8-10.07 weekend z Montownią na Bulwarze Sztuki w Łaźni Nowej w Krakowie

8-10.07 weekend z Montownią na Bulwarze Sztuki w Łaźni Nowej w Krakowie

 W najbliższy weekend od 8 do 10 lipca plenerowa Scena Nocy Letniej rozbrzmiewać będzie fajerwerkami inteligentnego dowcipu za sprawą Teatru Montownia, który zagości nad nowohuckiem zalewem z dwoma przedstawieniami: „Quo vadis” (piątek, 8.07), „”Trzej muszkieterowie (sobota, 9.07), w niedzielę natomiast zobaczymy stand up „Ojciec polski” w wykonaniu Rafała Rutkowskiego. Wszystkie przedstawienia rozpoczną się o godzinie 20:00, wstęp na nie jest wolny.

„Quo vadis” w wykonaniu Montowni to ironiczna trawestacja dzieła Sienkiewicza, w której czterech aktorów: Rafał Rutkowski, Adam Krawczuk, Marcin Perchuć i Maciej Wierzbicki gra na przemian role męskie i kobiece oraz brawurowo wykonuje partie wokalne wcielając się w kultowe postaci znane z lektury i kina. Metateatralne żarty – czerpanie z różnych konwencji: teatru starogreckiego, elżbietańskiego przeplatają się ze slapstickową komedią.

„Trzej muszkieterowie”, których zobaczymy w sobotni wieczór, to kolejny dowód na to, że klasyka może być zajmująca. Opowieść o przyjaźni czterech muszkieterów zna każdy, a w interpretacji Montowni na jej bazie powstał spektakl awangardowy i szalenie dynamiczny. Żart goni żart, aktorzy nie szczędzą wysiłków, żeby co chwilę wzbudzać salwy śmiechu, z niesamowitą wręcz łatwością żonglują emocjami przechodząc z jednej postaci w drugą. Prawda miesza się z kłamstwem, muszkieter z kardynałem,  a średniowieczna Francja z Polską. Choć piątka aktorów odtwarza aż kilkanaście postaci, nie może tu być mowy o pomyłce, szaleńcze tempo spektaklu ani na moment nie gubi rytmu i czytelności fabuły. Tego nie można przegapić!

W niedzielny wieczór nie zwolnimy tempa – tym razem Rafał Rutkowski zaprezentuje swój aktorski kunszt na pustej stand upowej scenie, celowo pozbawionej scenografii, w której spotkanie widza z aktorem przeradza się w szczególnie intymny kontakt i podróż do … wnętrza ojcostwa. Kim jest ojciec polski? Kim był wieki temu, a kim jest teraz, jakie oczekiwania są mu stawiane, jak on sam siebie widzi. Czarny humor, prowokacja ale i nuta sentymentalna. Spektakl nie tylko dla ojców! (choć kobiety zostają na własną odpowiedzialność).

Zanim zastanie nas wieczór z Montownią, której spektakle przeznaczone są dla widzów od 16. roku życia o godzinie 11:00 jak co tydzień Bulwar(t) Sztuki zaprasza najmłodszych na interaktywne czytanie bajek. „Podróż pościelotem, czyli rozruszaj wyobraźnię” to opowieść o niezwykłym pojeździe, który jest uruchamiany przez najmłodszych słuchaczy serią odpowiednich ruchów ciała.
W porze poobiedniej czas dla melomanów, o godzinie 15:00 wystapi Cracow Clarinet Quartet w ramach kolejnego koncertu „Klasyka na żywo”. Czterech muzyków wykona utwory Mozarta, Bizeta, Bartoka, Mendelssohna i innych kompozytorów.

Bulwar(t) sztuki  to cykl plenerowych wydarzeń artystycznych organizowanych przez Teatr Łaźnia Nowa nad nowohuckim Zalewem od czerwca do sierpnia br. W 90 dni lata odbędzie się ponad 90 różnych imprez: spektakli w teatrze plenerowym, koncertów, warsztatów artystycznych i pozaartystycznych. Na każdy dzień tygodnia przypisana jest inna forma obcowania z kulturą: sobota to świetne spektakle teatralne na scenie plenerowej, niedziele będą muzyczno-filmowe, z jogą i porannym czytaniem bajek dla dzieci, poniedziałki – warsztaty dla dzieci, we wtorki dla dorosłych, środy kulinarne, w czwartki spotkania z ciekawymi osobowościami Nowej Huty, a w piątki plenerowe potańcówki międzypokoleniowe. Organizatorzy zapraszają nowohucian, wszystkich krakowian a także turystów, którzy szukają niebanalnej propozycji spędzenia wakacji – niekoniecznie w tłumie turystów na Rynku Głównym. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest wolny, Bulwar(t) potrwa do 28 sierpnia br.