33. Międzynarodowy Festiwal Teatrów Ulicznych w Jeleniej Górze, 3-5 lipca 2015 r.

33. Międzynarodowy Festiwal Teatrów Ulicznych w Jeleniej Górze, 3-5 lipca 2015 r.

33. Międzynarodowy Festiwal Teatrów Ulicznych to 12 spektakli, 4 wydarzenia, a także kilka innych atrakcji. Tegoroczny Festiwal stworzą profesjonalni artyści z Meksyku, Francji, Hiszpanii, Niemiec, Holandii, Czech i Polski, którzy przez 3 dni sprawią, że jeleniogórski Plac Ratuszowy stanie się niezwykłą sceną wyobraźni i artystycznego szaleństwa.

W piątek 3 lipca o godzinie 21:00 rozpoczniemy razem z Galerią BWA wernisażem wystawy polskiego plakatu teatralnego „Papierowy teatr” (Galeria będzie czynna przez cały czas trwania Festiwalu – wstęp za symboliczne 2 złote). Tego samego wieczoru zaprosimy na spektakl wielkiej gwiazdy teatru ulicznego – zespołu ANTAGON (Niemcy) z jego pełnym spektakularnych akrobacji i pirotechniki spektaklem „Ginkgo”. 4 lipca rozpocznie się porankiem festiwalowym dla dzieci. Zdrojowy Teatr Animacji oraz Klaun Rufi Rafi rozbawią maluchy spektaklami „Tymoteusz Majsterklepka” i „Przyjaciel Majsterklepki”. A po południu gwiazdor światowej klaunady meksykański klaun Aziz Gual spektaklem „De Risa En Risa” rozbawi do nieprzytomności każdego (niezależnie od wieku). Zaraz po nim wystąpi eteryczna Claire Ducreux z Francji z poetyckim spektaklem „Smile Of The Shipwrecked”. Sobotni wieczór to spektakl „Thank You For Dancing” interaktywnej grupy Les Filles Föllen And Barbara Wysoczańska (Hiszpania/Polska), a gwiazdą wieczoru będzie Teatr Novogo Fronta z Czech, który pokaże swój prapremierowy spektakl „Zero”.

5 lipca, w trzeci dzień Festiwalu, zaskoczy nas Theatre Rue Pietonne (Francja) ze swoimi żywymi pomnikami/popiersiami, czyli spektaklem „Les Bustes”. Klaun Aziz Gual da drugi popis w spektaklu „The Odyssey Of Gesture”, a gwiazdą wieczoru będzie holenderski zespół Theater Gajes z pełnym szalonych budowniczych spektaklem „Agora Phobia”. Festiwal zwieńczy nocny pokaz wizualno-muzyczny Claudii Reh (Niemcy), która na fasadzie budynku Ratusza wyczaruje niesamowite, zmieniające się na oczach widzów, historie.

33. MFTU to nie tylko profesjonalne zespoły z całej Europy i Ameryki. To także finał ogólnopolskiego Konkursu na Scenariusz Sztuki w Przestrzeni Miejskiej. Wydarzeniem będzie również odsłonięcie rzeźby „Wzlot” Jana Supersona przy Galerii BWA. A szczególną i stałą (trwającą przez cały Festiwal) atrakcją będzie „Mieszkanie pod arkadami” – prawdziwe mieszkanie, z prawdziwych mebli, z prawdziwym mieszkańcem – Dyrektorem Festiwalu. Wszystko po to, by festiwalowicze mogli się w poczuć w Jeleniej Górze, jak u siebie w domu!

Strona www Festiwalu:

www.mftu.eu

Kontakt:

zuzanna.bucko@teatrnorwida.pl

dramaturg@teatrnorwida.pl