Dzieci piszą dla dzieci (Juri)

Dzieci piszą dla dzieci (Juri)

Juri to opowieść o przygodach niesfornej dziewczynki w wymyślonej krainie. W wyniku intrygi Juri trafia do krainy wewnątrz szafy, rządzonej przez strasznego Grossnosa. Żeby się wydostać, musi odnaleźć klucz, który wciągnął zły Kurzeracz. Po drodze spotyka nowych przyjaciół, powolnego Ślimola i tchórzliwego jak Ryjek z Muminków Hopsasa. Przy okazji uczy się, że można ciekawie spędzić czas używając swojej wyobraźni, a nie grając „na komputerze”.

Juri zawiera popularne motywy z literatury dziecięcej – szafa jednoznacznie kojarzy się z magicznym przejściem do krainy Narnii, wędrówka Juri – z przygodami Alicji w krainie czarów, a postać władcy krainy, Grossnosa, to odpowiednik czarnoksiężnika z krainy Oz.

Podróż Juri po bajkowym świecie nie niesie za sobą nachalnego morału. To spektakl o dziecięcej wyobraźni, która zamienia nudne czynności (dziewczynka zjawia się w czarodziejskiej krainie, wykonując polecenie swojej mamy, żeby posprzątać szafę w operowej rekwizytorni) w niezwykłą przygodę i zwyczajne przedmioty (mechanizm dzwonka staje się muchą, kłębek włóczki z wbitymi w nią drutami – pająkiem itd.) w niespotykane nigdzie indziej stwory.

Spektakl Piotra Srebrowskiego wyróżnia lekkość i humor. Zwykłe przedmioty codziennego użytku: szafa, odkurzacz, pudełko, skórzany pasek zamieniają się w bajkowe stworzenia. Bawią sformułowania językowe („Rozpoczęłam skradanie się”), podsłuchane sceny ze świata dorosłych (rozmowa telefoniczna z tajemniczymi „szefami”) i nieoczekiwane zwroty akcji (miłość od pierwszego wejrzenia między pająkiem a muchą).

Zofia Nather (gra i animuje lalkę Juri) łatwo wchodzi w interakcję z widzami, wzbudza sympatię, budując postać przekornej, ale nie naiwnej dziewczynki.

Autorką tekstu, na podstawie którego powstał spektakl, jest dwunastoletnia Barbara Szafrańska, laureatka konkursu „Z notatnika na scenę”.

Cecylia Pierzchała, Teatralia Trójmiasto
Magazyn Internetowy „Teatralia“ numer 143/2015

Teatr Gdynia Główna

Juri

inspirowane opowiadaniem Barbary Szafraniec

scenariusz i reżyseria: Piotr Srebrowski
obsada:  Zofia Nather, Paweł Klowan /Marcin Marzec/Wojciech Stachura
dramaturgia: Maciej Wiktor
scenografia: Maja Zaleska
muzyka: Sówka Sowińska

premiera 30 maja 2015

fot. Bogna Kociumbas