Festiwal Nowej Scenografii

Centrum Scenografii Polskiej, Oddział Muzeum Śląskiego w dniach 18 – 21 października organizuje Festiwal Nowej Scenografii będący prezentacją dorobku scenografów, ich różnorodnego podejścia do tematu, postawy artystycznej.

Częścią FNS są wystawy i Konkurs o Nagrodę Scenograficzną im. Jerzego Moskala Festiwalu Nowej Scenografii.

Program:

18 października

godz. 10.00 , Centrum Kultury Katowice, sala 211
Przestrzenie performatywne – konferencja i dyskusja panelowa z udziałem Sodji Lotker, Pawła Łysaka,
Joanny Warszy, Tomasza Kubikowskiego

godz. 13.00, Teatr Korez
Prawo, etos, technika – realia pracy scenografa – dyskusja panelowa z udziałem m.in. Pawła Dobrzyckiego, Macieja Wojciechowskiego, Dariusza Miłkowskiego, Magdaleny Raczkowskiej, Ryszarda Markowa

godz. 16.30, CKK – Galeria Piętro Wyżej
Spotkanie z Jerzym Jukiem-Kowarskim – rozmowa ze scenografem i redaktorami  książki „Zabawa w teatr” (red. E. Dąbek-Derda, D. Buchwald, J. Juk-Kowarski)
Jerzy Juk-Kowarski – malarz i scenograf. W 1973 roku ukończył na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie Wydział Architektury Wnętrz. W tym samym roku zadebiutował w teatrze projektując scenografię do Upiorów Henrika Ibsena w reżyserii Henryka Baranowskiego. W roku 1975 po raz pierwszy współpracował z Jerzym Jarockim, realizując scenografię do Wiśniowego sadu Antoniego Czechowa w Starym Teatrze w Krakowie. Od tego momentu rozpoczęła się stała współpraca Jerzego Juka-Kowarskiego i Jerzego Jarockiego, która zaowocowała wieloma spektaklami zrealizowanymi
w polskich i zagranicznych teatrach.

godz. 19.00, brama przy ul. Staromiejskiej 8
Projekt kostiumowy (autor: Małgorzata Malina) oraz performance Teatru Tańca Navras, choreografia: Artur Stelmaczonek. Małgorzata Malina, autorka koncepcji związanej z kostiumami, prezentuje postaci bajkowych księżniczek, które żyją w świecie opanowanym przez wampiry. Projekt ten to uliczne przedstawienie (pokaz mody), które zostanie zaaranżowane w klatce schodowej kamienicy przy ulicy Staromiejskiej oraz w przestrzeni wokół budynku. Inspiracją dla projektu były pokazy haute couture, fantastyczne postaci wampirów oraz steampunk.

godz. 20.00, Kino Kosmos Centrum Sztuki Filmowej (ul. Sokolska 66)
Młyn i Krzyż (scen. Marcel Sławiński i Katarzyna Sobańska) – projekcja filmu i spotkanie z autorami scenografii
Film w reżyserii Lecha Majewskiego to zdobywca licznych nagród i wyróżnień zarówno na polskich, jak i zagranicznych festiwalach. Scenografom tej produkcji, czyli Marcelowi Sławińskiemu i Katarzynie Sobańskiej, przyniósł on nagrodę na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni w 2011 r. oraz Polską Nagrodę Filmową w 2012 r. Te same nagrody, w kategorii kostiumy,
przyznano Dorocie Roqueplo.

19 października

godz. 9.30, sala imprezowa Muzeum Śląskiego
Scenografia w muzeum, muzeum scenografii – konferencja z udziałem autorów aranżacji przestrzennych wystaw w Fabryce Schindlera (Oddziału Muzeum Historycznego Miasta Krakowa) i Muzeum Powstania Warszawskiego oraz przedstawicielem Fabryki Dekoracji („Podziemia Rynku”, Kraków)

Wydarzenie towarzyszące:
godz. 12.00 / ASP Katowice, Katedra Malarstwa, ul. Dąbrówki 9 Odkrywka 2.
Otwarcie wystawy prac studenckich.

godz. 13.00, ASP Katowice
Scenografia reklamowa -prezentacja filmów reklamowych oraz spotkanie z Agnieszką Bartold, Dorotą Roqueplo i Jeremim Brodnickim

godz. 16.00, CKK – Galeria Piętro Wyżej
Spotkanie z Małgorzatą Szczęśniak.  Rozmowę poprowadzi dr Ewa Toniak.
Małgorzata Szczęśniak – autorka przestrzeni w przedstawieniach Krzysztofa Warlikowskiego, a zarazem współtwórczyni poetyki jego działań, zarówno teatralnych jak i operowych. W latach 1972-1976 studiowała psychologię na Wydziale Filozofii i Psychologii Uniwersytetu Jagiellońskiego. W 1981 r. dostała się na Wydział Scenografii Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Dyplom zrobiła w pracowni Jerzego Skarżyńskiego w 1984 roku. Po studiach postanowiła pracować dla teatru – razem z Krzysztofem Warlikowskim wyjeżdża do Paryża. Po powrocie w 1992 roku w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej im. Ludwika Solskiego w Krakowie wspólnie przygotowują „Auto da fé Eliasa Canettiego”. Odtąd pracują razem. Wspólnie zrealizowali ponad pięćdziesiąt spektakli (m.in. „Hamleta” w 1999 r., „Bachantki” w 2001 r., „Burzę” w 2003 r., „Krum” w 2005 r., „Opowieści afrykańskie według Szekspira” w 2011 r.). Wiosną 2008 roku w Brukseli odbyła się wystawa jej scenografii: „Pojawia się i znika bez śladu”.

godz. 19.00, ul. Mariacka 32
Instalacja i performance Lokatorzy (autor: Krystyna Nikiel, Natalia Woźniak) oraz performance Teatru Tańca Navras, choreografia: Artur Stelmaczonek Katowice. Centrum miasta. Ulica Mariacka 32. Opuszczona brama tuż przed kościołem, wokół zniszczone mury, odrapane drzwi, wyrzucony stary fotel, graffiiti, powybijane szyby w oknach – dowody na to, że miejsce kryje wiele historii. Autorki
instalacji cofają się w czasie o rok i przedstawiają sceny z dni kiedy budynek jeszcze tętnił życiem. Lokatorzy – w biegu, zajęci codziennymi sprawami, nic o sobie nie wiedzą. Dobiegają ich tylko wzajemne odgłosy i wycinki z życia sąsiadów zauważone przez uchylone okno. Ważnym aspektem tego projektu będzie udział prawdziwych lokatorów z Mariackiej 32, których jego autorki chciałyby zaangażować do odegrania niektórych ról.

godz. 20.00, Kino Kosmos Centrum Sztuki Filmowej (ul. Sokolska 66)
Wenecja (scen. Joanna Macha), projekcja filmu i spotkanie z autorką scenografii
Film w reżyserii Jana Jakuba Kolskiego to zdobywca wielu nagród przyznanych mu w kraju, w tym Złotych Lwów, które Joanna Macha otrzymała za scenografię na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni w 2010 r.

20 października

godz. 10.00-15.00, Centrum Scenografii Polskiej i Teatr Korez
“Masterclass” – warsztaty scenograficzne z wykładowcami uczelni artystycznych biorących udział w wystawie „Scenografia 6D”
Zajęcia poprowadzą: prof. n. Elżbieta Wernio, dr hab. Marek Chowaniec, prof. Andrzej Markowicz, dr Marcel Sławiński i dr Katarzyna Sobańska, dr Piotr Tetlak.

godz. 16.30, podcienia Centrum Kultury Katowice
Instalacja Jednorożec (autor: Aleksandra Ignasiak)
Instalacja bezpośrednio odwołuje się do bogatej symboliki jednorożca – mitycznego stworzenia, odzwierciedlającego magiczne siły przyrody i płodność natury. Nawiązuje również do bajkowego świata fantazji, w którym jednorożec symbolizuje niewyczerpalne źródło szczęścia i uosabia spełnienie marzeń, idyllę, pełnię. Oznacza również szlachectwo duszy i doskonałość – jest więc wcieleniem idei samodoskonalenia się. Autorka w swojej pracy wykorzystuje figurę wyłaniającego się jednorożca w celu oddania osobistych wewnętrznych potrzeb. Połyskujący, nierozerwalnie
połączony z materią świata stwór, stanowi spełnienie wyobrażeń o harmonijnej egzystencji w świecie zmaterializowanych, dziecięcych snów.

godz. 17.00, Galeria Piętro Wyżej CKK
Wręczenie Nagrody im. Jerzego Moskala

godz. 20.00 , Kosmos Centrum Sztuki Filmowej (ul. Sokolska 66)
Sala samobójców (kostiumy: Dorota Roqueplo), projekcja filmu spotkanie z autorką kostiumów
Film Jana Komasy to zdobywca wiele nagród, w tym Orłów i Złotych Kaczek. Sala samobójców została również nagrodzona na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni Złotymi Lwami, które za kostiumy przyznano Dorocie Roqueplo w roku 2011.

21 października

godz. 13.00, Archikatedra Chrystusa Króla w Katowicach (ul. Plebiscytowa 49a)
Instalacja 7 grzechów głównych (autor: Agnieszka Jasińska)
Autorka prezentuje podjęty przez siebie temat posługując się figurkami ludzi znajdujących się w różnych sytuacjach. Każdy z grzechów przedstawiony jest na kolejnych stopniach schodów. Przy każdej osobie-figurce, znajduje się lina, która ma swój początek na szczycie schodów i znika w świetle. Po drodze trzymana jest przez Opiekuna – symboliczne przedstawienie pomocy, którą zawsze możemy uzyskać z Góry. Niektóre postacie przyjmują tę pomoc, inne zaś ją odrzucają. Jeszcze inne walczą z nią.

godz. 18.00, Kino Kosmos Centrum Sztuki Filmowej (ul. Sokolska 66)
Lista Schindlera (scen. Allan Starski, Ewa Braun) – projekcja filmu i spotkanie z nagrodzoną Oscarem za dekorację wnętrz Ewą Braun
Wielokrotnie nagradzany film w reżyserii Stevena Spielberga w 1994 roku przyniósł polskiej kinematografii nagrodę Oskara za najlepszą scenografię.

Wystawy:

27 sierpnia – 21 października, Centrum Scenografii Polskiej
Wystawa Scenografia 6D. Ekspozycja prezentująca najlepsze prace studentów scenografii reprezentujących sześć polskich uczelni artystycznych z Gdańska, Katowic, Krakowa, Poznania, Warszawy i Wrocławia.

15-31 października , Galeria Piętro Wyżej, Centrum Kultury Katowice
Scenografia 6D. Appendix. Prace dyplomowe studentów ASP Warszawa i projekty pozakonkursowe

Spotkania z twórcami filmów prowadzi Anita Skwara.