Akademia Filmowa Barakah / PROJEKCJA FILMU

Akademia Filmowa Barakah / PROJEKCJA FILMU

 

Cykliczne tematyczne pokazy filmowe. Obok niekwestionowanych arcydzieł, które zapisały się na stałe w historii kina, zaprezentujemy także obrazy kontrowersyjne, mniej znane lub zapomniane.

Repertuar uzupełnią filmy, które nie miały dystrybucji kinowej w Polsce, a zostały docenione na zagranicznych renomowanych festiwalach. Każdy miesiąc to inny temat przewodni, w ramach którego będziemy zderzać i konfrontować filmową klasykę z popkulturą.

MARZEC – KOBIETY NA EKRANY

W marcu zapraszamy na filmy o kobietach – w różnym wieku, z różnym bagażem życiowych doświadczeń, w różny sposób rozumiejących swoją społeczną i kulturową rolę. Pokażemy historie kobiet uwikłanych w dramatyczne wydarzenia, podejmujących odważne, przełomowe decyzje, redefiniujących swoje życiowe cele i swoje tożsamości. W programie filmy Ridleya Scotta, Martina Scorsese, Stevena Spielberga, Stephena Daldry’ego. W kwietniu natomiast niezwykłe dokumenty sportowe o poszerzaniu granic ludzkich możliwości.

PROGRAM:

— 11 III 2014 — godz. 19.00

Nicole Kidman, Julianne Moore i Meryl Streep w obsypanym nagrodami filmie Stephena Daldry’ego z 2002 roku. Trzy wybitne aktorki, trzy kobiety żyjące w różnych epokach, trzy różne historie i jedna książka, która je połączy.

Czas trwania: 114 minut.

— 18 III 2014 — godz. 19.00

Film Martina Scorsese z 1974 roku. Historia kobiety, która po śmierci męża-tyrana wyrusza wraz synem do Kalifornii, gdzie planuje spróbować swoich sił jako piosenkarka. Na drodze do realizacji młodzieńczego marzenia napotka jednak wiele przeszkód, ale stawiając czoła światu, który nie zawsze będzie dla niej przychylny, zyskuje szansę, by dojrzeć i nauczyć się samej siebie. W roli głównej nagrodzona Oscarem Ellen Burstyn.

Czas trwania: 112 minut.

— 25 III 2014 — godz. 19.00

Debiutująca na dużym ekranie Whoopi Goldberg w filmie Stevena Spielbegra z 1985 roku – nominowanym do Oscara aż w jedenastu kategoriach. Opowieść o kobiecie wykorzystywanej i poniżanej najpierw przez ojca, później przez męża. Ucieczka z piekła, jakie zgotowali jej mężczyźni staje się możliwa za sprawą kochanki jej męża. Nieoczekiwanie dwie kobiety połączy silna więź, która zaważy na losach każdej z nich. Za rolę w tym filmie Whoopi Goldberg nagrodzona została Złotym Globem.

Czas trwania: 154 minuty.

 

Data: każdy wtorek o 19:00

Miejsce: Paulińska 28

Wprowadzenie: Łukasz Ziomek

Bilety: wstęp wolny