Bądź gotowy dziś do drogi (Przygody Sindbada Żeglarza)

Bądź gotowy dziś do drogi (Przygody Sindbada Żeglarza)

Weź podróżny, stary worek i butelki Coli dwie… i wypraw się w nieznane krainy z aktorami Teatru Muzycznego. Dokąd zaprowadzi cię ta droga? Tam, gdzie zaprowadziła Sindbada, głównego bohatera najnowszej premiery gdyńskiego teatru? To właśnie pozostaje nie do końca jasne. Jedna rzecz natomiast jest oczywista – życie bez przygód jest zupełnie nijakie i Sindbad łaknie ich jak przysłowiowa kania dżdżu. W krainy pełne osobliwości i baśniowych rozmaitości zabiera ze sobą publiczność.

Przygody Sindbada Żeglarza to musical, który bazuje na utworze Bolesława Leśmiana pod tym samym tytułem, opowiadającym o silnie zakorzenionej w człowieku potrzebie podróżowania i przeżywania przygód, Twórca Dusiołka nawiązuje w nim do postaci Sindbada Żeglarza, jednego z bohaterów Księgi tysiąca i jednej nocy.

Wraz z głównym bohaterem gdyńskiej inscenizacji odbiorca przemierza egzotyczne krainy (wyspa ludożerców), poznaje odrealnione postacie (Najdroższa, znana konsumentka diamentów) i przeżywa jeszcze bardziej nierzeczywiste przygody – wszak to baśń. Akcja spektaklu wielokrotnie wykracza poza ramy sceny, dzięki czemu widzowie – zwłaszcza szczęśliwi posiadacze miejsc na parterze – mogą mieć wrażenie pełnego uczestnictwa w przygodzie.

Twórcy spektaklu, z reżyserem Jarosławem Kilianem na czele, sądząc po żywiołowych reakcjach publiczności, dobrze wiedzieli jak oczarować dziecięcą widownię. Główną zasługę należy przypisać bogatej scenografii, której podstawę stanowi scena-statek wysunięty aż w głąb pierwszych rzędów widowni. Efektownym i działającym na wyobraźnię rozwiązaniem było użycie wielkiej płachty niebieskiego materiału imitującego morze – aktorzy raz po raz wskakiwali w jego falujące odmęty. Duże fale zawracające przez całą powierzchnię sceny pomagały również w oddzielaniu od siebie kolejnych wątków opowieści.

Wizualnym atutem spektaklu były bajecznie kolorowe kostiumy. Do bardzo udanych należą stroje załogi statku – pomimo stonowania kolorystycznego w zestawieniu z kostiumami pozostałych postaci posiadają orientalny akcent, co w połączeniu z grubymi, skórzanymi (jakby bacowskimi?) pasami tworzy bardzo ciekawą całość.

Z punktu widzenia dziecka tak duże widowisko musi być wielkim przeżyciem. Dorosły natomiast zauważy pewne niedociągnięcia inscenizacyjne pierwszego aktu, który znacznie się dłuży w stosunku do drugiego, o bardziej dynamicznym tempie akcji (i wielu zabawnych scenkach, głównie z udziałem Bosmana, czyli Saszy Reznikowa); wesołość widzów wzbudził także Tomasz Fogiel w roli Klienta – króla robótek ręcznych. Uczucie niedosytu pozostawia brak jakiejś wpadającej w ucho piosenki, która towarzyszyłaby nam jeszcze po wyjściu z teatru, choć trzeba przyznać, że utrzymana w klimatach etnicznych muzyka Grzegorza Turnaua w dużej mierze wpływa na orientalną atmosferę spektaklu.

W Teatrze Muzycznym w Gdyni powstało przedstawienie zaszczepiające w każdym nutkę baśniowości i egzotyki, stymulujące wyobraźnię u dzieci,  rodziców zaś  uwalniające na chwilę od szarej codzienności. Czy dopracowana strona wizualna i kilka zapadających w pamięć kreacji aktorskich (głównie skupiająca na sobie uwagę Renia Gosławska w roli Diabła Morskiego) wystarczą, aby mówić o sukcesie najnowszej premiery Muzycznego? Proponuję wyruszyć w podróż do Gdyni i przekonać się samemu.

Ahoj, przygodo!

Agnieszka Domańska, Teatralia Trójmiasto
Internetowy Magazyn "Teatralia" numer   94/2014

Teatr Muzyczny im. Danuty Baduszkowej w Gdyni

Przygody Sindbada Żeglarza

adaptacja: Andrzej Rychcik

reżyseria, teksty piosenek i scenografia: Jarosław Kilian

muzyka: Grzegorz Turnau
choreografia: Iwona Runowska
scenografia: Adam Kilian
kierownictwo muzyczne: Dariusz Różankiewicz

obsada: Paweł Czajka, Marek Kaliszuk, Renia Gosławska, Krzysztof Wojciechowski, Bernard Szyc, Anna Urbanowska, Karolina Merda, Andrzej Śledź, Sasza Reznikow, Sebastian Wisłocki, Krzyszof Kowalski, Jerzy Michalski, Tomasz Gregor, Łukasz Dziedzic, Tomasz Bacajewski, Jacek Wester, Marek Richter, Tomasz Więcek, Tomasz Fogiel, Paulina Łaba, Magdalena Smuk, Agnieszka Król-Karecka, Katarzyna Więcek, Anna Czajka, Ewa Gierlińska, Agnieszka Kaczor, Karolina Trębacz, Katarzyna Wojasińska, Marta Bacajewska, Michał Piprowski (ad.), Artur Guza, Paweł Bernaciak, Marcin Słabowski (ad.), Ewa Gregor, Tomasz Valldal Czarnecki, Urszula Bańka, Ewelina Dańko, Paulina Kroszel, Vilde Valldal Johannessen, Marta Żabka, Kamil Frącek, Stavros Pittas, Jarosław Rzepiak

Akroabatyczny Teatr Tańca MIRA-ART: Domnika Dullek, Anna Górna, Agata Karwat, Monika Raszke, Anna Witt, Agnieszka Wąsowicz

premiera: 22 marca 2014

fot. Piotr Manasterski