Bułhakow w Barakah (dramatorium)

Bułhakow w Barakah (dramatorium)

Perypetie biednego, rosyjskiego autora o dziwnie brzmiącym nazwisku Allright, bezskutecznie borykającego się z absurdalnym światem redakcji literackich, karykaturalnych redaktorów czy wydawców, lejąca się strumieniami wódka, nie cierpiąca sprzeciwu rosyjska propaganda oraz ogromna dawka niebanalnego języka i bezkompromisowego humoru… Proza Bułhakowa nie zna granic!

Tym razem w urokliwym Teatrze Barakah na krakowskim Kazimierzu zagościła proza Michaiła Bułhakowa wypełniając małą piwnicę kalejdoskopem dziwnych –  zabawnych, budzących salwy żywego śmiechu, litość bądź dobroduszny uśmiech – postaci, naznaczając surrealistyczną przestrzeń soczystym, plastycznym językiem autora. Trzy krótkie opowieści powiązane osobą głównego bohatera – początkującego pisarza, który poszukuje wydawcy – wraz z rozwojem akcji zmieniają się w groteskowy koszmar przypominający raczej wyprawę planetarną Małego Księcia niż poważne pertraktacje zawodowe. Bułhakow nie zrywa jednak z rzeczywistością. Z ogromną dawką zdrowego dystansu i sarkazmu, niekiedy pogodnej ironii, odnosi się do zjawisk społeczno-politycznych współczesnej mu codzienności, wyśmiewając jej prawa i zasady, nie stroniąc tym samym od parodii i bezwzględnego krytycyzmu. Osadza on szarą rzeczywistość w poetyce własnej wyobraźni –  poddaje deformacji, odkształca i wyolbrzymia, kreując świat silnie zindywidualizowany, pełen kontrastów, w którym czas i miejsce nie grają głównej roli. Poniedziałkowy wieczór w kazimierzowskim teatrze był jednak nietypowy. Widownia wypełniona po brzegi w dużej mierze młodymi widzami okazała się skrywać jeszcze innych, epizodycznych członków spektaklu! Czytając w wyznaczonych momentach dane kwestie scenariusza,  lektorzy skutecznie przełamali czwartą ścianę, przyczyniając się do ożywienia atmosfery oraz bardziej intensywnego zaangażowania wszystkich uczestników przedsięwzięcia, nie tylko tych siedzących przy stole w ciepłym świetle reflektorów. W ten sposób osobliwe, pełne polotu opowiadania Bułhakowa zabrzmiały w Barakah jeszcze ciekawiej, pozostawiając ślad w wyobraźni odbiorcy zdecydowanie dłużej niż w przypadku tradycyjnego ,,odczytu”.

Magda Bałajewicz, Teatralia Kraków
Internetowy Magazyn „Teatralia”, numer 63/2013

Teatr Barakah w Krakowie
Opowiadania
Michaił Bułhakow
czytają: Lidia Bogaczówna, Małgorzata Brożonowicz, Franciszek Muła, Zbigniew Kozłowski
premiera: 20 maja 2013

Magda Bałajewicz – rocznik 1991, studentka wiedzy o teatrze, interesuje się teatrem, kinem, a w szczególności muzyką – zwłaszcza tą „skwaszoną”, czyli jazzem; mieszka w Krakowie.