BETWEEN.POMIĘDZY 2013 – SPOTKANIA WPROWADZAJĄCE

between2013_logo

Organizatorzy Międzynarodowego Festiwalu Literatury i Teatru BETWEEN.POMIĘDZY, który odbędzie się od 13 do 19 maja 2013 roku zapraszają na spotkania wprowadzające w tematykę festiwalu. Podczas tegorocznej edycji festiwalu będziemy pytać, czym jest „nasza współczesność”, a dyskusję rozpoczniemy od porównania świata z początku lat osiemdziesiątych z czasem obecnym. Jako  punkt wyjścia i odniesienia przyjmujemy rok 1983, w którym m.in. przyznano literacką Nagrodę Nobla Wiliamowi Goldingowi, zmarł Miron Białoszewski i Tennessee Williams, powstał teatr Complicite, a Włodzimierz Pawluczuk opublikował książkę Wierszalin. Reportaż o końcu świata.

Podczas spotkań będzie również możliwość zgłoszenia się do pomocy przy organizacji festiwalu i odbywającej się w jego trakcie konferencji naukowej.

between.1983

19 marca 2013, godz. 20.00, Dworek Sierakowskich w Sopocie

Podczas pierwszego spotkania proponujemy wymianę wszystkich pomysłów związanych z wiodącym tematem tegorocznego festiwalu/konferencji. Będziemy rozmawiać o literaturze i teatrze w roku 1983, a także przedstawimy koncepcję tego, co chcemy robić w najbliższych miesiącach. Spotkanie prowadzić będziemy w języku polskim.

between.golding

9 kwietnia 2013, godz. 20.00, Dworek Sierakowskich w Sopocie

W roku 1983 Literacką Nagrodę Nobla przyznano Williamowi Goldingowi. Podczas drugiego spotkania proponujemy rozmowę o krótkim eseju Goldinga – Thinking as a Hobby. Prosimy o wcześniejsze przeczytanie tekstu i zapraszamy do wymiany myśli. Spotkanie prowadzić będziemy w języku angielskim.

between.zelig

16 kwietnia 2013, godz. 20.00, Dworek Sierakowskich w Sopocie

Trzecie spotkanie skupiać się będzie na nakręconym w 1983 roku przez Woody’ego Alena filmie Zelig. Interesować nas będzie zarówno odbiór filmu w roku 2013, jak i wywołane nim przemyślenia. Chcemy zastanowić się na ile przedstawiona w Zeligu estetyka jest ciągle aktualna, a na ile film okazuje się przestarzały. Ciekawi nas również porównanie współczesnych filmów Allena z Zeligiem. Spotkanie prowadzić będziemy w języku angielskim.

O festiwalu

between.pomiędzy jest międzynarodowym festiwalem poświęconym związkom teatru i literatury, organizowanym od 2010 roku przez Uniwersytet Gdański, Uniwersytet w Salzburgu oraz Urząd Miasta Sopotu, we współpracy m.in. z Teatrem Polskiego Radia, Teatrem Wybrzeże, Instytutem Kultury Polskiej w Londynie, Mulholland Academy w Amsterdamie, dwumiesięcznikiem literackim „Topos” i kawiarnią literacką Bookarnia. Organizację festiwalu koordynuje Fundacja Sztuki Un Gusto A Miel. Festiwal jest wydarzeniem interdyscyplinarnym o charakterze popularnonaukowym, w którego organizację zaangażowanych jest wiele podmiotów z dziedziny sztuki, kultury i nauki na poziomie lokalnym, ogólnopolskim oraz międzynarodowym. Pomysłodawcami i autorami programu festiwalu są: profesor David Malcolm, dr Tomasz Wiśniewski oraz dr Monika Szuba.

 

O idei festiwalu w 2013 roku

Dotychczasowe dyskusje podczas konferencji naukowych, które odbywają się za każdym razem przy festiwalu, pozwoliły określić rok 1983 jako istotny punkt odniesienia dla tematyki i twórców, wokół których skupia się festiwal, dlatego dwie najbliższe edycje between.pomiędzy zostaną zogniskowane na wybranych zjawiskach literackich i teatralnych ostatnich trzydziestu lat. Na wszystkim tym, co wydarzyło się u interesujących organizatorów twórców w roku 1983 i później („since 1983”), a co stanie się punktem wyjścia do dyskusji o tym, jak w tym czasie zmienił się świat, jak zmieniła się literatura, jak teatr.

W 1983 roku:

•          GRAHAM SWIFT publikuje WATERLAND.

•          Odchodzi MIRON BIAŁOSZEWSKI.

•          J. M. COETZEE publikuje Life and Times of Michael K..

•          Powstaje THÉÂTRE DE COMPLICITÉ.

•          JOHN BERGER publikuje opowiadanie „Boris”.

•          SAMUEL BECKETT wystawia swoją ostatnią sztukę What Where.

•          DAVID CONSTANTINE publikuje Watching for Dolphins.

•          Umiera TENNESSEE WILLIAMS.

•          YURI LOTMAN właśnie ogłosił swoją koncepcję SEMIOSFERY.

•          JACQUES LECOQ kończy 62 lata.

•          WŁODZIMIERZ PAWLUCZUK publikuje książeczkę WIERSZALIN. REPORTAŻ O KOŃCU ŚWIATA.

•          Dwumiesięcznik literacki TOPOS powstanie za lat dziesięć.

•          Teatr uliczny na dobre osadza się na COVENT GARDEN.

•          Literacka Nagroda Nobla przyznana zostaje WILLIAMOWI GOLDINGOWI.

Wszelkie pytania prosimy kierować na adres: between@ug.edu.pl

Więcej o BETWEEN.POMIĘDZY można się dowiedzieć na stronie internetowej.