Hej, przygodo! (Tymoteusz i łobuziaki)

Hej, przygodo! (Tymoteusz i łobuziaki)

Tymoteusz i łobuziaki to kolejna część przygód małego misia. Tym razem Teatr im. Hansa Ch. Andersena w Lublinie proponuje najmłodszym widzom, aby wraz z tytułowym bohaterem przenieśli się w świat wakacyjnej przygody.

Tymoteusz wyrusza ze swoim tatą na wakacje pod namiot. Okazuje się jednak, że nie tylko oni planują spędzić tam letnie dni. Gdy docierają na miejsce, spotykają tytułowych łobuziaków. Są to miejscowe dzieciaki, będące zupełnym przeciwieństwem Tymoteusza – grzecznego, ułożonego dziecka, wychowującego się w dostatku i otoczonego ojcowską opieką, miłością, ciepłem i czułością. Spotkanie odmiennych charakterów oraz zderzenie przeciwieństw pociągają za sobą wiele zabawnych sytuacji. Początkowe nieporozumienia dają się jednak załagodzić; wrogie nastawienie chłopców zostaje ujarzmione, a złość i dąsy Tymoteusza mijają. Wszystko to oczywiście za sprawą niezawodnego taty, którego ingerencja okazuje się niezbędna, a nauka przekazana urwisom jakże przydatna.

Zabawne dialogi dostosowane do wieku dzieci przekazane są na poziomie łatwym do zinterpretowania. Gra aktorska wybiega poza scenę – aktorzy przemieszczają się po sali teatralnej, biegając, śpiewając, rozkładając „namiot” czy odgrywając swoje role na małej scenie przygotowanej na końcu sali. Taki ruch sceniczny w zestawieniu z ucharakteryzowanymi na misie aktorami, ubranymi jak typowe psotne dzieciaki, pobudza wyobraźnię, porusza, ekscytuje i emocjonuje, jednocześnie wzbudza ciekawość i zainteresowanie maluchów. Całej historii towarzyszą wesołe piosenki, które wprowadzają nutkę radości i młodzieńczości, co jest zdecydowanym atutem tego spektaklu.

Na scenie rozciąga się duży napis „Tymoteusz” nawiązujący do tytułu spektaklu. Ogromne kolorowe litery ułożone są w sposób nieregularny w całej przestrzeni scenicznej, nadając jej radosny i beztroski nastrój. Już na pierwszy rzut oka widać, że spektakl przeznaczony jest dla maluchów – scenografia wprowadza je w barwny, bajkowy świat. Poza nią ważną rolę odgrywają rekwizyty wykorzystane w przedstawieniu. Są to przede wszystkim zabawki małego Tymoteusza, które pełnią kluczową rolę w przekazie, kontrastując ze znalezionymi przez pozostałe misie przedmiotami służącymi im do zabawy.

Tymoteusz i łobuziaki to radosny spektakl, który z pewnością przypadł do gustu najmłodszym widzom. Historia małego misia jest bezcenną lekcją przyjaźni przekazaną w zabawny sposób przez niezawodnych aktorów.

Paula Łuczkiewicz, Teatralia Lublin
Internetowy Magazyn „Teatralia” numer 102/2014

Teatr im. Hansa Ch. Andersena w Lublinie
Tymoteusz i łobuziaki
reżyser: Arkadiusz Klucznik
scenariusz: Jan Wilkowski
scenografia: Eva Farkasova, Cezary Sielicki
muzyka: Marcin Partyka
przygotowanie wokalne: Marcelina Paniuta
obsada: Mateusz Kaliński (Miś Tymoteusz), Jacek Dragun (Tata Miś), Daniel Arbaczewski (Łobuziak), Bogusław Byrski (Łobuziak II), Konrad Biel (Łobuziak III), Kacper Kubiec (Łobuziak IV), Roma Drozdówna, Urszula Pietrzak
premiera: 22 czerwca 2013  
fot. mat. teatru