9-11.06 TARANTERRA. Laboratorium pizzichi i tarantyzmu w Cricotece

9-11.06 TARANTERRA. Laboratorium pizzichi i tarantyzmu w Cricotece

Tarantyzm to apulijski fenomen, który od wieków sytuował się na granicy chorobowej aberracji, mistycznego obrzędu i kulturowego widowiska. Od lat też fascynował i pobudzał wyobraźnię nie tylko psychiatrów i psychologów, ale przede wszystkim inspirował artystów teatralnych, którzy dostrzegli w nim twórczy potencjał.

Dramatyczne historie tarantystek twierdzących, że zostały ukąszone przez jadowitą tarantulę i potrzebują „wytańczyć” swoją chorobę we frene­tycznym tańcu, dziś są już dobrze znane z klasy­cznej pozycji antropologiczno-religioznawczej Ernesta de Martina pt. “Ziemia zgryzoty”. Mimo wszystko, nieustannie towarzyszy nam myśl, że temat ten nie został właściwie zgłębiony na polu nauk humanistycznych, a badawcze możliwości interpretacji zjawiska są wciąż niewyczerpane.

Do projektu zaproszonych zostało siedmioro specjalistów, znanych i cenionych antropologów, artystów, historyków teatru i badaczy sztuk performaty­wnych. Osób z różnych uniwersytetów i ośrodków badawczych w Polsce i we Włoszech, na co dzień zajmujących się nie tylko tematyką performan­su, ale posługujących się multidyscyplinarnymi narzędziami w badaniach nad kulturą.

Konferencja “W rytualnym kręgu” ma być wstępem do kompletnego przebadania na rodzimym gruncie tarantyzmu w odniesieniu do innych rytuałów posesyjnych oraz próbą odczytania tego fenomenu jako pewnego rodzaju procesu artystycznego.

Warsztaty pizzichi i tarantelli TARANTA ATELIER w Cricotece:

9 czerwca 2016
godz. 11:00-14:00

10 czerwca 2016
godz. 11:00-14:00
godz. 18:00 (performans na zakończenie warsztatów)

Prowadzenie: Maristella Martella (Salento)

Bilety w sprzedaży od 30 maja.

Warsztaty teatru tańca z Maristellą Martellą poświęcone są symbolicznym, ikonograficznym oraz literackim aspektom tarantyzmu – rytuału taneczno-muzycznego z regionu włoskiego Salento – a także związanego z nim tradycyjnego tańca pizzica salentina.

Przedmiotem warsztatów Taranta Atelier jest próba zmierzenia się z tematem „tarantyzmu dzisiaj” poprzez naukę kroków włoskich tarantelli, a następnie budowanie sekwencji tanecznych, które składają się na wspólnie tworzoną opowieść.

Warsztaty poprowadzi Maristella Martella – tancerka, choreografka, performerka, założycielka stowarzyszenia Compagnia Tarantarte. Maristella kodyfikuje język ekspresji tańca, wyłaniający się ze spotkania kultury taneczno-muzycznej Salento z kulturą śródziemnomorską.

11 czerwca 2016, godz. 11:00-15:00

Transmisja na żywo przebiegu konferencji z Instytutu Teatralnego im. Z. Raszewskiego

Wstęp wolny

Konferencja W rytualnym kręgu” w Instytucie Teatralnym im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie

10 czerwca 2016, godz. 18:00
Transmisja na żywo performansu z Cricoteki

11 czerwca 2016, godz. 11:00-15:00
Konferencja 

Konferencja jest dedykowana prof. Luigiemu A. Santoro (1944-2015) z Universitá del Salento w Lecce, historykowi teatru, wybitnemu znawcy tarantyzmu.
Prowadzenie: prof. Dariusz Kosiński

Tłumaczenie: Monika Kocańda
Udział wezmą: Alessandro Santoro (Associazione Oistros Lecce I), Katarzyna Winiarska-Ścisłowicz (UJ), dr Katarzyna Woźniak (UP), Marcin Kozłowski (UAM), dr Dorota Sosnowska (IKP UW), prof. Dariusz Czaja (UJ), Maristella Martella (Compagnia Tarantarte).

https://www.facebook.com/events/1772892052942355/?active_tab=highlights

https://www.youtube.com/watch?v=dpsGHXDzmQ0

http://www.news.cricoteka.pl/taranterra-laboratorium-pizzichi-i-tarantyzmu/