“Dead Girls Wanted” w reżyserii Wiktora Rubina w Teatrze Zagłębia w Sosnowcu

 

Jolanta Janiczak, Grzegorz Stępień

Dead Girls Wanted

Dramaturgia i scenografia: Jolanta Janiczak
Reżyseria i scenografia: Wiktor Rubin
Dramaturgia: Grzegorz Stępniak
Kostiumy: Hanna Maciąg
Wideo i światło: Marek Kozakiewicz
Muzyka: Krzysztof Kaliski

Laura Palmer z „Miasteczka Twin Peaks”, dziewczęce, często początkowo bezimienne zwłoki w serialach typu „Detektyw”, „Długa noc” czy w wersji feministycznej w „Ostrych przedmiotach” i „Tajemnicach Laketop” – od nich zaczyna się właściwa akcja wielu telewizyjnych, kasowych produkcji ostatnich kilku sezonów. A do tego nieustająca medialna nagonka związana z upadkiem, szaleństwem czy zwykłą chwilą słabości odnoszących sukcesy i silnych, zdawałoby się na pierwszy rzut oka, kobiecych gwiazd kina, muzyki i celebrytek. Oba te tropy, ściśle ze sobą złączone, zarówno na  dosłownym i metaforycznym poziomie, odsłaniają pęknięcia i szczeliny w pozornie zbudowanym na tolerancji i równościowym języku nowoczesnym społeczeństwie.

Twórcy spektaklu „Dead Girls Wanted” zajmują się kulturową fiksacją na temat martwych dziewczyn. Dekonstruując obsesje, lęki, marzenia i nadzieje stymulowane przez patriarchalne zasady i reguły obyczajowo-politycznej gry. Oddając głos zarówno fikcyjnym postaciom, rodzajom męskich projekcji i fantazji, na czele z Nastazją Filipowną z powieści Dostojewskiego czy samą Laurą Palmer, jak i realnym upadłym oraz martwym dziewczynom: Britney Spears, Lindsay Lohan, Annie Nicole Smith, Amy Winehouse i Whitney Houston, nie tyle zgłębiają ich prawdziwe historie, osobiste tęsknoty czy pragnienia, ale bardziej starają się dotrzeć do samego rdzenia tego kulturowego fetyszu.

Popowe przeboje, ikoniczne wizerunki, absurdalne strumienie świadomości bohaterek odsłaniają paradoksy i uwikłania nie tylko już samego tytułowego motywu, ale samonapędzającego się, opresyjnego systemu, w zgodzie z logiką którego „dobra dziewczyna to martwa dziewczyna”.

Premiera: 22 lutego, godz. 19:00

Obsada: Magdalena Celmer (gościnnie), Beata Deutschman, Agnieszka Kwietniewska (gościnnie), Małgorzata Saniak, Karolina Staniec (gościnnie), Łukasz Stawarczyk