47. Wrocławskie Spotkania Teatrów Jednego Aktora (WROSTJA) we Wrocławiu

logo WROSTJA13-paszolte

Od 18 do 21 października 2013 we Wrocławiu odbędą się  47. Wrocławskie Spotkania Teatrów Jednego Aktora. Od piątku do poniedziałku będziemy świadkami corocznego święta monodramu, które  ma już swoje stałe miejsce w budynku wrocławskiej filii Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie przy ul. Braniborskiej 59. W tym roku w programie WROSTJA: pokazy premierowe wrocławskich aktorów, mistrzowskie pokazy Andrzeja Seweryna i Olgierda Łukaszewicza, część konkursowa czyli 42. Ogólnopolski Festiwal Teatrów Jednego Aktora oraz dzień PWST, podczas którego odbędą się pokazy studenckich etiud i spektakli oraz sesja i promocje publikacji. Wyraźnymi akcentami tegorocznej edycji festiwalu będą Wrocławskie Monodramy i Szekspir.

Spotkania rozpoczną się pokazem premierowych spektakli: Bogusława Kierca, który stworzył nowy autorski monodram „Manatki” oraz Anna Skubik w lalkowym „Takaja” będącym współczesnym portretem trzech kobiet w różnym wieku, zmagających się ze swoją dojrzałością, seksualnością i samotnością, stworzonym za pomocą języka plastyki, rzeźby i tańca. W programie Festiwalu również spektakle Krystyny Krotowskiej „No właśnie co” i Zdzisława Kuźniara „Ja, Feuerbach” (20.10.), które łączy nie tylko, że ich wykonawcy to niezwykłe artystyczne osobowości, ale także fakt, że oba powstały w Instytucie Jerzego Grotowskiego.

Swoją obecność w tym roku potwierdzili Andrzej Seweryn ze spektaklem „Szekspir Forever”, który pokazuje nie tylko kunszt Szekspira w niezwykłej kondensacji, lecz także ujawnia siłę aktorskiego talentu (19.10) oraz Olgierd Łukaszewicz z monodramem „A kaz tyz ta Polska, a kaz ta” wg fragmentów dramatów Wyspiańskiego (18.10) Podczas pokazów mistrzowskich będzie okazja do oceny profesjonalizmu tych aktorów.

Jak co roku podczas WROSTJA w programie Ogólnopolski Festiwal Teatrów Jednego Aktora, który ma charakter konkursu i odbywa się pod czujnym okiem wymagającego jury. Podczas całego weekendu (19-20.10.) publiczność będzie miała okazję zobaczyć 10 spektakli zaproszonych przez Radę Artystyczną 42. OFTJA oraz trzy spektakle towarzyszące laureatek festiwali: „Sam na Scenie w Słupsku” oraz wrocławskiego „Festiwalu ewentualnych Talentów Aktorskich”.

Kolejnym punktem programu Spotkań jest Dzień PWST Filia we Wrocławiu, w ramach którego odbędą się pokazy etiud (wydział aktorski i lalkarski) i spektakli studentów PWST, sesja pt. „Moja praca nad monodramami” z udziałem 8 wrocławskich aktorów zajmujących się teatrem jednego aktora oraz promocja publikacji Andrzej Żurowski „Scenariusze Szekspirowskie” (z serii „Czarna Książeczka z Hamletem”) oraz „Szekspiromania. Księga dedykowana pamięci  Andrzeja Żurowskiego” pod redakcją Anny Cetery. Podczas dnia PWST zobaczyć będzie można również  monodram „Shylock”  w wykonaniu Piotra Kondrata, artysty związanego z Wrocławiem. Autorem scenariusza spektaklu jest właśnie Andrzej Żurowski.

WROSTJA zakończy koncert w wykonaniu Marjorie Hayes – amerykańskiej aktorki i reżyserki związanej z Wrocławiem, która wystąpi na deskach sceny PWST z światową premierą projektu pt. „Finding home/ Odnaleziony dom” specjalnie przygotowanego na WROSTJA, oddając tym samym ukłon w stronę mieszkańców miasta, które przez lata gościło ją już  kilkukrotnie min. w Teatrze Laboratorium (1974), Wrocławskim Teatrze Współczesnym (2005) oraz Teatrze Ad Spectatores (2007). Za pomocą dźwięków eklektycznej mieszanki muzyki świata (piosenki: the Beach Boys, Jacques Brel, Stephen Sondheim, Astor Piazzolla czy Leonard Cohen) Hayes  opowie o swojej „odysei” z Los Angeles do Wrocławia.

Organizatorzy WROSTJA, którymi są: Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu, Państwowa Wyższa Szkoła Teatralna im. L. Solskiego w Krakowie. Filia we Wrocławiu oraz Wrocławskie Towarzystwo Przyjaciół Teatru zagwarantowali bezpłatny wstęp na wszystkie wydarzenia festiwalowe.

 Mieszkańcy Dolnego Śląska w ramach 14. Prezentacji Monodramów na Dolnym Śląsku, która towarzyszy WROSTJA od 2000 roku, będą mogli obejrzeć monodramy w październiku i listopadzie w 11 miastach regionu:  Bolesławcu (19-21.10.), Dzierżoniowie (28.10), Głogowie (19.10), Jaworze (18.10), Jeleniej Górze (16.10), Legnicy (?.10), Oleśnicy (16 i 22.10.), Oławie (17.10), Świdnicy (21.10), Wałbrzychu (26.11.) i Zgorzelcu (27.11).

Spotkania odbywają się pod patronatem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Marszałka Województwa Dolnośląskiego i Prezydenta  Wrocławia.

www.wrostja.pl