Festiwal LALKA TEŻ CZŁOWIEK Warszawa 12-20 października 2015

Festiwal LALKA TEŻ CZŁOWIEK Warszawa 12-20 października 2015

Znamy już program Festiwalu „Lalka też Człowiek”. Dafa Puppet Theatre, Nicole Beutler & Ulrike Quade, Zahra Sabri, Akhe – to tylko niektóre teatry lalkowe, które zjadą do Warszawy, by w dniach 12-20 października uczestniczyć w jubileuszowej edycji Festiwalu.

Tegoroczny Festiwal „Lalka też Człowiek” otworzy wizualna adaptacja tragedii greckiej Sofoklesa „Antygona” w reżyserii Nicole’a Beutlera i Ulrike’a Quade. Spektakl, w wykonaniu holenderskich artystów, to jeden z najmocniejszych punktów Festiwalu. Lalki do tego przedstawienia zostały wykonane w Japonii przez Watanabe Kazunori w teatralnej tradycji Bunraku. Pierwszego dnia Festiwalu widzowie będą mogli obejrzeć także Szekspira w inscenizacji innej niż wszystkie dotychczas prezentowane adaptacje. Hiszpański Laitrum Theatre & Toti Toronell w spektaklu „Micro Shakespeare” udowodni, że w teatrze lalek także widz może stać się aktorem.

Palestyński artysta Husam Abed zaprezentuje dokument „The Smooth Life” przeznaczony jedynie dla ośmiu widzów. Opowieści w językach arabskim i angielskim towarzyszyć będzie prezentacja zdjęć, filmów i map, a nawet skromny posiłek – gest ten ma udowodnić, że sztuka łączy się z życiem, a kreacja miesza z rzeczywistością.

W programie Festiwalu znalazły się także „Sklepy cynamonowe” w wykonaniu kieleckiego teatru lalek oparte na teatrze cieni, „Niyar”– niemiecko-izraelski spektakl tworzony w całości za pomocą papieru, czy „Kazio Sponge Show” – wyjątkowy spektakl Anny Makowskiej z pogranicza kabaretu i musicalu.

Festiwal „Lalka też Człowiek” to także przegląd najważniejszych animacji filmowych dla dorosłych. Widzowie zobaczą filmy z tegorocznej edycji poznańskiego Festiwalu Animator, m.in. kultowy film Fleischer’a „I’m Forever Blowing Bubbels”, „Fuga na wiolonczelę, trąbkę i pejzaż” w reżyserii Jerzego Kuci, czy pełnometrażowy obraz Gerharda Tremla i Leo Calice’a „Na skraju Edenu”. W Kinie KC zostanie także zaprezentowany „Świat jutra” – film jednego z najciekawszych, współczesnych animatorów amerykańskich Dona Hertzfelda. Reżyser w doskonały sposób opisuje świat małej dziewczynki, która wyrusza w niezwykłą podróż w swoją odległą przyszłość.

Ważnym wydarzeniem filmowej części będzie sekcja poświęcona jednemu z największych mistrzów współczesnej animacji – Williamowi Kentridge’owi. Kentridge to artysta, działający na pograniczu sztuk – rysunku, teatru, filmu. Jego twórczość porównywana jest z dokonaniami Bustera Keatona i George’a Mélièsa. Sam jako źródła inspiracji wymienia Hogartha, Francisa Bacona, Maneta, Philipa Gustona, Picassa, dadaistów, Samuela Becketta i Majakowskiego. Widzowie będą mieli unikalną szansę zobaczenia majstersztyku – dokumentu „William Kentridge: jak rozumiemy świat”.

Tegoroczną edycję Festiwalu zamknie pozakonkursowy spektakl Unii Teatr Niemożliwy – „Toporland – suita bez słów na Tekturę i Kontrabas”.

X Międzynarodowy Festiwal Teatru Lalek i Animacji Filmowych dla Dorosłych „Lalka też Człowiek”, 12-20 października, Warszawa, Instytut Teatralny, Teatr WARSawy, Kino KC, Galeria Dom Koncepcji, D.K. Kadr.

Szczegółowy program: http://www.lalkatezczlowiek.eu