IX Festiwal Lalka Też Człowiek: 10-17 października

LalkaTezCzlowiek2014

Tradycyjne lalki, zabawka, dziesięć palców, cień – 10 października rozpoczyna się festiwal Lalka Też Człowiek po raz dziewiąty umożliwiając dorosłym widzom zapoznanie się z całym spektrum środków wyrazu teatru lalek i najnowszymi spektaklami z całego świata.

Organizatorzy festiwalu Lalka Też Człowiek konsekwentnie od dziewięciu lat prezentują najlepsze światowe spektakle, promując teatr lalek, stereotypowo kojarzony jedynie z odbiorcą dziecięcym. W tym roku na festiwal zakwalifikowały się grupy z Izraela, Włoch, Słowacji, Chile, Holandii, Białorusi i Polski. Jak zawsze zobaczymy także nowy spektakl ubiegłorocznego zwycięzcy.

Festiwal otworzy słowacki „Domov, Eros, Viera” w wykonaniu teatru Med a prach. Na scenie pojawią się naturalnej wielkości lalki i trzy specjalne szklane ekrany, których aktorzy użyją do zapisywania i obrazowania emocji. Zapiski pojawiają się i znikają przeprowadzając widza przez transcendentalną opowieść o miłości i wierze. Spektaklowi towarzyszy wykonywana na żywo muzyka. Na festiwalu zaprezentuje się też Obwodowy Teatr Lalek Mohylew z Białorusi. Przedstawi groteskę polityczną „Dramat Niemożliwy”, która jest fantazją na temat tego, co by stało się, gdyby Międzynarodówka Komunistyczna zawiązała się w średniowieczu. Zobaczymy także jednoosobowe show w wykonaniu Nicoli Unger, której występy zawsze balansują między sztukami wizualnymi a performance. W swoim „Audience of One” Holenderka skupia się na roli jednostki w społeczeństwie i bada relacje między indywidualnością a zbiorowością. Zupełnie odmienny w wyrazie jest drugi jednoosobowy spektakl, który będzie można obejrzeć podczas festiwalu, „Zebra”. To rozgrywająca się między dziesięcioma palcami i małą zabawkową zebrą opowieść o miłości i przetrwaniu stworzona przez Meitel Raz z Izraela. Na festiwalowej scenie zobaczymy także efekt chilijsko-włoskiej kooperacji w wykonaniu Scarlattine Teatro i David Zuazola Puppets Company we współpracy z Markiem Żurawskim, dyrektorem artystycznym festiwalu. Zaprezentują oni komedię ukazującą męki trawionego przez miłość Nula, który po odkryciu sprawcy swojego nieszczęścia – Kupidyna – postanawia go pojmać i zniszczyć. Jednak jego nadzieje na zakończenie mąk okazują się złudne.

Podczas festiwalu odbędzie się również polska premiera spektaklu Tadeusza Wierzbickiego „Tra”. To wyjątkowy teatr cieni stworzony za pomocą podwójnej membrany, lampy oraz figur wyciętych ploterem i naklejonych na celofan. Równorzędnym tworzywem tego spektaklu są kompozycje muzyczne Tadeusza Wieleckiego. Ubiegłoroczny laureat nagrody publiczności Gaspare Nasuto zaprezentuje komedię „Pulcinella burattino napoletano”.

Trwający od 10 do 17 października festiwal Lalka Też Człowiek to także przegląd najważniejszych animacji filmowych dla dorosłych. W tym roku zobaczymy filmy z tegorocznej edycji polsko-słoweńskiego festiwalu animacji 4. StopTrik IFF, który odbywa się w Mariborze, produkcje studentów z izraelskiej Shenkar School oraz australijskiej Griffith Film School. Pojawią się także najnowsze filmy animowane z Węgier oraz jak zawsze produkcje z poznańskiego Animatora. Dla fanów polskiej szkoły animacji przygotowano przegląd twórczości studia Marka Serafińskiego obchodzącego w tym roku dziesięciolecie działalności. Używając groteskowo-surrealistycznej formy Serafiński portretuje przemiany społeczne i polityczne oraz przygląda się relacjom międzyludzkim i kondycji współczesnego mężczyzny. Jak zawsze festiwalowi towarzyszą również wystawy i spotkania z twórcami teatru lalek.

IX Międzynarodowy Festiwal Teatru Lalek i Animacji Filmowych dla Dorosłych Lalka też Człowiek, 10-17 października 2014, Instytut Teatralny, ul. Jazdów 1 Warszawa

Strona festiwalu: www.lalkatezczlowiek.eu

Festiwal na Facebooku: www.facebook.com/lalkatezczlowiek