidia Bogaczówna, Monika Kufel, Krzysztof Bochenek, Bartosz Buława / Łukasz Szczepanowski, Sebastian Oberc, Dominik Stroka, Marcel Wiercichowski

muzycy: Filip Nowakowski, Filip Kuźmiński, Mikołaj Franczak, Slav Franasowicz

premiera: 26 marca 2018