O braku demokracji w tańcu

O braku demokracji w tańcu

Pokaz pracy Electric youth był zwieńczeniem warsztatów artystycznych prowadzonych przez włoskiego artystę, Alessandro Sciaronniego, który znany jest ze swojej działalności w sztuce współczesnej. Prezentowane etiudy miały ukazać emocje, jakie towarzyszyły młodzieży w trakcie pracy z artystą, piękno sztuki współczesnej oraz możliwości, jakie dają jej nowe technologie.

Niestety, spektakl nie powalił na kolana. Mówię to nie tylko z punktu widzenia przeciętnego widza, lecz także byłego uczestnika licznych warsztatów dla młodzieży i obserwatora wielu zwieńczających je pokazów. Wybrane do prezentacji etiudy nie były niczym więcej niż standardowymi ćwiczeniami wykonywanymi w przeciętnych ogniskach teatralnych, których celem jest nauka pracy z własnym ciałem, koncentracja, umiejętność odpowiadania na ruch drugiej osoby. Jedynym ciekawym elementem pokazu była zabawa z przetworzonym komputerowo obrazem wideo. Był to naprawdę intrygujący pomysł ukazujący, jak tak pozornie banalny zabieg – jakim jest zniekształcenie ludzkiej sylwetki w krzywym zwierciadle lub zabawa z symetrią – można zamienić w sztukę.

Zarówno w trakcie pokazu, jak i w odbywającej się po nim dyskusji, nie można było mieć wątpliwości, co do tego, jak wiele to doświadczenie znaczyło dla uczestników warsztatów. Dało im między innymi możliwość otwarcia się na innych, pomogło zaakceptować samego siebie, pozwoliło poczuć się potrzebnym we wspólnocie, której młodym ludziom często brakuje. Co prawda nawet Alessandro Sciarroni przyznał, że praca nie była łatwa, że wymagała wielu kompromisów i narzucenia dyscypliny. W sztuce nie ma przecież miejsca na demokrację, „rządzi” tu żelazna ręka choreografa czy reżysera. Najważniejszy jednak pozostaje rezultat końcowy – i nawet jeśli nie zachwyca widzów, przeżycia towarzyszące przygotowaniu spektaklu mogą odmienić czyjeś spojrzenie na życie. I to jest właśnie efekt, jaki powinna wywoływać sztuka.

Marta Kaszuba, Teatralia Warszawa

11. Międzynarodowy Festiwal Tańca Współczesnego Ciało/Umysł, Warszawa 20 – 30 września 2012

Pokaz prac powarsztatowych Electric youth

przygotowanie: Alessandro Sciarroni