8.11.2012 – Scena dla dorosłych Teatru Maska w Rzeszowie zaprasza na PREMIERĘ STUDENCKĄ

Scena dla dorosłych Teatru Maska w Rzeszowie zaprasza na PREMIERĘ STUDENCKĄ przedstawienia Mama da, w dniu 8 listopada 2012 r. o godz. 18:00

W tym dniu po spektaklu zapraszamy na spotkanie z twórcami i zespołem aktorskim. Każdy będzie mógł podzielić się swoimi uczuciami dotyczącymi tego, co zobaczył na scenie, zadać pytanie dotyczące pracy nad przedstawieniem. Dyskusję poprowadzi dziennikarz Polskiego Radia Rzeszów, Adam Głaczyński.

Bilety na premierę studencką w promocyjnej cenie 12 zł można rezerwować w Biurze Organizacji Widowni pod nr tel. 17 85 20 614.

MAMA DA
Spektakl jest dedykowany Etty Hillesum, Januszowi Korczakowi, Maksimilianowi Kolbemu, a szczególnie tym, których historii jeszcze nie poznaliśmy.
Najcenniejszym przedmiotem dla dziewczynki jest jej lalka. Lalki towarzyszyły dzieciom podczas wojny, towarzyszyły im w obozach. Lalki były otoczone dziecięcym lękiem, śmiercią i marzeniami.
Postaciami spektaklu są trzy bezimienne lalki – słynne Shirley’ki, które noszą w sobie historię, opowiadane im przez dziewczynki, jak również pamięć o tym, co „widziały” podczas wojny i o miejscach, w których były.
Postaciami spektaklu są kobiety, które wciąż nie opowiadają o tym, jak ich doświadczenie obozu zapisało się w ich ciałach. W ciałach, które innym służyło chwilom zapomnienia i przyjemności. W ciałach, które mogły ocalić je od śmierci.
Postaciami spektaklu są ci, którzy nie żyli, będąc żywymi. Ci, których oczy oddychały, twarze były maskami, a oni sami porzuconymi manekinami. Lalkami w ludzkim ciele.
Lalki – Gerta, Zuzia, Colette i Shirleyka – są świadkami tamtych historii. Świadkami pamięci. Chcemy, aby ich pamięć stała się przestrzenią naszego życia. Naszej twórczości.

Z lalkami rozmawiali:
Jadwiga Domka
Kamila Korolko
Małgorzata Szczyrek
Ewa Wrona
Natalia Zduń
Kamil Dobrowolski
Henryk Hryniewicki

Reżyseria: Bogdan Renczyński
asystent reżysera: Jadwiga Domka
muzyka: Camero Cat (w spektaklu wykorzystano Preludium 1 Mischy Hillesum w wykonaniu Marianne Boer)

Scenariusz na podstawie: Myślące serce. Listy oraz Przerwane życie. Pamiętnik 1941-1943 Etty Hillesum, Odpowiedni trup Jorge Semprún, Pierwszy List do Koryntian św. Paweł, Co zostaje z Auschwitz Giorgio Agamben.

Teatr Maska w Rzeszowie.
Premiera: 5 listopada 2012 r.
Premiera studencka: 8 listopada 2012 r.