32. Festiwal Szkół Teatralnych w Łodzi: 6-11 maja 2014

32. FST - oficjalny plakat

 

Szkoła Filmowa w Łodzi zaprasza na 32. edycję Festiwalu Szkół Teatralnych. Pomiędzy 6 a 11 maja studenci wydziałów aktorskich wszystkich polskich publicznych szkół teatralnych spotkają się na scenach Teatru Nowego im. Kazimierza Dejmka oraz Teatru Studyjnego Szkoły Filmowej w Łodzi. W programie 32. FST spektakle dyplomowe zgłoszone przez Akademię Teatralną w Warszawie, Państwową Wyższą Szkołę Teatralną w Krakowie, Państwową Wyższą Szkołę Teatralną w Krakowie – Filię we Wrocławiu oraz Szkołę Filmową w Łodzi.

W ty roku aktorzy rywalizować będą o uznanie Jury, które pracować będzie w składzie: Agata Kulesza (aktorka teatralna i filmowa), Bartłomiej Topa (aktor teatralny i filmowy), Adam Orzechowski (dyrektor Teatru Wybrzeże w Gdańsku), Jacek Wakar (krytyk teatralny, dziennikarz) oraz Violetta Laszczka (MKiDN). Wybrani głosami Jury otrzymają Nagrody Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Tradycyjnie przyznana zostanie również Nagroda Machula “Bądź orłem, nie zniżaj lotów” – nagroda ufundowana przez Jana Machulskiego w 1991 roku, wręczana do dzisiaj największej indywidualności Festiwalu. W programie festiwalu m.in. „Samobójca” N. Erdmana w reżyserii Jerzego Treli (PWST Kraków), „Ecce homo!!!” I. D. Yaloma w reżyserii Krzysztofa Majchrzaka (AT Warszawa), „Odyseje 2014” w reżyserii Agaty Dudy-Gracz (PWST Kraków. Filia we Wrocławiu) czy „Marat/Sade” Petera Weissa, reż. Rudolf Zioło (Szkoła Filmowa w Łodzi).

Festiwal Szkół Teatralnych odbywający się od 1983 roku w Łodzi to dla młodych aktorów pierwsza okazja do konfrontacji z wymagającą, festiwalową publicznością i światem teatralnej krytyki, ale i szansa na zaprezentowanie swoich umiejętności i nawiązanie pierwszych zawodowych kontaktów. Festiwal ma tradycję środowiskowego, międzypokoleniowego spotkania ludzi Teatru – spotykają się na nim młodzi adepci sztuki aktorskiej, cieszący się olbrzymim dorobkiem artystycznym twórcy teatralni, dyrektorzy artystyczni teatrów i reżyserzy filmowych castingów. Wśród laureatów Festiwalu są m.in. Zbigniew Zamachowski, Michał Żebrowski czy Robert Więckiewicz.

Festiwal Szkół Teatralnych jest finansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Urzędu Miasta Łodzi. Współorganizatorem przedsięwzięcia jest Teatr Nowy im. Kazimierza Dejmka w Łodzi oraz Teatr Studyjny Szkoły Filmowej w Łodzi. Patronat honorowy nad wydarzeniem objęła Anna Komorowska, Małżonka Prezydenta RP.

Oficjalna strona Festiwalu: www.festiwalszkolteatralnych.pl