Bo fajny z niego jest kumpel! (Korwinalia)

Bo fajny z niego jest kumpel! (Korwinalia)

Zakończenie sezonu artystycznego 2013/2014 w Teatrze Muzycznym w Gdyni upłynęło pod znakiem wspomnień o Macieju Korwinie – 13 czerwca swoją premierę miał koncert Korwinalia. Tego samego dnia byłego dyrektora ogłoszono patronem Nowej Sceny teatru.

Maciej Korwin pełnił funkcję dyrektora Teatru Muzycznego w Gdyni w latach 1995-2013. Był jednocześnie reżyserem i pomysłodawcą rozpoczętej w 2010 roku rozbudowy teatru. Niestety, nie doczekał jej końca. Półtora roku po śmierci Korwina artyści gdyńskiej sceny przygotowali koncert, na który złożyły się piosenki z dwudziestu dwóch spektakli wyreżyserowanych przez niego w Gdyni.

W Korwinaliach uwagę zwraca już pierwsza scena – na „obrotówce” ustawiono zastygłe w pozach postaci ze wszystkich musicali Macieja Korwina, w charakterystycznych dla nich kostiumach. Zaprezentowanie w ten sposób bohaterów było zamkniętą „w pigułce” zapowiedzią tego, co za chwilę mieli zobaczyć widzowie, retrospektywą jego spektakli. Dodatkowo, obracająca się scena wskazywała na jakąś cykliczność, „historia kołem się toczy” – chciałoby się powiedzieć.

Specjalnym punktem programu było wykonanie kompozycji Artura Guzy Błękit. Na fortepianie zagrał Marian Benedyka, zaś do lirycznego utworu zatańczyła Vilde Valldal Johannessen. Skąd błękit w tytule? Jak się dowiedzieliśmy, był to ulubiony kolor dyrektora, co podkreślał, wkładając niebieski kapelusz (podczas koncertu zaczepiony o elementy scenografii – wielkie litery „M” i „K”) i szalik w tym samym kolorze, który towarzyszył tancerce w roli rekwizytu.

W dalszej części wieczoru konferansjerzy wprowadzili nas w świat gdyńskich musicali spod reżyserskiej ręki Korwina. Zaprezentowano więc słynny utwór Nie żegnaj mnie Argentyno z Evity, szalone Superstar z Jesus Christ Superstar, czy podniosłe Świt nad Atlantis ze spektaklu Atlantis. Chcę bohatera z Footloose – wrzuć luz nie pozwalało usiedzieć w fotelu, podobnie jak Ten cały jazz z repertuarowej perełki gdyńskiego teatru – Chicago. To tylko niektóre z tytułów. Wszystkie piosenki natomiast przeplatano ciepłymi wspomnieniami o dyrektorze, zabawnymi nagraniami i zdjęciami. Podczas koncertu bardzo dobrze wyeksponowano również balet teatru, który uświetniał solowe występy artystów.

To, że Teatr Muzyczny ma doskonałych wokalistów, aktorów, tancerzy i muzyków (ta trąbka w Chicago!), było wiadome każdemu, kto śledzi poczynania gdyńskiego teatru. Korwinalia udowodniły dodatkowo, że Maciej Korwin był bardzo ważną osobą w historii tego miejsca – nie dość, że tyle wniósł w jego rozwój, to potrafił jeszcze stworzyć świetny, zgrany zespół, który udowodnił tego wieczora, że (tak, jak chóralnie odśpiewano na koniec): fajny z niego jest kumpel!

Agnieszka Domańska, Teatralia Trójmiasto
Internetowy Magazyn „Teatralia”, numer 106/2014

Teatr Muzyczny w Gdyni
Korwinalia
reżyseria: Bernard Szyc
kierownictwo muzyczne: Dariusz Różankiewicz
choreografia: Joanna Semeńczuk, Jarosław Staniek, Mira Kister-Okoń, Tudor Davis
przygotowanie wokalne: Agnieszka Szydłowska
scenografia: Renata Godlewska
asystent reżysera: Paweł Bernaciak
obsada: Anna Andrzejewska, Marta Bacajewska, Tomasz Bacajewski, Urszula Bańka, Paweł Bernaciak, Paweł Czajka, Ewelina Dańko, Łukasz Dziedzic, Tomasz Fogiel, Kamil Frącek, Ewa Gierlińska, Ewa Gregor, Tomasz Gregor, Artur Guza, Vilde Valldal Johannssen, Agnieszka Kaczor, Marek Kaliszuk, Dorota Kowalewska, Krzysztof Kowalski, Paulina Kroszel, Mariola Kurnicka, Paulina Łaba, Aleksandra Meller, Karolina Merda, Jerzy Michalski, Rafał Ostrowski, Aleksy Perski, Alicja Piotrowska, Stavros Pittas, Sasza Reznikow, Marek Richter, Jarosław Rzepiak, Zbigniew Sikora, Magdalena Smuk, Andrzej Śledź, Karolina Trębacz, Anna Maria Urbanowska, Jacek Wester, Katarzyna Więcek, Tomasz Więcek, Sebastian Wisłocki, Katarzyna Wojasińska, Krzysztof Wojciechowski, Julia Zacharek, Marta Żabka
oraz adepci Państwowego Policealnego Studium Wokalno-Aktorskiego im. D. Baduszkowej w Gdyni: Jakub Badurka, Agnieszka Brenzak, Wojciech Daniel, Maja Gadzińska, Iga Grzywacka, Mateusz Kaczanowski, Anna Kędroń, Ewa Kłosowicz, Katarzyna Kunicka, Dawid Olszowy, Michał Pasternak, Izabela Pawletko, Nadia Piętera, Maciej Podgórzak, Michał Piprowski, Dorota Przygoda, Agata Ulatowska, Hanna Wawrzyniak, Sylwia Wąsik, Anna Wicka, Dagmara Rybak, Marcin Słabowski, Bartosz Sołtysiak, Maciej Zaruski.
premiera: 13 czerwca 2014
fot. Piotr Manasterski

Agnieszka Domańska – rocznik 1991. Studiuje Kulturoznawstwo na UG. Od małego zakochana w balecie, jednak szkoła baletowa się na niej nie poznała, więc ćwiczy plié w domu przed lustrem. Uwielbia musicale i zapach teatru. Debiutuje na łamach „Teatraliów”, jeśli nie liczyć jej absurdalnego bloga, którego prawie nikt nie czyta. Gdańszczanka.