7.09.2013, CK “Zamek” – “projekt: Tomaszewski” w choreografii Mikołaja Mikołajczyka i panel dyskusyjny „Rozmowy z przodkami…”

proj_plakatu_mikolajczyk_druk

7 września Projektem: Tomaszewskiego w choreografii Mikołaja Mikołajczyka rozpoczyna się nowy program taneczny „Archiwum Ciała” realizowany w Centrum Kultury „Zamek”.

Głównym założeniem „Archiwum Ciała” jest przybliżenie widzom toczącej się od dłuższego czasu dyskusji wokół archeologii tańca czyli idei wydobywania z przeszłości dawnych choreografii. Zobaczmy w choreografach-archeologów prowadzących swoistego rodzaju „wykopaliska” w rezerwuarze pamięci kulturowej. Ich celem jest znalezienie i zrekonstruowanie „spektakli” poprzedników. Jednak to zadanie jest nieco trudniejsze niż typowych historyków czy archeologów, bowiem specyfiką tańca jest brak materialnych wytworów działalności twórców, zostaje więc pustka w miejscu pierwowzoru. Jak ją wypełnić? Jak sobie z tym poradzą?

Projekt: Tomaszewski, monodram Mikołaja Mikołajczyka jest intymną opowieścią o samym sobie, o twórczości, a przede wszystkim o wolności tworzenia. To buszowanie po strzępach pamięci, w celu wydobycia najcenniejszych wspomnień. Mikołajczyk przypomina o początkach pracy scenicznej, o wielkiej fascynacji osobą Henryka Tomaszewskiego, mima, reżysera i założyciela Wrocławskiego Teatru Pantomimy. Jego celem nie staje się wydobywanie choreografii Tomaszewskiego, a raczej przypomnienie jego obrazu inkorporowanego przez Mikołajczyka. W tej historii nie brakuje anegdot opowiadanych z perspektywy młodzieńczej niefrasobliwości. Są też momenty przejmujące, typowe dla emocjonalnego języka scenicznej wypowiedzi Mikołajczyka, jest podchodzenie coraz bliższe do widza aż do wciągnięcia go w działania sceniczne.

Po spektaklu zapraszamy na panel dyskusyjny: „Rozmowy z przodkami: tradycja RE//MIKSÓW i Festiwalu Wiosny”, który będzie próbą znalezienia odniesień dla europejskiego nurtu „archeologii tańca” w polskiej praktyce scenicznej. W rozmowie uczestniczą: Magda Grudzińska, Jadwiga Majewska, Iwona Pasińska, Karolina Wycisk. Rozmowę moderuje Anna Królica, kuratorka programu Archiwum Ciała.
8 września w Starym Browarze w ramach współpracy dodatkowo zaprezentowane zostaną dwa remiksy Izy Szostak i Ramony Nagabczyńskiej.
W kolejnych odsłonach programu znajdują się pokazy spektakli: Olgi de Soto, nowy projekt RE: Safari Body Tomasza Bazana, Kai Kołodziejczyk Brith Out oraz Martina Nachbara Urheben/Aufheben.