Festiwal Cyrkulacje 2015: 15−19 kwietnia, Wrocław

baner int

Już po raz szósty serdecznie zapraszamy na Festiwal Cyrkulacje, który odbędzie się od 15 do 19 kwietnia we Wrocławiu. W tym roku kolejna porcja warsztatów, ścieżek twórczych, pokazów, dyskusji i otwartych jam’ów tanecznych. Do współpracy zaprosiliśmy wybitnych nauczycieli tańca i performerów – naszych przewodników po tanecznych opowieściach. W myśl, że ciało może opowiadać i pobudzać rozmaite doświadczenia, zapraszamy do pasjonującej podróży pod tegorocznym hasłem „Opowieści ciała”.

Cyrkulacje to również okazja do intensywnych poszukiwań ruchowych oraz platforma spotkania profesjonalistów z osobami, które dopiero zaczynają odkrywać swoje ciało w tańcu. Otwarty dla wszystkich, dynamiczny i roztańczony festiwal ma na celu przełamanie stereotypów dotyczących tańca. Organizatorzy – Stowarzyszenie Inicjatyw Twórczych „Momentum” udowadniają, że taniec to nie rzecz „do nauczenia”, ale przede wszystkim „do wydobycia”. Zgodnie z tą ideą we wspólnych warsztatach mogą uczestniczyć razem zarówno doświadczeni tancerze, jak i zupełni amatorzy.

„Opowieści ciała” to próba poznawczej eksploracji tematu, który interesował od zawsze wszystkich badaczy tańca, zarówno profesjonalistów (w praktyce artystycznej czy choreograficznej), jak i miłośników ruchu, którzy stawiają własne pytania o jego naturę – jak nasze ciało przemawia? Opowieści ciała docierają do nas różnymi kanałami. Poprzez pamięć i zapisane w niej historie prywatne i zbiorowe. Poprzez doświadczenia zbierane każdego dnia, bliskie i codzienne. Akty twórcze, kreacje artystyczne i sztukę. Wnętrze i zewnętrze. Emocje, zmysły, wspomnienia. Świadome i nieświadome. Poprzez to, co zapisane w wyglądzie, estetyce, ekspresji ruchu i tym jak się komunikujemy. W tym, co ukryte, ledwie dostrzegalne, dotykające rzeczy ważnych i osobistych. Poprzez trening, determinację, naturalną potrzebę ruchu. Poprzez to, co chCIAŁO by się opowiedzieć.

Z częścią tych opowieści przychodzimy na festiwal, niektóre rodzą się w trakcie, a jeszcze inne pojawią się na długo potem. Jednak na te kilka festiwalowych dni wszystkie opowieści CYRKULUJĄ po to, by ciała mogły opowiadać. Jak co roku zachęcamy więc wszystkich uczestników do wejścia we wspólną podróż, w czasie której na poszczególnych ŚCIEŻKACH będzie można rozbudzić zmysły i wrażenia, wytężyć uwagę, zwiększyć świadomość, otoczyć się opowieściami, ale i odkryć własne sposoby opowiadania ciałem. Każda z proponowanych ścieżek to inna droga, lecz ten sam wspólny cel.

Program Festiwalu, jak co roku, podzielony jest na kilka głównych obszarów. Wspomniane ŚCIEŻKI TWÓRCZE to propozycje warsztatów pogłębiających problematykę „Opowieści ciała”. „Oddychające kości”, „ciało jako krajobraz”, „organy jako wyraz ekspresji i osobowości” – to tylko niektóre z wiodących narzędzi, dzięki którym możliwe będzie wydobywanie cielesnych opowieści. Tegorocznymi przewodnikami na Ścieżkach będą: Improwizacja – Wojciech Mochniej, Technika tańca „Oddychające Kości” – Zuna Kozankova, Kontakt improwizacja – Milan Kozanek, Logomotion – Nóra Hajós, „Organiczna ekspresja anatomii w oparciu o BMC” – Iwona Olszowska, Parkour – Jakub Adamowski oraz „Wnętrzem na Zewnątrz (Inside Out). Inna perspektywa na głos i ciało w teatrze” – Ditte Berkeley i Przemek Błaszczak.

Uzupełnieniem oferty Ścieżek są OTWARTE WARSZTATY, wśród których do wyboru pojawiły się zarówno sprawdzone i cieszące się co roku ogromnym zainteresowaniem warsztaty Natalii Iwaniec (GAGA), Organic dance technique Wojciecha Mochnieja, czy Material for spine Nóry Hajós, jak i nowe propozycje: „Fall in dance improvisation with Isadora Duncan” z Iwoną Olszowską oraz kontakt improwizacja z Milanem Kozankiem. Oprócz otwartych lekcji poranną rozgrzewkę zapewni blok zajęć w ramach PORANNYCH ROZRUCHÓW. To bezpłatne i dostępne dla wszystkich zainteresowanych poranne zajęcia. Rozgrzewki są prowadzone przez uczestników i gości festiwalu. W tym roku oddajemy do dyspozycji dwa studia, od godziny 9.00 do 10.00, od środy do soboty. W jednym będą prowadzone przez Alicję Miszczor zajęcia pt. „MASAŻ TAŃCEM (improwizacja w tańcu)” – skupione wokół metod rozluźniających ciało i uwalniających potencjał twórczy na linii ciało-umysł. W drugim studiu natomiast można będzie spotkać się na poranny streaching lub indywidualny bodywork and warm up.

Jak co roku program warsztatów zostaje poszerzony o imprezy towarzyszące, skłaniające się ku działalności artystycznej oraz popularyzującej refleksję o ruchu w trakcie dyskusji i paneli. Tegoroczne wydarzenia przybrały formę LABORATORIÓW, w ramach których odbędą się: „Taneczny umysł” z Tomaszem Ciesielskim na bazie jego zainteresowań perspektywą neurokognitywistyczną w tańcu, „Podróż zmysłów” z Alicją Miszczor-Jobdą – płynąca z inspiracji współpracą z Rosalind Crisp, Marią F. Scaronii, Jackiem Owczarkiem, Detlefem Kappertem i Aleessio Catellacci, a także książką „Powrót do zmysłów”, a także „Ubieranie ruchu” z Kasią Stasiak.

Wieczory natomiast upłyną na wydarzeniach artystycznych, prezentacjach twórców i tradycyjnych Cyrkulacyjnych jamach tanecznych:

15 kwietnia: Pokaz Planet Kids oraz Jam z muzyką sfer

16 kwietnia: Solo Iwony Olszowskiej „Koncert na organy” oraz solo Nóry Hajós, a na zakończenie Blind jam

17 kwietnia: Talk show performance „Couch corner” oraz Silent Jam

18 kwietnia: W&M2 Physical Theatre „Waiting Room in Heaven” oraz Jam z muzyką (koncert).

Na zakończenie festiwalu, 19 kwietnia odbędzie się Afterparty w „Sanatorium kultury”.

Zapraszamy wszystkich ciałoopowiadaczy na Festiwal Cyrkulacje 2015!

 

Informacje organizacyjne:

Organizator: Stowarzyszenie Inicjatyw Twórczych „Momentum”

Miejsce: Studio na Grobli, Instytut im. Jerzego Grotowskiego

Festiwal współfinansowany ze środków Urzędu Miejskiego Wrocławia.

Informacje i zgłoszenia  na festiwal:

Dorota Kamecka    cyrkulacje.zapisy@gmail.com   tel 726 515 498

Agnieszka Rybak   cyrkulacje.zapisy@gmail.com    tel  530 716 044

PR i Media:

Agnieszka Rybak    cyrkulacje.pr@gmail.com    tel  530 716 044

Informacje ogólne:

Barbara Gwóźdź    barbara.gwozdz@gmail.com    tel  530 570 672
Jakub Gontarski    j.w.gontarski@gmail.com   tel  791 561 909

Linki:

http://cyrkulacje.wroclaw.pl/

https://www.facebook.com/pages/Festiwal-Cyrkulacje/135133849840547

https://vimeo.com/112067791

Harmonogram Cyrkulacje 2015

Logo_Cyrkulacje