5-12.05. Maskarada - Festiwal Teatrów Ożywionej Formy w Rzeszowie

5-12.05. Maskarada – Festiwal Teatrów Ożywionej Formy w Rzeszowie

Po raz kolejny zapraszamy wszystkich do zanurzenia się w świecie teatru ożywionej formy, oddając mu we władanie na cały tydzień – a nawet jeden dzień dłużej – obie sceny Maski, rzeszowski rynek i jego okolicę. Każdy spektakl wchodzący w skład festiwalowego programu skradł serca komisji kwalifikującej, mamy więc nadzieję, że i w sercach i w pamięci naszych widzów także znajdą sobie one miejsce.

Teatralną ucztę zaczniemy 5 maja, kiedy to rzeszowski rynek przekształcimy w scenę opowieści o spełnianiu marzeń za sprawą Teatru Gry i Ludzie i ich plenerowego widowiska o pionierze lotnictwa – wcale nie Otto Lilienthalu, tylko Janie Wnęku: ludowemu artyście, któremu nieumiejętność czytania nie przeszkodziła w skonstruowaniu lotni. A potem – potem będzie jeszcze ciekawiej. W programie każdy znajdzie coś dla siebie – przed południem zapraszamy na spektakle dla dzieci, wieczorem prezentujemy propozycje dla dorosłych. Program obejmuje spektakle plenerowe i w teatrze, biletowane i bezpłatne, będące najciekawszymi realizacjami teatru formy z ostatnich sezonów. Spektakle zaproszone na Maskaradę to najlepsze spektakle teatrów z całej Polski, a także z Białorusi, Czech i Ukrainy. Wśród propozycji dla dzieci są oczywiście klasyczne bajki, nie zabraknie jednak również realizacji tekstów współczesnych twórców (w tym prapremier), inspirujących do stawiania pytań. Pytań niełatwych, ale ważnych – m. in. o istnienie Boga, jego nieomylność i boskie miłosierdzie, o to, co w życiu najważniejsze. Przedstawienia te zachęcają dorosłych do przeprowadzenia ważnej i mądrej rozmowy z dzieckiem, podpowiadając im jednocześnie, w jaki sposób można mądrze rozmawiać na trudne tematy. Na szczególne podkreślenie zasługuje obecny w programie festiwalu nurt propozycji dla „najnajmłodszego” widza – już od 6. miesiąca życia, zainicjowany w Polsce za sprawą Zbigniewa Rudzińskiego z poznańskiego Centrum Sztuki Dziecka. Podczas Maskarady pokażemy dwie takie realizacje – uważane za jedne z najciekawszych w Polsce. Są to Smakułyki w reżyserii Honoraty Mierzejewskiej-Mikosza i Śpij – pierwszy w Polsce projekt zrealizowany w oparciu o pracę warsztatową z dziećmi w żłobku, połączoną z konsultacjami z psychopedagogami kreatywności, bardzo udany mariaż tradycji najstarszego teatru lalek w Polsce z nieposkromioną wyobraźnią i dociekliwością młodych twórców oraz ogromnym doświadczeniem psychologów kreatywności i pedagogów. Spektakl wyreżyserowała debiutująca w tej roli Alicja Morawska-Rubczak.

Dla starszych dzieci mamy równie ciekawe propozycje – m.in. pierwsze w Polsce przedstawienie multimedialne, które łączy techniki teatru lalkowego z technikami telewizyjnymi.

Wieczorny program został dobrany z równą starannością. Znalazły się w nim wielkie widowiska plenerowe (między innymi „Czas Matek” Teatru Ósmego Dnia czy opowieść o pionierze lotnictwa Janie Wnęku – wizjonerze, choć analfabecie, przygotowana przez Teatr Gry i Ludzie), nazywany operą dla głuchych spektakl Turandot, oparty na pamiętnikach Anny Politkowskiej, Putin na nartach Teatru z Brna, Arszenik stanowiący twórczą interpretację klasycznej komedii filmowej i wiele, wiele innych. Adaptacje klasyki, teksty współczesne, polityczne i filozoficzne, najnowsza historia Rosji i dramat antyczny – to wszystko czeka na widzów Maskarady, ale co najważniejsze, czekają na nich teatr pozbawiony granic i spektakle wypełnione emocjami, nie pozostawiające widza obojętnym… W kalendarzu między 5 a 12 maja warto wpisać wielkimi literami TEATR!

 

Maskarada – Festiwal Teatrów Ożywionej Formy

5-12 maja 2013 r.

5 maja

16.00 Inauguracja festiwalu
16.30 Mała syrenka (Teatr Maska)
spektakl dla dzieci od 7 lat, duża scena, 14 zł
20.30 Ballada o Janie Wnęku (Teatr Gry i Ludzie)
spektakl dla dorosłych, rzeszowski rynek, wstęp wolny

6 maja

9.00 Cyrk Hrynek,  (Teatr Nemno)
spektakl dla dzieci od 4 lat, mała scena, 14 zł

11.00 Na arce o ósmej (Olsztyński Teatr Lalek)
spektakl dla dzieci od 7 lat, duża scena,  14 zł
19.00 Fedra (Anna Skubik, spektakl wyprodukowany przez Wrocławski Impart)
spektakl dla dorosłych, duża scena, 15 zł

7 maja

9.00 Le Filo Fable (Teatr Lalki i Aktora w Wałbrzychu)
spektakl dla dzieci od 3 lat, duża scena, 14 zł

11.00 Le Filo Fable (Teatr Lalki i Aktora w Wałbrzychu)
spektakl dla dzieci od 3 lat, duża scena, 14 zł

19:00 Dama Pikowa (Teatr Lalek Grodno)
spektakl dla dorosłych, duża scena, 15 zł

8 maja

9.00 Oskar i pani Róża (Teatr Pinokio)
spektakl dla dzieci od 10 lat, duża scena, 14 zł

19:00 Śmieszny staruszek (Wrocławski Teatr Lalek)
spektakl dla dorosłych, duża scena, 15 zł

9 maja

9.00 Smakułyki (Teatr Poddańczy)
spektakl dla dzieci od 2 do 4 lat, mała scena, 14 zł

10.00 Najmniejszy Bal Świata (Teatr Baj Pomorski)
spektakl dla dzieci od 6 lat, duża scena, 14 zł

20.30 Putin na nartach (Divadlo Líšeň, Brno)
spektakl dla dorosłych, namiot obok wejścia głównego do teatru, wstęp wolny*

10 maja

9:00 Kulawa kaczuszka (Teatr Lalek z Tarnopola)
spektakl dla dzieci od 6 lat, duża scena, wstęp wolny*

19:00 Turandot (Grupa Coincidentia i  i neTTheatre)
spektakl dla dorosłych, duża scena, 15 zł

11 maja

19:00 Arszenik (Teatr Baj)
spektakl dla dorosłych, duża scena, 15 zł

20.30 Czas Matek (Teatr Ósmego Dnia)
spektakl dla dorosłych, rzeszowski rynek, wstęp wolny

12 maja

12:00 Śpij (Teatr Baj)
spektakl dla dzieci od 6 miesiąca życia do 3 lat, namiot w foyer teatru, 14 zł

16:30 Mama da (Teatr Maska)
spektakl dla dorosłych, duża scena, 15 zł

19:00 Rozdanie nagród, zakończenie festiwalu /duża scena/

* obowiązuje wcześniejsza rezerwacja miejsc

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego + logo Ministerstwa

maskarada_plakat