Edyta Dzierż – Z SIŁĄ WIRU (malarstwo) THE POWER OF WHIRL PAINTING (autorski spektakl)

Bez nazwy-1

Zapraszamy na wystawę i autorski spektakl do Warszawy 10 października.

W przestrzeni Galerii 022 koncentruję się głównie na sile: znaku, symboliki, zjawiska – wiru. Moje malarstwo czerpie siłę z natury! Natura dostarcza mi rytmy: kolor – forma – światło – faktura – relacja przestrzenna. Forma wiru – choć jest ważna – nie jest jedyną wartością moich obrazów. Ich sens nie jest wyłącznie w strukturze formy, ale przede wszystkim

w mojej: impulsywności, wrażliwości, myślach, w skojarzeniach i energii twórczej.
Obrazy to poszczególne energie, które oddziałują na widza oraz przestrzeń, w którą wkraczają razem z nami. “Kolor, jest wibracją, tak samo jak muzyka, jest w stanie uchwycić to, co najbardziej ogólne i zarazem najbardziej nieuchwytne w naturze” /P. Gauguin/.

Z SIŁĄ WIRU chcę komunikować się z widzem indywidualnie za pomocą obrazu – a w czasie spektaklu tworzyć go “ruchomym” dźwiękiem i światłem.

W spektaklu obraz, dźwięk oraz światło to wartości współistniejące w symbiozie. Z nich rodzi się bogactwo rozwiązań formalnych. Malarstwo (Edyty Dzierż) i muzyka Iwony Jędruch, Tadeusza Sudnika “z siłą wiru” tworzą harmonię a nawet “nowe harmonie”, bo ich piękno rodzi się z naszej (artystów) wewnętrznej konieczności Oko – młotek, który ją uderza, dusza – instrument o tysiącu smyczków. Artysta jest ręką, która uderzając uzyskuje właściwe drgania duszy /W. Kandinsky/.

Edyta Dzierż

Forma wiru pojawiająca się często w obrazach Edyty Dzierż bardzo koresponduje z kolistymi kształtami instrumentów muzycznych, na których gra Iwona Jędruch: gongów i mis dźwiękowych należących do grupy idiofonów metalowych uderzanych. Są to instrumenty bardzo silnie wibrujące, wytwarzające koliste fale dźwiękowe, które często kojarzą się z odgłosami przyrody. Improwizowana muzyka Iwony Jędruch grana akustycznie, znakomicie łączy się i uzupełnia elektroniczną warstwę dźwiękową Tadeusza Sudnika, który na żywo „wyczarowuje” niezwykłe efekty dźwiękowe oparte często na naturalnych odgłosach przyrody. W projekcie Z SIŁĄ WIRU następuje przenikanie się zarówno elektronicznej, jak też akustycznej warstwy dźwiękowej Tadeusza Sudnika i Iwony Jędruch z bardzo wyrazistym kolorystycznie i formalnie malarstwem Edyty Dzierż. Następuje, więc wzajemna inspiracja różnorodnych działań artystycznych, podejmowanych na żywo w obecności słuchaczy, co wpływa na zróżnicowane przebiegi emocjonalne spektaklu. Element światła pełni tutaj funkcję scalającą formalnie i wyrazowo warstwy obrazu i dźwięku wytwarzanego i akustycznie i elektronicznie.

Iwona Jędruch

 

Galeria 022

Warszawa, ul. Mazowiecka 11a

Edyta DZIERŻ malarstwo

Iwona JĘDRUCH & Tadeusz SUDNIK muzyka

ze scenografią świetlną

wernisaż malarstwa i spektakl 10 października 2013 godz. 19.00

wystawa czynna 7- 21 października 2013