8. Wrocławskie Spotkania Teatrów Jednego Aktora: 18-21.10.2014

8. Wrocławskie Spotkania Teatrów Jednego Aktora: 18-21.10.2014

W dniach 18 – 21 października 2014 we Wrocławiu (w Teatrze PWST) odbędą się 48. Wrocławskie Spotkania Teatrów Jednego Aktora. W tym roku organizatorzy zaprosili najmniejsze teatry: z Algierii, Armenii, Litwy, Słowacji i Stanów Zjednoczonych. W programie, jak co roku, część konkursowa dla polskich aktorów (43. Ogólnopolski Festiwal Teatrów Jednego Aktora) oraz Dzień Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im L. Solskiego Filia w Wrocławiu, podczas którego odbędą się sesja poświęcona Teatrowi Polskiego Radia, pokazy etiud studenckich, spektakle oraz promocja najnowszej publikacji z serii „Czarna Książeczka z Hamletem”. W pokazach mistrzowskich zobaczymy Dorotę Stalińską i Joannę Szczepkowską.

Pierwszy dzień WROSTJA będzie międzynarodowym spotkaniem młodych aktorów, którzy zostali docenieni na światowych festiwalach teatrów jednego aktora. Zobaczymy słowackiego komika w żywiołowym i pełnym absurdów autorskim spektaklu (Pavol Seris), amerykanina, który w Moskwie z ormiańską reżyserką zrealizował spektakl oparty na prozie Iwana Wyrypajewa (Stephen Ochsner) oraz algierkę, która w rytmie flamenco opowie o przekraczaniu granic krajów i kultur (Janati Souad). Dzień międzynarodowy zakończy występ Birute Mar uznanej za jedną z najlepszych na świecie aktorek uprawiających monodram, która zaprezentuje wyjątkowy spektakl „Słowa na piasku” wg „Szczęśliwych dni” Samuela Becketta.

Jak co roku podczas WROSTJA w programie Ogólnopolski Festiwal Teatrów Jednego Aktora (19-20.10.), który ma charakter konkursu dla polskich aktorów i odbywa się pod czujnym okiem wymagającego jury. Podczas dwóch dni publiczność będzie miała okazję zobaczyć 7 spektakli zaproszonych przez Radę Artystyczną 43. OFTJA (Joanna Gonschorek, „Świństwo”, Anna Krotoska „Linatendu”, Agnieszka Michalska „Ślad”, Mateusz Nowak „Od przodu i od tyłu, Agnieszka Przepiórska „Tato nie wraca”, Aldona Struzik „Daisy – Błękitna Tożsamość”, Joanna Wawrzyńska „Rajcula Warzy”). oraz pokazy mistrzowskie w wykonaniu Joanny Szczepkowskiej („Goła Baba” – nagrodzona we Wrocławiu w 1978 ) i Doroty Stalińskiej („Żmija” nagrodzona we Wrocławiu w 1998), która zasiądzie również w jury konkursu.

W ramach Dnia PWST Filia we Wrocławiu, odbędą się pokazy etiud studentów (wydział aktorski i lalkarski) oraz sesja poświęcona Teatrowi Polskiego Radia, której towarzyszyć będzie wysłuchanie spektaklu radiowego w wykonaniu Zbigniewa Zapasiewicza „Koniec półświni” i spotkanie z gośćmi.

Akcentem międzynarodowym tego dnia jest spektakl ormiańskiego artysty Murada Janibekyana „Spowiedź”, o którym w recenzjach możemy przeczytać: „To jeden z tych nielicznych, fenomenalnych spektakli, które przechodzą przez rampę bez trudu nawet bez znajomości ani jednego słowa w języku narodowym wykonawcy. Tak zdarza się naprawdę wielkim”.

8. Wrocławskie Spotkania Teatrów Jednego Aktora zakończą się spotkaniem z wyjątkowym wrocławskim aktorem, któremu organizatorzy postanowili poświęcić kolejną dwunastą już publikację z serii „Czarna Książeczka z Hamletem” zatytułowaną „Zakochany Pielgrzym. Samogry Bogusława Kierca”. Spotkanie promocyjne, w którym wezmą udział autor książki Tomasz Miłkowski oraz jej bohater, poprzedzi prapremierę spektaklu w wykonaniu Bogusława Kierca pt. „To wszystko” – Rzecz o współczesnym pustelniku, dręczonym pokusami i porywanym przez zachwycenia, uświęcającym się i trywialnym. Ustawicznie zakochanym.

Organizatorzy WROSTJA: Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu, Państwowa Wyższa Szkoła Teatralna im. L. Solskiego w Krakowie. Filia we Wrocławiu oraz Wrocławskie Towarzystwo Przyjaciół Teatru zagwarantowali bezpłatny wstęp na prawie wszystkie wydarzenia festiwalowe. Łącznie we Wrocławiu zostanie pokazanych 18 monodramów.

Spotkania odbywają się pod patronatem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Marszałka Województwa Dolnośląskiego, Prezydenta Wrocławia i Międzynarodowego Instytutu Teatralnego UNESCO.

5. Prezentacja Monodramów na Dolnym Śląsku odbędzie Oławie (18.10.), Bolesławcu (19-21.10.), Oleśnicy (19.10 i 21.10), Wałbrzychu (19.10 i 26.11.) i Jaworze (22.10.2014).

Bilety na poszczególne spektakle 15. Prezentacji Monodramów na Dolnym Śląsku można nabyć w powyższych teatrach i ośrodkach.

www.wrostja.pl

PROGRAM WROSTJA 2014

Prezentacja na Dolnym Sląsku