Bawić czy wzruszać? (Goła baba)

Bawić czy wzruszać? (Goła baba)

Festiwal WROSTJA (Wrocławskie Spotkania z Teatrem Jednego Aktora) to wydarzenie szczególne dla wszystkich miłośników wielkich emocji. Spotkania to okazja, by poznać teatr jednoosobowy. Teatr charakterystyczny, gdzie opowieść w formie monologu snuje tylko jeden bohater. Ze względu na swoją formę, umożliwia realizację całego aktorskiego potencjału. Powstał w 1966 roku i nieustannie cieszy się wielkim zainteresowaniem wszystkich tych, którzy pragną podziwiać na scenie największe polskie i zagraniczne talenty tej jednoosobowej sztuki.

Goła baba według tekstu i w wykonaniu Joanny Szczepkowskiej to spektakl w reżyserii Agnieszki Glińskiej, konfrontujący ze sobą dwie różne artystki: subtelną Kobietę z parasolką i ordynarną Gołą babę. Ten bardzo zarysowany kontrast to sposób, by sprawdzić, czego widz oczekuje od współczesnego teatru – wzruszeń czy rozrywek? Pierwsza bohaterka to kobieta delikatna, liryczna, elegancka. Czaruje widza gestem, poezją, wrażliwością. Zachęca do głębokiej refleksji nad życiem i samotnością. Ta część spektaklu jest piękna, poetycka i ponadczasowa.

Kiedy na scenę wkracza druga bohaterka, subtelne przedstawienie zamienia się w mocne show. Goła baba prowadzi flirt z widzem. Uśmiecha się, puszcza oczka. Rozśmiesza i zaskakuje błyskotliwą myślą, rubasznym żartem, zabawną aluzją. Czy zapewnia sobie w ten sposób popularność?

Joanna Szczepkowska w swoim monodramie zastanawia się, jaki powinien być teatr. Stworzone przez nią bohaterki to skrajnie różniące się od siebie kobiety. Pierwsza to tajemnicza dama, pisząca wiersze. Druga to nieokrzesana, nieco trywialna starsza pani, lubiąca się rozbierać za pieniądze. Która z nich ma większe szanse na sukces?

Goła baba to spektakl uniwersalny, zabawny i przyjemny. Stawia pytania i daje odpowiedzi, ostatecznie umacniające w przekonaniu, że dystans między głęboką sztuką a płytkim show jest nie do pokonania.

Angelika Szubert, Teatralia Wrocław
Internetowy Magazyn „Teatralia” 114/2014

Festiwal Wrocławskie Spotkania Teatrów Jednego Aktora, Wrocław 18–21.10.2014

Teatr Studio

Goła baba

tekst i wykonanie: Joanna Szczepkowska

reżyseria: Agnieszka Glińska

scenografia: Magda Maciejewska

premiera: 2 kwietnia 1997