EYE ON CULTURE FESTIVAL – NOWE WYDARZENIE NA KULTURALNEJ MAPIE WARSZAWY!

plakateocf

Już 17 października 2013 roku w Teatrze Polskim w Warszawie rozpocznie się pierwsza edycja EYE ON CULTURE FESTIVAL. Głównym celem jest przybliżenie kultury państw dawnego bloku wschodniego, dialog na temat naszej tożsamości i świadomości oraz ukazanie społecznego kontekstu sztuki. Podczas czterech festiwalowych dni (17-20 października 2013) zostaną zaprezentowane zjawiska teatralne i muzyczne z Rosji, Białorusi, Czech, Litwy i Polski

Grupa studentów i absolwentów Wydziału Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego skupiona w Stowarzyszeniu Międzynarodowych Inicjatyw Kulturalnych podjęła wyzwanie zorganizowania wydarzenia, które ma na stałe zagościć w stolicy Polski. Podczas festiwalu będzie można zobaczyć spektakle teatru plastycznego, lalkowego oraz powiązania formy dramatycznej i muzycznej. W programie znalazły się również spotkania z twórcami, panele dyskusyjne oraz after party. Wydarzenia zostały podzielone na cztery bloki tematyczne, które odpowiadają kolejnym dniom EYE ON CULTURE FESTIVAL.

Dzień pierwszy „W oczach reżimu” to pytanie o miejsce jednostki w reżimie niedemokratycznym oraz stosunek władzy do człowieka. Po raz pierwszy w Polsce pojawi się białoruska niezależna formacja Korniag Theatre ze „Spektaklem nr 7”, opowieścią o wszechogarniającym strachu, obawach, lękach i niebezpieczeństwie. Forma teatru z Mińska przywodzi na myśl spektakle Piny Bausch. Kolejne wydarzenie dnia to rozegrane w przestrzeni wojskowego namiotu widowisko lalkowe dla dorosłych „Putin na nartach”. Spektakl porusza drażliwy problem wojny w Czeczenii. Materią literacką jest dziennik Anny Politkowskiej a obraz sceniczny ukazuje dzisiejszy reżim polityczny Rosji.

Dzień drugi poświęcony będzie „Literaturze pamięci”. Na scenie kameralnej Teatru Polskiego zagości Bałtycki Teatr Dramatyczny z Koszalina. Zaprezentuje wstrząsające relacje z czasów Wielkiej Wojny Ojczyźnianej w spektaklu „Wojna nie ma w sobie nic z kobiety” Swietłany Aleksijewicz, w interpretacji Pawła Palcata. Dola kobiety na wojnie odartej z etosu i mitu, a pełnej szarości, brudu i łez.

Kolejny dzień należeć będzie do litewskiej grupy Atviras Ratas. Prowadzona przez Aidasa Giniotisa jest jednym z ciekawszych zjawisk sceny naszego sąsiada. W dniu nazwanym „Samoidentyfikacja” zobaczymy dwa spektakle „Ucieczka do Akropolu” oraz „Kraina deszczu” będące komentarzem do obecnego stanu świadomości o naszej przeszłości i tożsamości. Aktorzy improwizują, śpiewają, tańczą.

Finał festiwalu to „Dźwięki teatru”. Na dużej scenie Teatru Polskiego zagości zjawiskowy, jazzujący spektakl z Teatru Nowego w Łodzi „Chcę do nieba. LeningradŁódź”. Kultowe piosenki Sergieja Sznurowa w nowych aranżacjach Leny Ledoff oraz tłumaczeniu i wykonaniu Przemysława Dąbrowskiego. Zwieńczeniem wieczoru, jak i całego festiwalu będzie widowisko Teatru Nowego w Krakowie „Moskwa Pietuszki”, mające swoje miejsce w praskim klubie Sen Pszczoły. Tekst Wieniedikta Jerofiejewa to pretekst do koncertu-spektaklu. Knajpiany klimat, wódka na stole, gryzący dym papierosów, dźwięki muzyki i nostalgia za ZSRR…

Wydarzenia festiwalowe to również zjawiska muzyczne. W przestrzeni Snu Pszczoły, w każdy pofestiwalowy dzień, wystąpią m.in. DJ Papa Bo, Michał Milczarek Trio oraz gwiazda rosyjskiej sceny muzycznej, goszcząca pierwszy raz w Polsce – Bigudi. Dopełnieniem programu są panele dyskusyjne drugiego i trzeciego dnia festiwalu w foyer Teatru Polskiego, poświęcone społecznemu kontekstowi sztuki oraz problematyce Europy Wschodniej. Po każdym spektaklu odbędą się również spotkania z artystami i zaproszonymi gośćmi, poprowadzi je teatrolog Janusz Majcherek.

Organizatorem festiwalu jest Stowarzyszenie Międzynarodowych Inicjatyw Kulturalnych.

EYE ON CULTURE FESTIVAL, Teatr Polski, Sen Pszczoły, 17-20 października 2013.

Bilety w sprzedaży od 1 października w kasach Teatru Polskiego w Warszawie (ul. Krakowskie Przedmieście 6)

tel. 22 826 92 76, e-mail: bilety@teatrpolski.waw.pl

Więcej informacji: www.eyeonculturefestival.eu