CZAS NA TEATR – TEATR NA CZASIE, Świdnica, 11-14 września 2015

Rok 2015 to czas przeróżnych teatralnych jubileuszy. Przede wszystkim hucznie świętowane 250-lecie teatru publicznego w Polsce ale także setna rocznica urodzin wybitnego reżysera – Tadeusza Kantora oraz 130-sta rocznica urodzin Witkacego. Świdnica również dokłada swoją cegiełkę do teatralnych jubileuszy ponieważ w tym roku obchodzimy 70-lecie świdnickiego teatru. Nie każdy wie, ale zaraz po II wojnie światowej funkcjonował w Świdnicy profesjonalny teatr, który dawał nawet 15 premier rocznie a na jego deskach występowały gwiazdy wielkiego formatu.

Można by więc rzec, że teatr jest na czasie. Świdnicki Ośrodek Kultury ma piękną odpowiedź na taką okoliczność – CZAS NA TEATR – TEATR NA CZASIE.

Niewątpliwie najważniejszym wydarzeniem będzie pokaz “Trylogii” w reżyserii Jana Klaty (13 i 14.09)

CZAS NA TEATR – TEATR NA CZASIE to cykl wydarzeń teatralnych, którego istotą jest powiązanie i pokazanie form artystyczno-edukacyjnych  (konkursy, koncerty, warsztaty, spotkania autorskie, spektakle, performance, dyskusje). Niewątpliwie najważniejszym wydarzeniem będzie pokaz “Trylogii” w reżyserii Jana Klaty. Dokładnie tak – krakowski Stary Teatr przyjedzie do Świdnicy z jednym z najgłośniejszych spektakli ostatnich lat. Zderzenie klasyki z niebanalną interpretacją reżyserską Klaty.

Integralną częścią projektu są spotkania z aktorami, Salon Poezji Anny Dymnej czy performatywne czytanie dramatu „Sami Obcy” Alchemii teatralnej w przestrzeni świdnickiego dworca kolejowego. We wszystkie wydarzenia będą zaangażowane placówki oświatowe, organizacje pozarządowe oraz Uniwersytet Trzeciego Wieku i Dom Dziennego pobytu. Na kilka wrześniowych dni wysoka kultura stanie się międzypokoleniowym wspólnym dobrem.

Integralną częścią projektu są spotkania z aktorami, Salon Poezji Anny Dymnej (13.09) czy performatywne czytanie dramatu „Sami Obcy” w przestrzeni świdnickiego dworca kolejowego (11.09)

Warto zaznaczyć, że CZAS NA TEATR – TEATR NA CZASIE jest zwieńczeniem ogromu pracy jaki wykonał ŚOK w ostatnich latach. Nie jest bowiem tak, że Stary Teatr przyjedzie do prowincjonalnego miasteczka pokazać spektakl dla mało wyrobionych osób. Dzięki temu, że w Świdnicy regularnie goszczą profesjonalne teatry (np. w ramach projektu „Teatr Polska”), w lato miasto zamienia się w małą stolicę teatrów ulicznych, a Alchemia Teatralna święci tryumfy w edukacji młodzieży, świdnicka publiczność jest krytyczna, odnajduje się bez problemu w trendach współczesnego teatru i ma okazję z nim obcować podczas wielu imprez organizowanych przez ŚOK.

CZAS NA TEATR – TEATR NA CZASIE będzie unikatowym projektem w skali kraju ale zarazem bardzo lokalnym przedsięwzięciem. Z pewnością przyczyni się do popularyzacji teatru i rozochoci świdniczan do prywatnych teatralnych poszukiwań. Kto wie – być może będzie impulsem do nawiązania do pięknych tradycji i odnowienia w Świdnicy teatru repertuarowego? Z pewnością czeka nas moc emocji i doznań. Do zobaczenia w Świdnicy już we wrześniu. Proszę państwa: Czas na teatr!

Biuro Organizacyjne – Świdnicki Ośrodek Kultury

Rynek 43, 58-100 Świdnica
sok@sok.com.pl, h.szymanska@sok.com.pl
www.sok.com.pl

teatr-na-czas