Historia pewnej przyjaźni

Historia pewnej przyjaźni

Nie ma rąk, nóg, jego językiem jest światło. Spot, lampa sceniczna, ma za to dużo uroku. I trudne zadanie przed sobą, by wraz z przyjacielem (Andrea Buzzetti), pokazać najmłodszej publiczności w ciemnościach teatralnej sali magiczny świat sztuki. Legendarny boloński teatr La Baracca, uznawany za inicjatora nurtu teatru dla dzieci, snuje historię o przyjaźni, uczuciach i emocjach za pomocą kształtów i barw, opowiadając się za siłą wyobraźni i teatralnej metafory.

Od 2009 roku festiwal teatralny Malta proponuje wydarzenia artystyczne dla najmłodszych pod hasłem Sztuka szuka malucha. Publiczność spektaklu Spot jest najtrudniejsza z możliwych: dzieci w wieku od roku do 4 lat. Andrea Buzzetti opowiadając i odgrywając historię na scenie pozwala im, by dały ponieść się emocjom, by za chwilę znaleźć moment na odpoczynek, kiedy jeden z bohaterów zmęczy się szaleńczą zabawą. Tempo musi być zmienne, żeby utrzymać kapryśną dziecięcą uwagę. Udaje się to niemal w stu procentach. Mali widzowie są zafascynowani, dzielnie znoszą oślepiający chwilami „wzrok” Spota a nawet moment absolutnej ciemności. Spot szybko zyskuje wśród najmłodszych (i nie tylko) przyjaciół. Ruchomy reflektor, tytułowy bohater, mimo, że posiada tylko jedno oko, okazuje się zaskakująco plastyczny i bardzo wymowny.

Spot nie tylko potrafi bawić się ruchem, kształtem, naśladować świat zewnętrzny – wyraża także emocje i reaguje na troskę swojego przyjaciela, odwdzięczając mu się tym samym. Spot i Andrea z chęcią robią coś jeden dla drugiego i mają wzgląd na swoje gorsze chwile. Pomimo, że początkowo Spot jest trochę nieśmiały i nieufnie podchodzi do dziecięcej publiczności, to w końcu wyznaje wszystkim maluchom ciepłe uczucia pulsując na czerwono, a po zakończonym spektaklu daje się pogłaskać, pocałować, przytulić.

Okrągła plama światła jest piłeczką, którą można kopnąć, lub balonikiem, który można nadmuchać. Zastępuje ręce i oczy, gdy Spot i Andrea ganiają się po całej scenie lub bawią w chowanego. Gdy smuga staje się kolorowa – kojarzy się z owocem, warzywem, słońcem i księżycem, pozwala aktorowi kąpać się w morskiej wodzie i przemienić w dzikie zwierzę w gęstej dżungli. Czasem publiczność musi trochę pomóc Spotowi, gdy nie zna jakiegoś słowa lub koloru. A czasem Spot ma ochotę sprawić wszystkim prezent i organizuje pokaz fajerwerków.

Spektakl jest naprawdę bardzo prosty w środkach, nie ma w nim żadnych specjalnych efektów, wykorzystuje skojarzenia ruchowe, kolorystyczne, przestrzenne. Okazuje się zaskakująco wielowymiarowy. Odegrany z przejęciem i uczuciem wprowadza najmłodszych w obszar teatru, oswaja ze światłem i ciemnością, ale jest też uroczą opowiastką o przyjaźni. Światło zaprasza do świata wyobraźni i rozświetla ciemności, a kiedy Andrea postanowi wybrać się w podróż – Spot będzie mu towarzyszył, wskazując drogę.

Magdalena Kostuś, Teatralia Poznań

Maltafestival Poznań 2012, 3-7 lipca 2012, cykl Sztuka szuka malucha

 

La Baracca (Bolonia, Włochy)

Spot

projekt: Andrea Buzzetti

reżyseria: Valeria Frabetti, Andrea Buzzetti

premiera: marzec 2012 roku