31. Festiwal Szkół Teatralnych – zdrową rywalizacją

31. Festiwal Szkół Teatralnych – zdrową rywalizacją

Od 23 do 28 kwietnia w PWSFTViT odbędzie się 31. Festiwal Szkół Teatralnych, na którym zaprezentują się studenci z Łodzi, Warszawy i Wrocławia.

Uroczysta Inauguracja Festiwalu odbędzie się w 23. kwietnia o godzinie 17:00 w Teatrze Nowym. Tego dnia studenci warszawskiej szkoły teatralnej wystawią Wesele w reżyserii Jarosława Gajewskiego. Festiwal obejmuje 12 przedstawień konkursowych. Dla studentów aktorstwa jest to ogromna szansa, a nawet pierwszy krok w życie zawodowe, stwierdził Michał Staszczak, pełnomocnik rektora ds. studentów. Młodzi artyści będą mieli możliwość zaprezentowania się nie tylko jurorom i publiczności, co wydaje się oczywiste, ale również zaproszonym dyrektorom kilku polskich teatrów, a także reżyserom – potencjalnym pracodawcom. Wśród nich obecni będą m.in. Wojciech Malajkat, Piotr Sieklucki, Krzysztof Mieszkowski.

Oprócz spektakli dyplomowych, wszystkie szkoły przygotowały przedstawienia muzyczne.

Studenci zaprezentują się w Teatrze Nowym, Teatrze Studyjnym, Teatrze Jaracza oraz w Akademickim Ośrodku Inicjatyw Artystycznych.

Szczegółowe informacje dotyczące programu oraz sprzedaży biletów znajdują się na stronie http://festiwalszkolteatralnych.pl. Można tam również obejrzeć krótkie wywiady z laureatami Festiwalu Szkół Teatralnych. Aktorzy tacy jak: Marieta Żukowska, Zbigniew Zamachowski, Jacek Barciak, Katarzyna Herman opowiadają o swoich przeżyciach związanych z festiwalem.

Warto wspomnieć, że to wydarzenie jest wyzwaniem nie tylko dla studentów aktorstwa ale również dla reżyserów, którzy przygotowali przedstawienia w tym roku. Są to m.in. Jarosław Gajewski, Bożena Suchocka, Krzysztof Globisz, Krystian Lupa, Monika Strzępka, Agata Duda Gracz, Łukasz Kos, czyli ludzie cenieni w branży reżyserskiej i, jak przekonuje Michał Staszczak, także europejskiej.

Co prawda nieodłącznym elementem festiwalu jest rywalizacja, lecz walka o uznanie jury nie stanowi w tym przypadku zasadniczego celu.  Mariusz Grzegorzek, rektor PWSFTViT, swoim studentom tłumaczy, że celem FST jest przede wszystkim konfrontacja ze studentami innych szkół oraz poznanie ich szczególnego spojrzenia na teatr. Idea jest rzeczywiście godna uznania. Paradoksalnie to nie studenci najbardziej przeżywają niepowodzenie, lecz właśnie rektorzy są najbardziej niezadowoleni z werdyktu jury. Mariusz Grzegorzek w sposób humorystyczny oznajmia: „ Ja nie mam zamiaru się obrażać i cały czas powtarzam studentom:  macie się pokazać, może przy okazji dać się zauważyć. Jednak, jeżeli chodzi o werdykt jury to ani płakać przesadnie, ani tryumfować przesadnie nie mamy zamiaru, jako szkoła”.

Natalia Marcinkiewicz, Teatralia Łódź